Turkse Nederlander |
15 april 2008 19:56 |
Hoe optimaal te profiteren van een dalende dolar
Ik zal eerst een korte uitleg geven over turbo's. Je maakt gebruik van turbo's wanneer je wilt beleggen. Een bank financiert dan dmv een lening een deel van de belegging. Je kunt turbo's kopen van aandelen, obligaties maar ook grondstoffen. De werking is als volgt. Stel je wilt een bepaald aandeel X kopen voor 50 euro. Dan wordt bijvoorbeeld 45 euro gefinancierd door de bank, jijzelf betaalt 5 euro. Stel dat aandeel stijgt naar 60 euro, dan maak jij 60-50 = 10 euro winst met een inleg van 5 euro. Je koopt bij wijze van spreke de Turbo voor 5 euro en verkoopt hem voor 15 euro. Er is wel een stop-loss constructie ingebouwd om de banken te beschermen. Stel het aandeel daalt naar 47 euro, dan wordt het aandeel automatisch verkocht en krijgt de houder van de turbo 2 euro uitgekeerd. Je moet over het geleende bedrag wel rente betalen.
Stel je hebt 700 euro. Dit geld wissel je om naar 1000 dolar.
Stel je koopt een turbo op een vat olie van 100 dolar waarbij de bank $95 financiert en jij betaalt $5 per turbo.
Voor $1000 koop je dan 200 turbo's.
Stel de dolar wordt 20% minder waard ten opzichte van alle andere koersen. De koers van de olie in euro's zal dan ongeveer gelijk blijven terwijl de koers van de olie in dolars stijgt. De dolar is nog maar 80/100 waard tov zijn eerdere koers. De olie in dolars zal dan ongeveer 100/80 meer waard zijn. Een vat olie wordt dan 100 * (100/80) = $125 waard. Iedere turbo die jij hebt gekocht is nu in waarde gestegen van $5 naar $30.
($125 - $95). Je had 200 turbo's gekocht. De waarde van de turbo's is nu geworden: 200*30 = $6000. Je hebt je inleg van $1000 verzesvoudigd naar $6000 terwijl je maar 20% koersverlies hebt. De wisselkoers van de dolar is wel gedaald maar de stijging van de koers van de turbo's heeft dit ruimschoots gecompenseerd.
Stel je had turbo's in euro's gekocht, dan was de olie tov de euro niet gestegen en had je geen winst gemaakt.
Op dit moment wordt verwacht dat de grondstofprijzen in de toekomst zullen stijgen door grotere vraag uit de opkomende markten. Dan is dit wel een goede manier om te investeren. Hoe de toekomst eruitziet weet echter niemand. Het kan zijn dat de economie van de VS bijvoorbeeld door zijn dieptepunt heen is. Als de wereldeconomie ineenstort, zullen de grondstofprijzen ook dalen.
PS. Beleggen doe je op eigen risico. Ga niet zitten beleggen en wanneer het mislukt bij mij komen zeuren. Je bent verantwoordelijk voor je eigen beslissingen en daden.
|