Vijf jaar en tbs geëist tegen Murat D. 15-04-'04
De officier van Justitie heeft een gevangenisstraf van vijf jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen Murat D. De 17-jarige jongen schoot op 13 januari conrector Hans van Wieren van het Terracollege in Den Haag dood.
Vanwege de ernst van het delict wil het Openbaar Ministerie (OM) dat Murat wordt berecht als volwassene en niet volgens het jeugdrecht. "Ik kan niks ergers bedenken dan dit, je eigen leraar gewoon executeren", aldus de aanklager. "Murat zal moeten leren dat er hiërarchische verhoudingen zijn." Volgens hem heeft Murat zijn problemen geprojecteerd op Van Wieren.
Intellectuele niveau
Het OM legt het advies naast zich neer van drie gedragsdeskundigen, die eerder vandaag juist pleitten voor berechting door de jeugdrechter. Volgens de gedragskundigen is Murat verminderd toerekeningsvatbaar en heeft hij het intellectuele niveau van een kind van 13 jaar. Murat zou jeugd-tbs moeten krijgen, aldus de deskundigen. Een lange gevangenisstraf is volgens hen funest.
Wanneer Murat volgens het jeugdrecht wordt berecht, kan hij maximaal twee jaar gevangenisstraf of zes jaar opname in een jeugdinrichting krijgen. Wordt hij als volwassene berecht, dan kan hij voor doodslag maximaal vijftien jaar gevangenisstraf krijgen en in het geval van moord twintig jaar.
Over twee weken beslist de rechter hoe Murat wordt berecht.
Voorbedachten rade
Het OM gaat uit van moord met voorbedachten rade. Murat zou voor zijn daad namelijk meerdere keren hebben gezegd dat hij de conrector wilde doodschieten. Bovendien bestaat er volgens het OM kans op recidive.
Tijdens de eerste dag van zijn proces verklaarde de jongen echter dat hij Van Wieren in zijn schouder wilde raken en niet in zijn hoofd. Tegelijkertijd zei hij niet gericht geschoten te hebben. Hij wilde dat Van Wieren in het ziekenhuis belandde en bij zijn terugkeer respect voor hem zou hebben. Murat verklaarde zich het "pispaaltje" te voelen, omdat "hij nergens mocht roken, waar anderen wel mochten roken".
Media
De advocaten van de jongen, die willen dat Murat volgens het jeugdrecht wordt berecht, vinden dat er geen sprake is geweest van het opzettelijk doden van de conrector. Volgens hen zitten de belastende verklaringen van het OM "vol tegenstrijdigheden, feitelijke onjuistheden en pertinente leugens". Veel getuigen zouden fictie en feiten niet hebben kunnen scheiden. Mogelijk doordat ze waren beïnvloed door de media.
Murat is volgens de advocaten al veroordeeld door de media. "De media zijn op de stoel van de rechter gaan zitten door uitspraken te doen over de schuldvraag'', aldus één van Murats advocaten.
De twee andere verdachten in de zaak-Murat D. staan morgen terecht. Een meerderjarige man moet voorkomen op verdenking van medeplichtigheid, omdat hij het pistool aan Murat zou hebben geleverd. Een minderjarige moet zich verantwoorden omdat hij ervan verdacht wordt het onderzoek te hebben bemoeilijkt doordat hij het vuurwapen zou hebben verborgen.