De schoofzak |
2 oktober 2020 08:42 |
Wrevel binnen CD&V om minister die nooit verkozen wou worden
Dit is de titel van het krantenartikel:
Wrevel binnen CD&V om minister die nooit verkozen wou worden
Coenen kondigde geen bommetje aan, maar smeet er wel een.
En dan komt de eeuwige twist: young potential of bekwame maar vooral hardwerkende trouwe partijsoldaat?
O wat gaan we een zalige oppositieperiode tegemoet.
https://www.hln.be/nieuws/binnenland...rden~a1425c97/
Citaat:
Met topadvocate Annelies Verlinden (42) als minister van Binnenlandse Zaken kiest CD&V-voorzitter Joachim Coens voor radicale vernieuwing. Niet iedereen binnen zijn partij is daar blij mee.
Op het ledencongres in de Koningin Elisabethzaal grepen heel wat mensen naar hun smartphone om te kijken wie ze was. Met Sammy Mahdi als staatssecretaris op Asiel en Migratie en Vincent Van Peteghem op Financiën koos Coens al duidelijk voor vernieuwing. Maar met de naam van Annelies Verlinden als minister van Binnenlandse Zaken verraste hij compleet. Zelf kreeg Verlinden pas “zeer recent” telefoon van de CD&V-voorzitter. “Veel tijd om na te denken was er niet”, zegt ze.
Ze heeft nauwelijks politieke ervaring. Tussen 2003 en 2012 was ze gemeenteraadslid in Schoten, maar ze haakte af omdat ze zich volop wilde richten op haar job als zakenadvocate. Voordien was ze tussen 2005 en 2009 ondervoorzitter bij CD&V-jongeren. “Ze was me destijds meteen opgevallen”, zegt Yves Leterme, in die periode de numero uno van de partij. “Ze is schrander, kan op een vriendelijke maar gedecideerde manier haar punt brengen.”
Ik zal zoals Dehaene honderd dagen nemen om te studeren en te zorgen dat ik er sta
Annelies Verlinden
Ook al liet ze de lokale politiek achter zich, Verlinden bleef op de radar van de partij staan. “Ik heb van die tijd nog een sterk netwerk overgehouden”, zegt ze daar zelf over. Ze werd nadien verschillende keren gevraagd om op een lijst te gaan staan - zowel voor de lokale als nationale verkiezingen. Ze paste telkens.
Advocate van Arco
Buiten de politiek maakte ze een steile carrière. Verlinden leidde tot gisteren mee de Belgische afdeling van DLA Piper, een prestigieus internationaal advocatenkantoor. Ze studeerde rechten aan de KU Leuven en volgde een opleiding aan Harvard. Haar specialisatie is administratief en milieurecht. Opvallend daarbij is dat ze ook optrad als advocaat namens Arco. Sinds het faillissement strijdt CD&V er al jaren voor opdat de coöperanten (een deel van) hun geld zouden terugkrijgen. Zelf beklemtoont ze dat ze dat werk “volledig onafhankelijk van de partij” deed.
Dit is een heel straffe vrouw
CD&V-oudgediende Koen Van den Heuvel
Coens wil met Verlinden een nieuw, fris gezicht lanceren in de provincie Antwerpen. Het verhaal van Kris Peeters was daar al even uit en andere oudgedienden Servais Verherstraeten (federaal) en Koen Van den Heuvel (Vlaams) braken geen potten bij de voorbije verkiezingen. Bovendien moet ze de CD&V in de hele regio rond de stad Antwerpen, waar de N-VA erg sterk staat, een boost geven. Haar naam wekt intern enthousiasme. “Dit is een heel straffe vrouw”, zegt ook Van den Heuvel. Zelf vraagt ze nog even tijd alvorens grote uitspraken te doen. “Ik zal zoals Dehaene honderd dagen nemen om te studeren en te zorgen dat ik er sta”, aldus Verlinden.
Heftige rit
En toch is er wrevel. Heel wat Kamerleden voelen zich gepasseerd. Coens overlegde nauwelijks over zijn keuze en lichtte die ook amper toe. Ook is er onbegrip over hoe CD&V geen sociale departementen had binnengehaald. Die flank is toch ook belangrijk voor de partij?
Bovendien blijven er vragen bij het functioneren van de Vivaldi-coalitie. “Ik mag maar hopen dat ze de debatten niet op straat uitvechten”, zegt een ervaren Kamerlid. Dat Zakia Khattabi en Sarah Schlitz voor Ecolo in de regering komen, baart veel zorgen. De twee vrouwen trokken op een offensieve manier de aanpassing van de abortuswetgeving in het parlement en reden zo vol tegen de kar van CD&V. “Het wordt een heftige rit”, klinkt het. “Ik hoop dat het goed afloopt.”
|
|