PeterCC |
31 januari 2009 23:22 |
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Steben
(Bericht 3949545)
Turbomotoren zijn spitsvondig, aangenaam rijden en zuiniger.
(...)
Nu is mijn vraag: waarom kies je nog voor een niet - turbomotor?
Gewone diesels vind je voor personenwagens bijna niet meer. Binnenkort geen gewone benzine meer?
|
Voor dieselmotoren heeft een turbo vandaag alleen voordelen en geen nadelen. Vroeger, 20 - 25 jaar geleden, kostte een turbo zo ongeveer evenveel als een hele motor, en die turbo durfde het nog wel eens vroegtijdig begeven. Daarom werden er nog atmosferische diesels aangeboden. Vandaag zijn die nadelen weggewerkt.
Voor benzinemotoren lag dat anders. Om pingelen bij volle belasting te voorkomen moest de compressieverhouding worden verlaagd, maar dat gaat ten koste van het rendement bij deellast, en het rendement van een benzinemotor bij deellast was altijd al het zwakke punt. Dus zo een turbo benzine leverde dan wel een heel krachtige motor op met veel koppel, maar bij dagelijks gebruik vertoonde die een onaantrekkelijk grote dorst.
Het zou best kunnen dat ook de tijd van de atmosferische benzinemotoren geteld is. Sinds enige tijd biedt VW een 1.4TSI benzine turbo aan. Daarin wordt een turbo, en eventueel een mechanische compressor voor de lage toeren, gecombineerd met directe benzine-injectie toegepast op een kleine motor. Typische dieseltechnieken toegepast op een benzinemotor. Resultaat is een motor die de zachtheid van een benzine combineert met het koppel van een turbodiesel en het lage verbruik van een kleine motor. De motor is wel niet zo zuinig als een diesel maar als je weinig km rijdt, zeg maar minder dan 15.000km per jaar, dan is de motor concurrentiëel.
Ik denk dat het motorontwerp van VW binnen de kortste keren door de andere fabrikanten zal worden overgenomen en snel de nieuwe norm zal vormen. En dan is het maar kwestie van enkele jaren tot er geen atmosferische benzines meer zijn.
|