BWarrior |
6 december 2010 00:39 |
VDL: ça passe ou ça casse?
Cruciale week nr. 378. In de op- en neerwaartse pendelbeweging die al bezig is sedert 10 juni was vorige week een absoluut dieptepunt (volgens sommigen zou J VDL dit weekend al de handdoek in de ring hebben gegooid). Zoals het na elke negatieve spiraal in deze onderhandeling ging, laat de pers ook nu weer uitschijnen dat er wel ergens een zweem van optimisme te bespeuren zou zijn.
DS meldt ( http://www.standaard.be/artikel/deta...lid=6R3392K4):
Citaat:
Voor de onderhandelaars verzachtte het weekend de zeden. Straks ontvangt bemiddelaar Vande Lanotte (SP.A) vier Vlaamse voorzitters (N-VA, CD&V, SP.A en Groen!) in alle rust voor een eerste gesprek over zijn voorstel van financieringswet. Dat wordt het sluitstuk van de zesde staatshervorming.
De bemiddelaar heeft goed geluisterd naar de kritiek die de jongste dagen doorsijpelde. Zeker de N-VA en CD&V vrezen dat het systeem van belastingskredieten voor de deelstaten zal leiden tot stilzwijgende lastenverhogingen. Bovendien zouden de regio's bij economische groei onvoldoende de financiële vruchten ervan kunnen plukken. Vande Lanotte wil nu de discussie uitzuiveren. Hij verkiest daarom eerst uitsluitsel over de techniek die wordt gehanteerd om de deelstaten fiscale autonomie te bezorgen (via belastingskredieten). (...)
De N-VA vreesde de jongste dagen openlijk dat de Vlaamse regering die sluipende belastingverhoging alleen via een jaarlijkse wet zou kunnen afstoppen. Maar in de buurt van de bemiddelaar wordt opgemerkt dat een decretale regeling zo'n automatische verhoging kan blokkeren (bijvoorbeeld door die te laten sporen met de inkomstenevolutie van de belastingplichtige). (...)
Alvast de SP.A zou zich daarom akkoord kunnen verklaren met de suggestie om in het 'Vlaamse belastingsdecreet' een mechanisme in te schrijven dat zo'n automatische verhoging vermijdt. Als ook CD&V en de N-VA daarmee instemmen, hebben de Vlaamse regeringspartners de nodige garanties op zak en is een belangrijk punt van kritiek en/of achterdocht van de baan. Bovendien is dit al een uiting van autonomie. De Waalse partners hoeven dit voorbeeld niet te volgen.
(...) Goedgeplaatste bronnen benadrukken dat het gebrek aan transparantie ook het belangrijkste manco is. De aanpak leidt inderdaad naar fiscale autonomie. Maar de methode maakt die autonomie haast onherkenbaar, laat staan dat die op een wervende manier aan de Vlaming kan worden uitgelegd.
De bemiddelaar hoopt in ieder geval op een doorbraak wat de techniek betreft. Pas daarna kan hij - later deze week - opnieuw met de Franstaligen aan de slag.
|
Toch wel niet slecht bezien van die socialist. Door het probleem over zoveel deeldomeinen te versnipperen en dan per taalgroep een virtueel akkoord af te dwingen over elk deeldomeintje afzonderlijk, maakt hij het heel moeilijk voor een partij om de zaak eenzijdig op te blazen.
|