Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Buitenland (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=65)
-   -   Heeft het vervolgen van Omar Bashir wel zin? (https://forum.politics.be/showthread.php?t=109483)

eno2 17 juli 2008 12:36

Heeft het vervolgen van Omar Bashir wel zin?
 
Heeft het vervolgen van Omar Bashir door het Internationale Gerechtshof wel zin?

Of is deze overtreding van de soevereiniteit contraproductief omdat zo het vredesproces onvermijdelijk in de muur gaat?

Zelf vind ik:

Omar Bashir vervolgen door het internationale gerechtshof heeft alleen maar zin, omdat de UNO en de internationale gemeenschapniet in staat blijkt genocideplegers uit te schakelen. Maar het heeft wel degelijk zin. Het is PLAN B... al is Banki Moon tegen.

roskam 17 juli 2008 14:23

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door eno2 (Bericht 3571748)
Heeft het vervolgen van Omar Bashir door het Internationale Gerechtshof wel zin?

Of is deze overtreding van de soevereiniteit contraproductief omdat zo het vredesproces onvermijdelijk in de muur gaat?

Zelf vind ik:

Omar Bashir vervolgen door het internationale gerechtshof heeft alleen maar zin, omdat de UNO en de internationale gemeenschapniet in staat blijkt genocideplegers uit te schakelen. Maar het heeft wel degelijk zin. Het is PLAN B... al is Banki Moon tegen.

Het is wel Omar Hassan al-Bashir, president van Soedan. In 1989 voerde Bashir de islamitische sharia en noodwetten door, met miskenning van alle minderheden en religies vooral dan in het zuiden van het land. In de jaren negentig liet hij Osama bin Laden en Ilich Ram�*rez Sánchez (‘Carlos de Jakhals’) onderduiken in Soedan. Bashir kwam, zag en vergoot bloed, vooral in het zuidelijke Darfoer waar mensen sterven als vliegen.

Daimanta 17 juli 2008 15:22

Ja, want nu wordt Omar Hassan al-Bashir ingesloten. Zijn autoriteit verdwijnt en hij loopt het risico te worden opgepakt als hij in bv. Europa komt. Maar berecht worden zal hij niet omdat hij veilig in Sudan zal blijven. Dus daarom stem ik op betwistbaar.

eno2 18 juli 2008 11:24

Moreno-Ocampo heeft absoluut juist gehandeld door de rechters van het International Strafhof (ICC) te verzoeken arrestatiebevelen uit te vaardigen tegen Omar al-Bashir en de zijnen.

Sinds enige jaren onderzoekt het ICC, op verzoek van de VN Veiligheidsraad en naar aanleiding van eerder onderzoek door UNHCHR, de systematische geweldplegingen in Darfur. Dat onderzoek heeft geleid tot een preliminair dossier waaruit kennelijk een zgn. prima facie vermoeden blijkt van een door Al-Bashir en anderen georganiseerde samenzwering met als doel het plegen van genocide en andere misdaden tegen de menselijkheid. Ernstiger misdadenn kent de wereld niet, en het verdient de aanbeveling daar even bij stil te staan. Nogmaals, zwaardere vergrijpen zijn er niet.

Moreno-Ocampo, die een ambtseed heeft afgelegd toen hij werd ingesteld als Chief Prosecutor, heeft geen andere keus dan de verdachten in zijn onderzoek aanklagen. Dat is tenslotte het doel van strafrechtelijk onderzoek. Daarenboven is zijn onderzoek structureel tegengewerkt. Toen lagere functionarissen werden aangeklaagd en arrestatiebevelen werden uitgevaardigd werden zij niet uitgeleverd, maar bevorderd. Een andere verdachte in deze zaak, Ahmed Haroun, werd, na zijn tenlastelegging nota bene, benoemd tot Minister voor Humanitaire Zaken.

Dit misdadige regime moet een halt worden toegeroepen. In tegenstelling tot hetgeen hierboven in het artikel wordt vermeld is het geen novum dat een zittend president wordt aangeklaagd - dat overkwam ook Slobodan Milosevic en Charles Taylor. In de landen waar zij voorheen met de scepter zwaaiden is veel vooruitgang geboekt sinds hun afzetting, arrestatie en uitlevering aan de ter zake bevoegde gerechtelijke instanties. En bovendien is het recht gediend.

Velen zullen echter vrezen dat Al-Bashir en zijn misdadige handlangers naar aanleiding van deze tenlastelegging de situatie verder zullen verergeren. Dat risico moet evenwel genomen worden. En de Veiligheidsraad wacht een moeilijke opgave. Zij heeft de bevoegdheid om in het belang van de internationale veiligheid het strafproces telkens met een jaar op te schorten. Seponeren kan alleen het Hof, maar als Al-Bashir bijvoorbeeld een einde maakt aan de wankele vrede in Zuid Soedan (nog een oorlog op zijn grondgebied die honderdduizenden slachtoffers geëist heeft en nog veel langer woedde dan het conflict in Darfur) zou het kunnen dat de Veiligheidsraad geen keuze heeft en in het belang van de burgerbevolking aldaar één en ander op een laag pitje zet.

Uiteindelijk echter zullen Al-Bashir en zijn medeverdachten terecht moeten staan en verantwoording moeten afleggen voor het plegen van de meest ernstige misdaden die de wereld kent. Zo niet, dan blijkt de internationale verontwaardiging in zake Darfur, en het ICC zelf, een wassen neus.

maf 18 juli 2008 13:13

Het achterliggende geschil ligt tussen rijk en arm, waarin rijk zich aangevallen voelde, en arm werd uitgeroeid. “Niemand is schuldig, maar iedereen is verantwoordelijk”, zei Jan Pronk. Het conflict in Soedan draait blijkbaar om de olie waar Khartoum rijk, en (veilig) drinkwater, en onderwijs, waar zuidelijk Soedan arm aan is geworden, een probleem, de oplossing waarvan de regering dan ook niets heeft gedaan.

eno2 6 juli 2009 10:40

De Unie van Afrikaanse landen heeft verklaard, Omar niet te willen arresteren.

je ziet hoeveel zin het heeft, Omar te willen arresteren...

Genocide? O maar: Omar niet!

porpo 6 juli 2009 12:25

Omar Hassan al-Bashir heeft veel gedaan om te voorkomen dat Darfoer kolonie of neo-kolonie wordt. Andere buitenlandse machten, die daar belangen bij hebben, voeren de bekende verdeel-en-heerspolitiek uit. Sudan is hierin niet nieuw, bijna alle Afrikaanse landen hebben identiek hetzelfde probleem.

Uw vraag is niet te beantwoorden met een poll, er zou, volgens mij, gestemd worden op basis van wat men via media te weten komt. De waarheid is iets anders.

Flanelcondoom 6 juli 2009 12:29

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door porpo (Bericht 4215371)
Omar Hassan al-Bashir heeft veel gedaan om te voorkomen dat Darfoer kolonie of neo-kolonie wordt. Andere buitenlandse machten, die daar belangen bij hebben, voeren de bekende verdeel-en-heerspolitiek uit. Sudan is hierin niet nieuw, bijna alle Afrikaanse landen hebben identiek hetzelfde probleem.

Uw vraag is niet te beantwoorden met een poll, er zou, volgens mij, gestemd worden op basis van wat men via media te weten komt. De waarheid is iets anders.

Leg uit: Omar en China.

Lof der Zotheid 6 juli 2009 20:19

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door roskam (Bericht 3572184)
Bashir kwam, zag en vergoot bloed, vooral in het zuidelijke Darfoer waar mensen sterven als vliegen.

Darfur ligt wel in het Westen van Soedan, niet in het zuiden.

Antoon 7 juli 2009 11:08

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Lof der Zotheid (Bericht 4216325)
Darfur ligt wel in het Westen van Soedan, niet in het zuiden.

Detail.

Lof der Zotheid 7 juli 2009 21:39

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Antoon (Bericht 4217126)
Detail.

Niet echt. Het zijn twee totaal verschillende conflicten. Het zuiden heeft zijn eigen conflict met Khartoum, Darfour in het Westen heeft zijn eigen conflict met Khartoum. Daarom maakt dat soort "details" een hele hoop uit.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 12:40.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be