Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Binnenland (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ambtenarenpensioen DRIE keer hoger dan in de privé (https://forum.politics.be/showthread.php?t=188978)

demonen 11 juli 2013 10:04

Ambtenarenpensioen DRIE keer hoger dan in de privé
 
Ze ontsnappen voorlopig aan elke begrotings- of besparingsoefening en elke pensioenhervorming. Zelfs vanuit werkgevershoek spreekt men met enige schroom over het probleem. De ‘ze’ dat zijn de ambtenarenpensioenen, die verhoudingsgewijs veel hoger liggen dan andere pensioenstelsels.
door Stijn Decock
Hoofdeconoom Voka

Het was dan ook wat verrassend dat de eerste die nu echt de aanval inzet op de zeer gunstige pensioenregelingen de overheid zelf is, met name de gemeenten. De verklaring hiervoor is dat zij de strop steeds meer rond hun nek voelen spannen van zowat alles wat de voorbije jaren mis is gegaan in België.

We beginnen best met wat cijfers. In 2012 spendeerde België volgens het Planbureau 5,4% van het bbp aan werknemerspensioenen en 3,8% aan ambtenarenpensioenen. Op het eerste zicht niet zo’n spectaculair cijfer. Dat wordt het wel wanneer je wat gaat rekenen met de cijfers. Die 5,4% of 18,7 miljard moet over 1,59 miljoen gepensioneerden verdeeld worden terwijl de 3,8% of 12,3 miljard van de ambtenaren slechts over 399.000 mensen verdeeld wordt (bron: Vergrijzingsrapport Planbureau). Per gepensioneerde betekent dat gemiddeld 11.789 euro per jaar voor een werknemerspensioen en 31.759 euro per jaar voor ambtenarenpensioen. Dus bijna drie keer zoveel! Het Planbureau schat dat de kosten voor de ambtenarenpensioenen met bijna 50% zal toenemen tegen 2040. Geen goeie argumenten
De klassieke argumenten ter verdediging van het hoge ambtenarenpensioen zijn dat dit een vorm van uitgesteld loon is en dat ambtenaren geen tweedepijlerpensioen kennen. Die argumenten gelden echter steeds minder. Vooreerst liggen ambtenarenlonen steeds meer in lijn met de loonvoorwaarden in de privésector, zeker als ook rekening wordt gehouden met verlofdagen, gewerkte uren en inkomenszekerheid door de vaste benoeming. Ten tweede geldt het tweede pensioenpijlersysteem maar voor een beperkt aantal werknemersgroepen en zijn de bedragen die hierin gestopt worden veel kleiner dan de zeer gunstige pensioenregelingen in de ambtenarij. De lage rentes duwen trouwens het rendement van steeds meer tweedepensioenpijlerplannen naar beneden.

Je moet dus geen wiskundige zijn om in te zien dat de ambtenarenpensioenstelsels op termijn onhoudbaar zijn. Ook sociaal is het niet meer aanvaardbaar. Met een moordend hoge fiscale druk op de werknemers en bedrijven en lage pensioenen voor de werknemers en zelfstandigen, is het niet te rechtvaardigen dat één groep wel over een zeer voordelige pensioenregeling beschikt, dit ten koste van alle andere groepen in de samenleving.

Gemeenten krijgen klappen
De eerste groep die nu volop de gevolgen van de te gunstige ambtenarenpensioenregelingen hard aan den lijve ondervindt, zijn de gemeenten. De gemeenten krijgen nu de rekening gepresenteerd van zowat alles wat België de afgelopen jaren niet goed heeft gedaan: het niet aanpakken van de vergrijzing (stijgende kosten voor ambtenaren), een te laks migratiebeleid (stijgende kosten voor OCMW en scholen), slecht toezicht op de banken (wegvallen van Dexia dividenden), te veel mensen bij de overheid en te veel regulering (gemeenten hebben het meeste aantal mensen aangenomen in de laatste jaren)… Hierdoor komt bij de gemeenten de financiële strop steeds strakker rond de stadskas te zitten.

Hierbij dreigen twee foute reacties. De eerste is de belastingen optrekken. Met een overheidsbeslag van 55% en zowat de hoogste belastingstarieven tout court in Europa, is het verder optrekken van belastingen economische zelfmoord. Ten tweede dreigen er te veel besparingen op de kerntaken van de gemeenten zoals goede infrastructuur, veiligheid, netheid, een ‘positieve’ stadsambiance… Hierdoor zal een te groot deel van het budget van de gemeenten naar ‘inactiviteit’ vloeien: hoge pensioenen van ambtenaren en uitkeringen via OCMW’s terwijl er weinig over blijft voor ‘actieve uitgaven’ zoals kinderopvang of goede wegeninfrastructuur.

Een gelijkaardige situatie dreigt binnen enkele jaren voor de federale regering, waar de vergrijzingskost ook alle beleidsruimte opvreet, zeker als de economische groei de komende jaren nog wat tegenvalt. Daarom moet men de pensioenstelsels van ambtenaren meer naar die van gewone werknemers laten convergeren. Geen Detroitscenario
Nog dit. Dit jaar is de Amerikaanse stad Detroit failliet verklaard. De autostad zag de inkomsten door de oplopende werkloosheid en de vlucht vanuit de stad sterk verminderen. De schuld van de stad was opgelopen tot 17 miljard dollar of 25.000 dollar per inwoner. Met als gevolg dat nog meer mensen verhuizen en de schuld per inwoner dus nog meer oploopt. Bijna alle stadsparken zijn nu dicht, de brandweer beschikt over materiaal ‘dat met kauwgum’ aan elkaar hangt en 40% van de straatlantaarns werkt niet meer. Een curator is aangesteld. Hij komt met een vernieuwend reddingsplan dat wel eens als de blauwdruk voor heel wat failliete gemeenten zou kunnen gelden, ook buiten de VS.

Het nieuwe is dat niet alleen de klassieke schuldeisers (obligatiehouders) in het faillissementsbad worden getrokken, maar ook de pensioenverplichtingen tegenover de huidige en vroegere ambtenaren. Met andere woorden, als de pensioencontracten voor de ambtenaren van Detroit niet neerwaarts bijgesteld worden, acht de curator het onmogelijk om Detroit financieel opnieuw leefbaar te maken. Misschien handelen we best nu, om te vermijden dat steden als Antwerpen of Gent ooit in Detroitscenario’s verzeild geraken.

Het buitenland wil de Belgische dubbele ambtenarenpensioenen niet financieren, onze produkten zijn te duur!

Another Jack 11 juli 2013 10:06

Lees jij ooit wel eens 1 bericht?
Of beschouw je dat als onderbrekingen in je eindeloze herhalingen van dezelfde shit?
Zoals al eerder gezegd:
Verwar je wensdromen niet met de realiteit: er bestaat voor je nijd en jaloezie geen politiek draagvlak, nu niet, morgen niet.

Raf 11 juli 2013 10:24

Hé! Kijk eens aan: een nieuw topic van demonen over de ambtenarenpensioenen.. D�*t was verdorie lang geleden! :lol:

Amon_Re 11 juli 2013 10:40

Ja ja, kanker maar op Demonen. Vooral niet op de inhoud.

Another Jack 11 juli 2013 10:42

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Amon_Re (Bericht 6714334)
Ja ja, kanker maar op Demonen. Vooral niet op de inhoud.

:cheer:Ambtenarenpensioen:cheer:

Dat vind ik ervan, tevreden nu?

knip 11 juli 2013 10:43

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Raf (Bericht 6714302)
Hé! Kijk eens aan: een nieuw topic van demonen over de ambtenarenpensioenen.. D�*t was verdorie lang geleden! :lol:

Inhoudelijke argumentatie aub...

Another Jack 11 juli 2013 10:44

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door knip (Bericht 6714340)
Inhoudelijke argumentatie aub...

Hoeveel keer wil je nog lezen?
Heb je mischien Alzheimer??

Of moet demonen nog meer draden open?

Raf 11 juli 2013 10:46

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Another Jack (Bericht 6714339)
:cheer:Ambtenarenpensioen:cheer:

Dat vind ik ervan, tevreden nu?

Ik wel! :cheer:

Raf 11 juli 2013 10:47

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door knip (Bericht 6714340)
Inhoudelijke argumentatie aub...

Alwéér? Nee, bedankt. Ga maar kijken in die 300 andere topics van demonen over hetzelfde onderwerp...

pixelpower 11 juli 2013 10:48

Van demonen of niet. Stijn Decock is er wél boenk op. Weerleg dit maar eens.

Another Jack 11 juli 2013 10:51

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Raf (Bericht 6714353)
Alwéér? Nee, bedankt. Ga maar kijken in die 300 andere topics van demonen over hetzelfde onderwerp...

Zoals Raf al zei, pixelpower: doe wat moeite en zoek de weerleggingen op.

knip 11 juli 2013 10:54

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Another Jack (Bericht 6714342)
Hoeveel keer wil je nog lezen?
Heb je mischien Alzheimer??

Of moet demonen nog meer draden open?

Zwak... Dit is een nieuwe studie. Of moet in uw ideale wereld het slechte nieuws verzwegen worden.
INHOUDELIJKE ARGUMENTATIE en stop met kankeren op de boodschapper van het nieuws.

Another Jack 11 juli 2013 10:55

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door knip (Bericht 6714365)
Zwak... Dit is een nieuwe studie. Of moet in uw ideale wereld het slechte nieuws verzwegen worden.
INHOUDELIJKE ARGUMENTATIE en stop met kankeren op de boodschapper van het nieuws.

Want jij denkt dat de boodschapper dit leest?
:lol:

Another Jack 11 juli 2013 11:01

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door radijsje (Bericht 6714373)
Elke normale mens vindt die extreem hoge ambtenarenpensioenen pure diefstal van gemeenschapsgeld.

Een 'gemiddelde' gepensioneerde ambtenaar 'verdient' tijdens 30 jaar pensioen minstens 500.000 euro (minstens 20.000.000 frankskes) meer dan een zelfstandige gepensioneerde!

Een zelfstandige moet dus tegen zijn 65ste meer da 500.000 euro spaarcentjes hebben om hetzelfde te kunnen 'verteren' tijdens zijn 30 jaar pensioen.

Een zelfstandige die daar, mits dag en nacht werken en risico's nemen, in slaagt wordt door die ambtenaren dan nog aanzien als een (in het beste geval) kapitalist (in het slechtste geval als een uitbuiter en/of zwartwerker).

Ja, het zijn slechte tijden voor de zelfstandigen sinds dat hun villa's in Spanje in waarde verminderd zijn...

Maar dit is maar tijdelijk.

knip 11 juli 2013 11:01

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Another Jack (Bericht 6714367)
Want jij denkt dat de boodschapper dit leest?
:lol:

Nog steeds wacht ik op uw weerleggingen.

Vette Pois(s)on 11 juli 2013 11:01

Ik ken zo ene gepensioneerde ambtenaar.

Al van in de jaren 80 op pensioen en leeft als een luis.

Another Jack 11 juli 2013 11:13

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door knip (Bericht 6714380)
Nog steeds wacht ik op uw weerleggingen.

Zoek ze op.

brother paul 11 juli 2013 11:22

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Another Jack (Bericht 6714256)
Lees jij ooit wel eens 1 bericht?
Of beschouw je dat als onderbrekingen in je eindeloze herhalingen van dezelfde shit?
Zoals al eerder gezegd:
Verwar je wensdromen niet met de realiteit: er bestaat voor je nijd en jaloezie geen politiek draagvlak, nu niet, morgen niet.

er is niemand jaloers van het ambtenarenpensioen ? We denken gewoon wiskundig dat het niet betaalbaar is en een groot deel van het probleem is. Bovendien is er een discriminatie tussen privé en ambtenaren en dat mag niet volgens de wetgeving... Dus monica en alexander moeten aan tafel zitten en een eenheidspensioen bedenken..

Volgens mij moet de ambtenaar recht hebben op 2de peiler
Volgens mij moet ambtenaar daarvoor een deel van zijn loon afdragen arato die ECONOMETRISCH KLOPT; Dus bvb 2 maandlonen sparen om dat blijvend kunnen betalen.

En waarom zou een ambtenaar nu geen recht mogen hebben in een onderhandeling op een dienstwagen ? Ik zie dus echt geen verschil.
Dus het beste dat je kunt doen is alle ambtenarij structureren in vennootschappen.

Another Jack 11 juli 2013 11:24

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door brother paul (Bericht 6714413)
er is niemand jaloers van het ambtenarenpensioen ? We denken gewoon wiskundig dat het niet betaalbaar is en een groot deel van het probleem is. Bovendien is er een discriminatie tussen privé en ambtenaren en dat mag niet volgens de wetgeving...

Is dat zo?
Dan moet ik dringend een leasingwagen eisen van mijn directeur...

Heb jij toevallig ook een paar concrete artikels, want "de wetgeving" zal mijn directeur niet pikken, vrees ik.

graaf de bethune 11 juli 2013 11:56

In de privé krijgt men maaltijdcheque's, firmawagens en gsm's, groepsverzekeringen en bovenal een dikker loon. Dus wie moet dan jaloers zijn op wie, ambtenaren hebben al deze tegemoetkomingen niet. Zelfs geen water, koffie en fruitmand op het werk zoals in de privé. En dan vooral ook niet de eindejaarspremie en vakantiegeld naast elkaar leggen. Ik heb in beide sectoren gewerkt, deed in bijberoep bewakingsfirma, kontrakt van 72 uren per maand, vakantiegeld groter dan dat van mijn fulltime beroep ambtenaar en echtgenote tesamen. Dus vanuit de privé, niet te veel zeveren.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 16:41.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be