Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Milieu (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=168)
-   -   CO2-meters blijkbaar uitverkocht... (https://forum.politics.be/showthread.php?t=255001)

Micele 1 september 2020 10:36

CO2-meters blijkbaar uitverkocht...
 
Na de rush op fijnstofmeters (#4 j geleden?) zijn door Corona-maatregelen de CO2-meters of -melders aan de beurt.

In West-Europa is de voorraad al uitgeput...

Citaat:

https://www.hbvl.be/cnt/dmf20200831_...s-voor-scholen
dinsdag 1 september 2020 - Binnenland

CORONAMAATREGEL

Rush op CO2-melders voor scholen


Steeds meer scholen willen investeren in CO2-melders als hulpmiddel om hun klassen coronavrij te houden. Maar leveranciers van deze toestellen kunnen de vraag niet aan; verschillende bedrijven zitten compleet door hun voorraad heen.

Geert Op ‘t Eynde

Eind juni bezorgde Vlaams onderwijsminister Ben Weyts (N-VA) de scholen een draaiboek over de ventilatie van klaslokalen in tijden van corona. De richtlijnen stipuleerden dat scholen zonder mechanisch verluchtingssysteem geacht werden om hun lokalen driemaal per dag te ventileren. Na kritiek van experten als Marc Van Ranst, die de maatregel onvoldoende vonden, stuurde Weyts een en ander bij. Zo wordt nu onder meer aanbevolen om les te geven met geopende ramen en deuren en om daarnaast iedere klas uit te rusten met een CO2-meter.

“Wanneer we uitademen, stoten we koolzuurgas uit. Als het CO2-gehalte in een klaslokaal stijgt, wijst dat erop dat er onvoldoende wordt geventileerd. Zo’n meter laat dus toe om de verluchting te controleren”, aldus Steven Van Gucht van Sciensano, die maandag tijdens de coronapersconferentie nog meegaf dat een CO2-meter om die reden “nuttig, maar niet noodzakelijk” is.

“Stock West-Europa uitgeput”

Heel wat scholen nemen het zekere voor het onzekere en willen investeren in CO2-meters. Dat blijkt althans uit een rondvraag bij leveranciers, die de vraag naar dergelijke toestellen (die tot 300 euro per stuk kunnen kosten) zien exploderen. Onder andere Aktivia, naar eigen zeggen dé specialist in CO2-meters voor gebruik in het onderwijs en de kinderopvang, meldt dat de voorraad compleet uitverkocht is.

Eenzelfde verhaal bij het Hamontse Airsain, een bedrijf gespecialiseerd in luchtzuivering en ventilatie. “Wij krijgen bestellingen binnen van scholen die tachtig tot honderd meters tegelijk willen aankopen”, klinkt het. “De vraag is in heel West-Europa veel groter dan het aanbod. Van bepaalde modellen is de stock dan ook helemaal uitgeput. Levertijden lopen op tot eind 2020.”

Ook PCE Instruments, dat professionele meettoestellen aanbiedt, krijgt de CO2-meters maar moeilijk aangesleept. “De vraag is enorm”, weet salesverantwoordelijke Maikel Voppen. “Exacte cijfers kan ik niet geven, maar het aantal bestellingen groeit in de hele Benelux exponentieel. En het klopt: vooral scholen zijn geïnteresseerd, al is er ook een toenemende vraag van bedrijven en horecazaken. Op dit moment zijn meerdere van onze modellen uitverkocht, maar de productie ervan is opgedreven en je vindt daarnaast nog verschillende andere toestellen in ons assortiment. Wij hebben veertien depots, verspreid over heel Europa, dus voorlopig komen onze leveringen niet in het gedrang.”

Nieuwe systemen

Sommige bedrijven grijpen de coronacrisis aan om eigen detectiesystemen in de markt te zetten. Zoals Vanerum uit Diest, dat totaaloplossingen biedt voor de inrichting van scholen. Het bedrijf lanceert de i3CAIR, een ‘intelligente sensorbox’ die specifiek ontwikkeld is om de luchtkwaliteit in klaslokalen te meten. Wanneer bepaalde drempels worden overschreden, krijgt de leerkracht een melding dat de ruimte geventileerd moet worden. “Het idee voor dit toestel dateert al van vóór corona. We doen immers al langer onderzoek naar hulpmiddelen om een zo gezond mogelijke leeromgeving te creëren. Maar de epidemie heeft de ontwikkeling van dit systeem wel versneld”, weet communicatieverantwoordelijke Vera Jans. “In oktober gaat de productie van start. Verschillende scholen zijn alvast geïnteresseerd. Het toestel, met een richtprijs van 350 euro, gaat veel verder dan de gewone, analoge CO2-meters doordat meerdere sensoren verschillende locaties kunnen monitoren, waarna de data en rapporten in één applicatie samenkomen.”
Deze draad past wslk niet echt onder milieu, soit. Het blijft luchtkwaliteit met of zonder virussen...

# https://www.eoswetenschap.eu/natuur-...uchtvervuiling

Paul Nollen 1 september 2020 10:43

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Micele (Bericht 9436130)
Na de rush op ultra-fijnstofmeters (4 j geleden?) zijn door Corona-maatregelen de CO2-meters of -melders aan de beurt.

In West-Europa is de voorraad al uitgeput...


Deze draad past wslk niet echt onder milieu, soit. Het blijft luchtkwaliteit met of zonder virussen...


oh, jawel denk ik. Samen met mijn draadje over brandveiligheid en ventilatie. Milieu in onze woning, scholen, bedrijfsgebouwen, hospitalen, rust en verzorgingstehuizen ..

Ik denk overigens dat de CO² meting zowat het meest betrouwbare gegeven is om ventilatie te regelen, samen met de temperatuur uiteraard. Maar de kosten van nazicht, onderhoud en herstelling van een dergelijke installatie zijn heel 'ondoorzichtig' om het vriendelijk uit te drukken ;-).

Dadeemelee 1 september 2020 10:46

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Paul Nollen (Bericht 9436136)
oh, jawel denk ik. Samen met mijn draadje over brandveiligheid en ventilatie. Milieu in onze woning, scholen, bedrijfsgebouwen, hospitalen, rust en verzorgingstehuizen ..

Ik denk overigens dat de CO² meting zowat het meest betrouwbare gegeven is om ventilatie te regelen. Maar de kosten van nazicht, onderhoud en herstelling van een dergelijke installatie zijn heel 'ondoorzichtig' om het vriendelijk uit te drukken ;-).

Die gesofistikeerde CO2 meters zijn duur en vergen onderhoud, maar die meting dient niet op de komma juist te zijn. De goedkopere (waarschijnlijk met electrochemische cel) zijn daar goed genoeg voor.

Paul Nollen 1 september 2020 11:10

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 9436138)
Die gesofistikeerde CO2 meters zijn duur en vergen onderhoud, maar die meting dient niet op de komma juist te zijn. De goedkopere (waarschijnlijk met electrochemische cel) zijn daar goed genoeg voor.

Ik ken de diverse meters niet maar ik veronderstel dat men de automatische ventilatie regeling regelmatig moet controleren of men is nog slechter af (is ook zo met temperatuur overigens). En als de CO² controlemeting slecht is begin dan maar al te sparen :-)
Dat is trouwens met alle computer geregelde systemen een probleem. Technisch in principe prima maar de kosten van onderhoud en herstelling zijn niet te schatten.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 07:50.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be