BWarrior |
31 oktober 2015 18:04 |
Elio zegt "non"
Tja, om het met professor Senelle te zeggen:
“ Het komt het Vlaams Parlement toe om tijdens een plechtige zitting Vlaanderen uit te roepen tot deelstaat van het federale België met het territorium dat zich van de Noordzee tot de taalgrens uitstrekt en waar alleen de Nederlandse taal en de Vlaamse cultuur officieel zijn erkend en beschermd. Van dat territorium is alleen Brussel-Hoofstad tweetalig en een autonome regio”.
Di Rupo weigert nieuwe staatshervorming na 2019
Een nieuwe ronde institutionele hervormingen na de volgende verkiezingen? Neen bedankt, zegt PS-voorzitter Elio Di Rupo. Daarmee drukt hij de hoop van N-VA de kop in dat de de Franstalige socialisten na een verbanning in het Waals en Brussels gewest zouden na vijf jaar zouden smeken om een staatshervorming.
Toen de PS in de jaren 60 als in de jaren 80 buiten de regering viel, ging de oppositiekuur gepaard met de opkomst van een sterke regionalistische reflex binnen de partij. Onder meer N-VA-voorzitter Bart De Wever voorspelde eenzelfde evolutie nu.
"Ik moet hem ontgoochelen", zegt Di Rupo in de interviewreeks het Monster van de Macht van deze krant. "Hij dwaalt. De socialisten zullen niks vragen in 2019. Er leeft binnen de PS geen behoefte om een nieuwe institutionele onderhandeling te beginnen. Geen enkele!"
Ook Waalse begrotingsmoeilijkheden kunnen hem niet op andere gedachten brengen. "We hebben geen groot budgettair probleem, met het federale niveau. Ons grote meningsverschil is met Eurostat, net zoals Vlaanderen. De ambtenaren van Eurostat hebben beslist dat bepaalde investeringen in de begroting ingebracht moesten worden, waardoor het begrotingstekort in het Waalse gewest 800 miljoen groter is dan tot nog toe aangenomen werd."
Royalist
Di Rupo benadrukt in het interview hoe diep hij is moeten gaan om het land bij elkaar te houden tijdens de slopende regeringsonderhandelingen in 2010. Daarbij toont hij zich opvallend lovend de koning. "Op momenten van crisis speelt de koning in ons land een sturende en een adviserende rol. Toen de zaken geblokkeerd zaten, kon ik alleen bij hem terecht. Ik weet niet of we er zonder de koning waren uitgeraakt."
Een socialist die zich uit als royalist, wringt dat niet? "In theorie kun je daar van alles bij bedenken, maar dit is België, dit is een uniek land. (lacht) Als de keuze is tussen een koning en instabiliteit, dan kiezen wij socialisten voor de koning."
|