![]() |
Stemrecht vanaf 16 jaar
Het Argentijns congres keurde een wet goed die het stemrecht vanaf 16 jaar toelaat in de republiek. Aangezien het een aanpassing van de kieswet betreft was er een speciale meerderheid nodig die gehaald werd. Een aantal oppositiegroepen hebben wel geprobeerd de stemming te boycotten door weg te lopen van de stemming.
De bedoeling van de wet was "ampliar la base electoral de la democracia" (de electorale basis van de democratie verruimen) De woordvoerder van de kamer van volksvertegenwoordigers Jul�*an Dom�*nguez zei "hay un cambio en la cultura de la información y una revolución en los procesos de comunicación, donde los jóvenes saben lo que está pasando y quieren participar en la construcción de su presente y su futuro". (Er is een verandering van informatiecultuur en een revolutie in de processen van communicatie, waar de jongeren weten wat er aan het gebeuren is en willen participeren in de constructie van het heden en de toekomst) En eigenlijk, als je volwassen genoeg geacht wordt om te huwen op 16 jaar waarom dat niet om te stemmen? Bent u voorstander van het invoeren van stemrecht vanaf 16 jaar? Congreso de Argentina aprobó ley que permite el voto joven |
Er zijn rationeel gezien 2 mogelijkheden :
ofwel stemrecht, dus zonder verplichting voor iedereen die kan lezen en schrijven ofwel stemplicht vanaf 12 jaar |
Toch weet ik het eigenlijk niet goed. Soms denk ik dat het beter is stemrecht uit te stellen tot ergens in de dertig of zo. Maar aangezien dat de mens vooral stemt in zijn eigen belang zou dit een discriminatie betekenen van min dertigers. In die zin is het stemrecht voor jongeren wel een goed idee. Ze hebben hun specifieke problemen die op deze wijze meer aandacht zullen krijgen. Ja dus, maar ik sta open voor argumenten in de andere richting.
|
Citaat:
|
In het geval van Argentinië vind ik het zeker een goede zaak.
Volgens mij is men daar eerder volwassen –kent men eerder de realiteit– dan hier. In het geval van België twijfel ik. Stemrecht is sowieso positief denk ik, maar zeker geen opkomstplicht voor 16-jarigen. Stemrecht vanaf 16 en opkomstplicht vanaf 20. Misschien beperkt dat het aantal weinig doordachte jonge stemmen. |
Stemplicht is in Argentinië niet aan de orde. Ik begrijp dat het verwarrend kan zijn om op de vraag te antwoorden gezien de specifieke situatie in België. Dat kan wel de discussie interessanter maken. Zoals de vraag gesteld werd is er geen sprake van stemplicht voor 16 jarigen, enkel stemrecht.
|
Als ge ziet wat mensen mogen kiezen op de kieslijsten, en het dan nog kiezen ook, dan zou ik eerder zeggen, een stemverbod voor mensen die willen stemmen.
|
Citaat:
Wie al een mening gevormd heeft, moet die kunnen laten wegen. |
Het lijkt me logisch dat dit in de huidige regeling niet kan (dus ook stemrecht). Er zijn immers rechten en plichten waarvoor 16-jarigen nog worden uitgesloten, bv. je mag nog geen auto rijden als je 16 jaar bent, zaken zoals jeugdgevangenis, etc. Politiek is een zaak die over zulke dingen beslist, het is dus uiterst onlogisch om mensen te laten beslissen over dingen waar ze zelf nog niets mee te maken hebben of geen ervaring mee hebben.
Indien men echt 16 jarigen wil laten stemmen, dan zou dit kunnen, maar dan moeten de 16 jarigen ook de rechten en plichten van een volwassene krijgen. |
jongeren met een duidelijke politieke mening moeten die kunnen uitdrukken, maar uiteraard kan dit het best in een systeem van stemrecht
|
Citaat:
|
Sommige mensen van 50 jaar zijn niet in staat om te zien dat waarvoor men stemt lijnrecht tegenover hun en het gemeenschappelijk belang staat. Het huidige maatschappelijk discours zal uiteraard ook bij de jongere bevolkingslagen gereproduceerd worden. Geef hen stemrecht, het versnelt de ondergang van het hegemonisch project enkel maar.
|
Citaat:
|
Bij ons heeft vld ook nog eens het voorstel ingediend.
Ik ben alvast voor. En zou zelfs pleiten voor stemplicht. Als je dan toch moet gaan stemmen ga je waarschijnlijk meer moeite doen om je te informeren en dat is altijd positief. En hoewel ik de indruk heb dat de huidige jongeren nog conservatiever zijn dan de gepensioneerden zie ik het ook als een tegengewicht voor de vergrijzing. |
Citaat:
Men zou ook kunnen stellen dat het criterium geen leeftijd is, maar een andere maturiteitsmeting. Lukken in een examen, bezitten van een diploma.... |
Citaat:
|
vanaf 21 jaar.
|
vanaf een iq van 125 :roll:
|
vanaf 35 jaar :roll:
|
alleen mannen met een inkomen van minstens 75.000 euro per jaar
|
Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 05:28. |
Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be