Sjaax |
25 oktober 2009 14:43 |
Over volkssoevereiniteit en subsidiaire soevereiniteit
Citaat:
Eigenlijk beschouwen we het [universeel recht; sjx] NIET als hoger dan de volkssoevereiniteit, maar zien we het als soevereiniteit van een ander soort volk, een abstrakter volk. Namelijk de mensheid. De basis voor de mensenrechten en de universele waarden is de soevereiniteit van de mensheid. Aangezien de mensheid een abstrakte vorm van volk-zijn is, is ook de soevereiniteit van de mensheid abstrakter. En dus per definitie algemener.
|
Bron: http://www.politics.be/opinies/310/
Vaak kom ik de in de discussies op het forum in diverse subfora de term volkssoevereiniteit tegen. Wat houdt dat in? Chris Demeyere heeft in het opiniestuk de problematiek kernachtig verwoord. Er zijn eenmaal rechten, universele rechten die we aan élke mens toekennen. Zaken die zo vanzelfsprekend menselijk zijn dat het absurd zou zijn om ze iemand te onthouden.
De gedachte van universele waarden is al uitgedrukt in de UVRM. Of die waarden die in de UVRM staan ook werkelijk universeel zijn, is een andere vraag. Maar in abstracto mag je van je ervan uitgaan dat er theoretisch een set universele waarden bestaat.
Als je daarvan uitgaat, is de hoogste soevereiniteit, die volkssoevereiniteit waaronder de hele mensheid verstaan wordt. Verder redenerend wil dat niet zeggen dat iedere groep (volk) in ieder land dezelfde rechten moet formuleren. Welke geformuleerd worden hangt van de historie en de sociaal-economische omstandigheden af. Maar waar je dan op uitkomt is subsidiaire soevereiniteit. Dat wil zeggen dat er op het hoogste niveau, voor de hele mensheid, iets als de UVRM is geformuleerd. Op niveau's eronder worden meer specifieke rechten geformuleerd, op Europees niveau bvb een EVRM met een afschaffing van de doodstraf. En op de niveau's van verschillende landen worden rechten nog weer specifieker geformuleerd. Maar die meer gespecificeerde rechten mogen niet ingaan tegen die op een niveau hoger. Op die manier ontstaat subsidiaire soevereiniteit. Een lager niveau heeft zoveel soevereiniteit als geëigend is in haar situatie.
|