Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Maatschappij en samenleving (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Laten we godsdienst en zedenleer afschaffen. (https://forum.politics.be/showthread.php?t=111780)

alvinvdv 12 september 2008 12:50

Laten we godsdienst en zedenleer afschaffen.
 
Bron: GvA
http://www.gva.be/nieuws/binnenland/default.asp?art={8106BFFC-7DA9-4A52-8C05-582EAD0946EF}

Binnenland
12/09 "Laten we godsdienst en zedenleer afschaffen"

Tot begin deze week hadden ouders de kans om de school te laten weten of hun kind zedenleer of godsdienst - en zo ja, welke godsdienst - moet volgen. Voor schooldirecteurs is het gepuzzel met lesroosters en leerkrachten bijna ten einde.

In tegenstelling tot het katholiek onderwijs dat alleen katholieke godsdienst aanbiedt, moeten het gemeenschapsonderwijs, het gemeentelijk en stedelijk onderwijs en het provinciaal onderwijs alle levensbeschouwelijke vakken (LBV) aanbieden.

Leerlingen hebben in Vlaanderen de keuze tussen nietconfessionele zedenleer of één van de zes godsdiensten: anglicaanse, islamitische, israëlitische, orthodoxe, protestants- evangelische en roomskatholieke godsdienst. Ouders die zich hierin niet kunnen vinden, zoals boeddhisten en Jehova’s getuigen, kunnen voor hun kind een vrijstelling vragen voor het levensbeschouwelijk vak.

Het in elkaar puzzelen van de lesroosters voor het kleine godsdienstvak van gemiddeld 2 uur in de week is voor schooldirecties elk jaar opnieuw een zware klus. Want de wet zegt dat je de verschillende levensbeschouwingen moet verspreiden over de klassen. Dat betekent dat de directeur niet alleen voor elke levensbeschouwing binnen één klas een leerkracht moet zien te vinden. Maar dat die leerkrachten ook nog allemaal op dezelfde uren moeten kunnen lesgeven. En als er die eerste week van september nog veel ouders de godsdienstkeuze wijzigen, dan kunnen de directeurs opnieuw beginnen.
Communiefeest

Directeur Wim Verloo van De Apenstaartjes, een gemeentelijke basisschool op Antwerpen- Linkeroever, weet er alles van. “Ik had vorig schooljaar 97 leerlingen die zedenleer wilden volgen, 66 katholieke godsdienst en 13 protestantse godsdienst”, legt hij uit. “Het meest gekozen LBV bepaalt hoeveel lesuren er naar levensbeschouwing gaan. Tussen 90 en 114 leerlingen heb je recht op 12 lesuren. Dat betekent dat ook de leerlingen die voor een andere levensbeschouwing hebben gekozen, recht hebben op die 12 lesuren. Op voorwaarde dat er minstens één leerling in elk leerjaar zit. Anders vallen er uren weg.”

En hier wringt het schoentje. Volgens de directeur durven ouders wel eens van godsdienst te veranderen. “Dat kan gebeuren wegens een akkefietje met de leerkracht, omdat ze niet tevreden zijn met de inhoud van het vak of bijvoorbeeld onder druk van de familie die droomt van een groot communiefeest. Maar zo’n wijziging kan tot verschuivingen binnen het lerarenkorps leiden. Als een vastbenoemde leerkracht uren verliest, dan wordt hij/zij elders ingeschakeld, wat daar dan weer ten koste kan gaan van een jonge niet-vastbenoemde leerkracht.”
Dure zaak

“Het is een heel gepuzzel. Traditiegetrouw komen wij eind augustus met zestig schooldirecteurs van het stedelijk basisonderwijs een dag bijeen om te roosteren voor levensbeschouwelijke vakken. En we gaan niet naar huis voor we eruit zijn geraakt.”

Verloo geeft toe dat het een dure zaak is voor de gemeenschap. “We zouden dat geld beter gebruiken om kleinere klassen te maken. Van mij mogen ze die LBV afschaffen. Eigenlijk is dat iets voor in je vrije tijd. Ook in Franse scholen vind je geen godsdienst of zedenleer.”


Wat denken jullie van deze stelling?
Ik zou voorstellen de uren godsdienst te vervangen door extra uren LO, m.i. heeft de Vlaamse jeugd dit meer nodig dan godsdienst.....;-)

Bierke 12 september 2008 12:58

Het doet me plezier te lezen dat er directeurs zijn die door hebben dat leerlingen het "recht" hebben om les te mogen volgen.
Voor de rest is het onderwijzen van goddiensten inderdaad nutteloos en eigenlijk compleet achterhaald. Vroeger (voor de jaren 70) hadden de kinderen niets anders van houvast. In deze tijd is de "houvast" die godsdienst biedt lang niet meer nodig en zelfs overbodig. Wie intresse heeft om zich te verdiepen in één of andere wijsbegeerte moet daar natuurlijk de kans toe krijgen.

Jozef Ostyn 12 september 2008 13:48

De onverdraagzaamheid van diegenen die het niet kunnen verkroppen dat godsdienst nog altijd één van de belangrijkste aspecten van onze samenleving uitmaakt kent inderdaad geen grenzen.

Rudy 12 september 2008 13:50

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Bierke (Bericht 3685060)
Wie intresse heeft om zich te verdiepen in één of andere wijsbegeerte moet daar natuurlijk de kans toe krijgen.

Mee eens. Die kansen bestaan ook buiten het onderwijs. Er zijn geestelijken waarmee kan worden gepraat, er besaan organisaties en praatgroepen in alle geuren en kleuren. Er zijn ook vrienden en kennissen, en de bibliotheek is toegankelijk voor iedereen.

Hoewel. Ik mij toch de vraag of een niet-confessioneel vak als zedenleer niet zou kunnen dienen als een soort praatbarak waar over waarden en zingeving kan worden gepraat zonder te worden opgescheept met de wens van een opperwezen. Ik denk ook dat de meerwaarde iets groter is dan leerlingen voorbereiden op het autorijden.

Terzijde: deze topic hoort mijn inziens in een andere rubriek thuis.

Gwyndion 12 september 2008 14:16

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Jozef Ostyn (Bericht 3685146)
De onverdraagzaamheid van diegenen die het niet kunnen verkroppen dat godsdienst nog altijd één van de belangrijkste aspecten van onze samenleving uitmaakt kent inderdaad geen grenzen.

Kan je je nade verklaen? Buiten dan de ergering aan het religious extremisme maakt godsdienst absoluut geen deel uit van mijn leven. Het is niet alsof hij mensen verbied om gelovig te zijn, dit zou voor deze scholen simpel heel at middelen en tijd uitsparen dat, inderdaad, beter besteed kan worden.

PoCo? 12 september 2008 14:48

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Jozef Ostyn (Bericht 3685146)
De onverdraagzaamheid van diegenen die het niet kunnen verkroppen dat godsdienst nog altijd één van de belangrijkste aspecten van onze samenleving uitmaakt kent inderdaad geen grenzen.

Men doet inderdaad hard zijn best om die indruk te laten blijven bestaan. De werkelijkheid is natuurlijk wel een beetje anders. Maar ach, wat moet je ook met de werkelijkheid als je het geloof hebt, nietwaar.

Bhairav 12 september 2008 15:28

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door PoCo? (Bericht 3685240)
Men doet inderdaad hard zijn best om die indruk te laten blijven bestaan. De werkelijkheid is natuurlijk wel een beetje anders. Maar ach, wat moet je ook met de werkelijkheid als je het geloof hebt, nietwaar.

:-D

Thomas- 12 september 2008 15:31

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door alvinvdv (Bericht 3685049)
Ik zou voorstellen de uren godsdienst te vervangen door extra uren LO, m.i. heeft de Vlaamse jeugd dit meer nodig dan godsdienst.....;-)[/b]

Sommigen zijn juist voorstander om LO af te schaffen:

Citaat:

'Schaf verplichte lessen lichamelijke opvoeding af'
Bekijk de pagina uit de krant

LEUVEN - 'Laat kinderen die dat echt willen proeven van topsport.' Dat vindt Koen Hoeyberghs van de Leuvense topsportschool.
In de topsportscholen worden jongeren van hun veertiende tot hun achttiende in een sportbad ondergedompeld. Maar volgens Koen Hoeyberghs, de coördinator van de Leuvense afdeling, kunnen talentrijke jongeren al op jongere leeftijd klaargestoomd worden. Dat zei hij gisteren op de regionale televisiezender ROB.

Hoeyberghs is het niet eens met het pleidooi om op school meer lesuren aan lichamelijke opvoeding te besteden om zo van België opnieuw een sportief sterk presterende natie te maken.

'Dat zal de problemen niet oplossen', meent hij. 'Niet ieder kind er voor in de wieg gelegd, zodat de motivatie soms ver te zoeken is.' Volgens Hoeyberghs moet gekeken worden naar hoe andere landen, zoals Duitsland, Noorwegen en de VS hun jongeren voorbereiden. 'De algemene vakken, zoals wiskunde en taal, duren er maar tot een uur 's middags. Daarna kiezen de leerlingen zelf hoe ze hun dag invullen. Dat kan met toneel of wetenschappen, maar dus ook met sport. Als kinderen iets graag doen, zetten ze zich er ook voor in. Als ze dan nog begeleid worden door professionele trainers, krijg je een beter leereffect en meer progressie. Geef daarom minder verplichte lessen LO, wiskunde en Nederlands, en laat de keuze aan de kinderen.'

Een bijkomend voordeel, zegt Hoeyberghs, is dat sport en op termijn topsport democratischer worden. 'De kinderen die nu in de topsportscholen belanden, worden door hun ouders gestimuleerd. Om het te maken op het hoogste niveau moet je talent hebben, maar ben je ook erg afhankelijk van de gedrevenheid van je ouders. Door de manier van schoolgaan te veranderen geef je iedereen even veel kansen', meent Hoeyberghs.

Meteen wordt de vijver waaruit de topsportscholen kunnen vissen groter. 'Er zullen niet meteen meer leerlingen komen in de scholen, maar het niveau zal toenemen. Hoe meer kinderen een kans krijgen hoe groter de kans dat op termijn talenten bovendrijven die kunnen doorstoten naar de top. Maar dan moeten we wel het heilige huisje dat onderwijs is, durven herbekijken.' (stl)

http://destandaard.be/Artikel/Detail...kelId=QO1VP81S

Duupje 12 september 2008 15:49

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door alvinvdv (Bericht 3685049)

Wat denken jullie van deze stelling?
Ik zou voorstellen de uren godsdienst te vervangen door extra uren LO, m.i. heeft de Vlaamse jeugd dit meer nodig dan godsdienst.....;-)

Alle uren die besteed worden aan elke vorm van godsdienst of zedenleer kunnen ze in mijn ogen best onmiddellijk afschaffen.
Die uren kunnen uiteraard best gebruikt worden voor LO of een ander vak waar ze veel meer aan hebben in hun latere leven.
Laat het al dan niet leven van godsdienstige waarden in het leven maar over aan de ouders of de "instanties" die zich daar mee bezig houden. Dat hoort niet door een school te worden onderricht.

PollyCorrect 12 september 2008 16:01

Op mijn zoon z'n school kregen ze gewoon 'filosofie'.
Leerden ze over alle soorten mindfuckers die onze beschaving gekend heeft.

Scherven A. Mok 12 september 2008 17:19

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door PollyCorrect (Bericht 3685360)
Op mijn zoon z'n school kregen ze gewoon 'filosofie'.
Leerden ze over alle soorten mindfuckers die onze beschaving gekend heeft.

Dat is de beste oplossing lijkt me ook ja.

circe 12 september 2008 17:29

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Thomas- (Bericht 3685317)
Sommigen zijn juist voorstander om LO af te schaffen:

Er is nog een verschil tussen een aantal uren LO op school en een behoefte aan beter sportmensen in Belgique waarvoor men dan het ganse patrimonium aan kinderen andere lessen gaat laten verliezen omdat ze toch maar over de plint zouden kunnen springen!

ik vind ook dat degenen die een carrière in de topsport wensen dan ook moeten kiezen voor de gepaste scholen zonder dat de andere kinderen daar vijf uur per dag mee voor moeten trainen.

Als men meer wiskundigen wil laten slagen, gaat men toch ook niet het beroepsonderwijs afschaffen?

Duupje 12 september 2008 17:29

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Scherven A. Mok (Bericht 3685473)
Dat is de beste oplossing lijkt me ook ja.

Volgens mij integreren ze beter een stuk in geschiedenis. Toch zeker voor het basisonderwijs. Of ga je aan de 6 tot 12-jarigen ook al filosofie geven ? :-D

Duupje 12 september 2008 17:30

Of gewoon zedenleer aan iedereen. Zedenleer behandelt toch altijd actuele problemen.

circe 12 september 2008 17:30

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door PollyCorrect (Bericht 3685360)
Op mijn zoon z'n school kregen ze gewoon 'filosofie'.
Leerden ze over alle soorten mindfuckers die onze beschaving gekend heeft.

voil�*!

zedenleer en filosofie. meer moet dat niet zijn.
En degenen die daar een of ander onzichtbaar vriendje aan willen vastknopen kunnen dat vriendje nog onder begeleiding gaan zoeken buiten de lesuren.

Lijkt me ook interessant om dan ineens aan de onintegreerbaren een beetje meer "waarden en normen" bij te brengen.

De schoofzak 12 september 2008 22:05

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Jozef Ostyn (Bericht 3685146)
De onverdraagzaamheid van diegenen die het niet kunnen verkroppen dat godsdienst nog altijd één van de belangrijkste aspecten van onze samenleving uitmaakt kent inderdaad geen grenzen.

Mijn persoonlijke ervaring maakt dat ik je hier op twee punten moet tegenspreken:

eerstens vind ik dat in Vlaanderen (en trouwens nog meer in Wallonië) godsdienst zeker niet meer één van de belangrijkste aspekten van de samenleving uitmaakt (vroeger waren het de "drie G's", zijnde: geld, god en gat (seks dus); nu dus niet meer);

tweedens vind ik dat het zo is dat er zeer weinig onverdraagzaamheid is tegen de godsdienst. Mensen die ongelovig zijn gaan toch graag naar een huwelijk van een vriend of kennis, om die vriend/kennis een plezier te doen. Die bruid/bruidegom gaan vaak ook voor een kerkelijke plechtigheid omdat het goedkoop is en toch enige (valse) luister geeft; tegelijk doet men de bomma een plezier. En op dezelfde manier is er weinig tegenstand om naar een begrafenisplechtigheid in een kerk te gaan.
(persoonlijk zou ik daar meer tegenstand op willen geven, door vb. ostentatief niet naar die kerkdiensten te gaan. Toch ben ik naar de kerkelijke dienst van het huwelijk van mijn dochter geweest ... ik ben niet zot ... zelfs al was het "pijnlijk" om te zien dat noch mijn dochter noch mijn schoonzoon ook maar één bal afwisten van sommige gebruiken in zo'n kerkelijke dienst ... maar ja, 't was allemaal toch zo mooi .... Dus ben ik maar "tolerant", zelfs al zit ik dan bij mezelf te denken dat het daar één boel van oplichterij is ... en troost ik me: als iemand anders een godsdienst wil aankleven, van mij mag hij hoor ....)

Argusx43 13 september 2008 23:30

Als evangelisch christen vind ik het sowieso niet juist dat geloof een vak zou zijn. Geloven kun je niet leren; zo zit dat. Dat ze die tijd maar besteden aan sport of zo , de jeugd van vandaag heeft dit dringend nodig en dat je kun je zeker aanleren.

Vorenus 13 september 2008 23:37

Men zou op school enkel 1 keuze mogen laten, namelijk Katholieke en Germaanse levensvisie. De rest moet men afschaffen.

Rapture 14 september 2008 00:15

Als er iets moet afgeschaft worden dan is het wel Muzikale Opvoeding :twisted:
Man, heb nog altijd nachtmerries van die blokfluit waar ik geen fluit van kon en die duivelse muziekleraar die mij dan alleen liet spelen en nadien buisde :cry:

BladeToke 14 september 2008 00:33

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Rapture (Bericht 3688289)
Als er iets moet afgeschaft worden dan is het wel Muzikale Opvoeding :twisted:
Man, heb nog altijd nachtmerries van die blokfluit waar ik geen fluit van kon en die duivelse muziekleraar die mij dan alleen liet spelen en nadien buisde :cry:

:lol:


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 21:13.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be