dronyon |
28 juli 2004 09:55 |
Misschien kan volgend artikel uit De Morgen van vandaag voor wat opheldering rond deze Turkse scholen zorgen.
Citaat:
'We zouden liever geen islam geven'
BRUSSEL Eigen berichtgeving Kim Herbots
TURKSE GEMEENSCHAP RICHT SCHOLEN OP IN ANTWERPEN, GENT EN GENK
Sinds een jaar is het Lucernacollege in Schaarbeek geopend: een school opgericht door de Turkse gemeenschap met als doelgroep kinderen die een leerachterstand hebben opgelopen. Vanaf 1 september hebben ze ook vestigingen in Gent, Genk en Antwerpen. Maar voor alle duidelijkheid: ‘We zijn geen islamschool’, zegt directeur Ben Grob.
Zelf heeft Ben Grob Nederlandse roots en is hij per toeval bij het Lucerna-project beland. “Jaren geleden is de Turkse gemeenschap begonnen met initiatieven zoals huiswerkbegeleiding en moedergroepjes, maar ze zagen in dat dat niet voldoende was. Ze wilden met een eigen school beginnen.
Toen zijn er sollicitaties georganiseerd en zo ben ik erbij betrokken geraakt.” In het reguliere onderwijs komen kinderen met allochtone roots vaak terecht in het beroepsonderwijs. “Ze hebben een taalachterstand opgelopen, kunnen thuis niet op dezelfde ondersteuning rekenen als Vlaamse kinderen en op school lopen er leerkrachten rond die vooroordelen hebben”, weet Grob. “Ze kunnen misschien wel iets hogers aan maar belanden daardoor vaak in het bso.” Doorgedreven taallessen en een aangepast projectonderwijs moeten daarbij helpen. “We bieden een gewone eerste graad aan van twee jaar maar ook eentje van drie jaar voor kinderen die het nodig hebben. We zijn pas een jaar bezig, maar op termijn willen we ook een bovenbouw aanbieden.
In eerste instantie zou dat enkel aso en tso zijn. Onder meer omdat bso door de dure uitrusting onbetaalbaar is, maar ook omdat we net die waterval willen vermijden. Als we zien dat een kind echt naar het bso moet, verwijzen we het wel door, hoor. Dat is dit jaar trouwens gebeurd.” Ondertussen lopen de inschrijvingen vlot: in Schaarbeek zaten het afgelopen jaar 21 leerlingen.
Nu zijn er over de vier filialen samen 230 leerlingen ingeschreven.
Grob wil stoppen bij 300. Door een handigheidje is hij erin ge slaagd om voor die leerlingen Brusselse subsidies los te peuteren, zelfs al zitten ze aan de an dere kant van het land. De Brusselnorm voorziet in extra subsidies van het Brussels Gewest voor kinderen met een taalachterstand.
Door van de vier scholen in feite één school te maken met een adres in Brussel, kan Grob ook voor de kinderen in de ande re provincies geld krijgen van het Brussels Gewest. “Ach”, zegt hij. “Dat was allemaal een kwestie van goed lezen. Decretaal is het volledig in orde.” De school is een project van de Turkse gemeenschap maar, zo benadrukt Grob, het is geen islamschool. “Wij geven les in het Ne derlands en aan discussiepunten zoals de hoofddoek proberen wij zo weinig mogelijk aandacht te besteden. We ontmoedigen het dragen ervan zelfs, gewoon om de kwaadsprekers die ons per se het etiket ‘islamschool’ willen op plakken geen argumenten te ge ven.” De school geeft islam, “maar dat is enkel omdat we verplicht worden om een godsdienst te geven”, aldus Grob. “Niet dat we principieel tegen islamlessen zijn, maar om die stempel te vermijden, zouden we het zelfs liever niet doen.
Nu, ondertussen hebben we in Gent onze eerste autochtone leerling ingeschreven en voor hem zullen we zedenleer of katholieke godsdienst organiseren.” Om te bewijzen dat ze wel degelijk openstaan voor alle leerlingen, en niet alleen voor die met een Turkse achtergrond, heeft Grob gezorgd voor een gemend lerarenkorps. “Ongeveer twee derde van onze leerkrachten is autochtoon en de rest allochtoon”, legt Grob uit. “Ik zorg bewust voor die mix. Net zoals in de samenleving.
Welke leerlingen er komen, heb ik niet in de hand, maar ik hoop op termijn toch op een mengeling.” En dus zou de school niet de integratie van allochtonen tegengaan, zoals sommigen vrezen. “Dat zou het geval zijn als wij ons enkel op allochtone leerlingen richtten”, zegt Grob, “maar dat is dus niet zo. Ik weet ook wel dat we binnen twee jaar nog niet aan 50 procent autochtone kinderen zullen zitten, maar nu is het nog te vroeg om die discussie te voeren.”
|
|