Van Facebookgroep tot actiegroep tegen Léonard
Op zaterdag 27 februari gaan holebi's, transgenders, hun familie, vrienden en sympathisanten de straat op. Het begon met een Facebookgroep (Léonard en co? 10.000 X NO !!!) die opriep om de demonstreren bij de inauguratie van de nieuwe aartsbisschop. Het is bovendien de eerste keer dat een belangrijke vakbond zich bij een holebi-actie aansluit. De kersverse actiegroep noemt zich 'Leonard&Co'.
De facebookgroep haalde in minder dan een maand tijd 2.000 leden. Maar een facebookgroep blijft een virtueel gegeven. Gemakkelijk op te richten maar voor de rest meestal vrijblijvend. Wij wilden meer. Enkele mensen begonnen ook effectief samen te komen om deze actie te organiseren. De dag dat Léonard in Mechelen wordt geïnstalleerd vonden we een geschikte datum.
Op een vergadering met de
holebi/transgenderfederatie ("çavaria") en de
koepelorganisatie van holebi-jongeren (WJNH) zegden beide organisaties hun steun toe. Er werd afgesproken om een verrassingspakket samen te stellen voor Léonard met informatief materiaal over holebi's en transgenders. Dit cadeau wordt op het einde van een optocht aangeboden.
Leonard&Co kwam in contact met een activist uit Senegal. Hij woont momenteel als asielzoeker in België omdat hij vervolgd wordt in eigen land omwille van zijn strijd voor holebirechten. Hij zal er zaterdag zijn en de actievoerders toespreken. In de beginselverklaring van Leonard&Co wordt uitgebreid aandacht besteed aan de toestand in
Afrika. Eén van de initiatiefnemers heeft regelmatig contact met activisten van de Afrikaanse holebi/transgenderbeweging. Yvan Brys: "Er is momenteel een oorlog aan de gang tegen holebi's en transgenders in Afrika. Wij luisteren naar hun verhalen en proberen hen te ondersteunen. Zij vertellen ons dat de homofobe uitspraken van religieuze leiders bij hen nog veel harder aankomen. Homofobie gaat er meestal hand in hand met religie. Wat Léonard hier aanricht is klein bier vergeleken met wat er in Afrika gebeurt. Het Vaticaan mengt zich ook in discussies over holebirechten (
onlangs nog in het Verenigd Koninkrijk en in de Raad van Europa) en probeert overal een wetgeving die holebi’s en transgenders beschermt tegen te houden."
De actie van zaterdag brengt ook een primeur: We contacteerden de drie erkende vakbonden met de vraag of er interesse was om de actie te ondersteunen. ACV-LBC reageerde niet, ACLVB heeft de affiche met de oproep verdeeld onder zijn leden en BBTK-ABVV roept leden en militanten op om mee op te stappen door de straten van Mechelen. Deze laatsten zullen aanwezig zijn met een delegatie. "Dit is historisch" zegt Yvan Brys, die reeds 30 jaar actief is in de holebi-beweging: "We waarderen dit enorm. Het is een warm signaal dat men in de vakbeweging oog begint te krijgen voor onze groep. Als de vakbond zich ook gaat inzetten voor de holebi's en transgenders op de werkvloer zal dit ook de vakbond zelf ten goede komen. Studies in het buitenland wijzen uit dat aandacht vanuit de vakbondswerking de betrokkenheid van de homoseksuele leden vergroot."
De manifestatie start om 13u30 aan het hoofdstation van Mechelen. De optocht trekt richting Grote Markt (via de Bruul). Alvorens de optocht wordt ontbonden zullen vertegenwoordigers van de BBTK, de Afrikaanse holebi-beweging en de holebi/transgenderfederatie ("çavaria") de demonstranten kort toespreken.