De schoofzak |
2 februari 2023 08:17 |
Standvastige tendens: monarchiën verdwijnen stilletjes
Dat is de geschiedkundige brede tendens: republieken komen in de plaats van koninkrijken.
Titel: Portret van koningin Elizabeth verdwijnt van Australische bankbiljetten
https://www.hln.be/royalty/portret-v...tten~abe939b6/
Citaat:
In Australië wordt portret van de vorig jaar overleden Britse koningin Elizabeth II op de nieuwe biljetten van vijf dollar vervangen door een ontwerp dat de inheemse cultuur eert. Er komt geen biljet met koning Charles, zo maakt de Australische centrale bank vandaag bekend.
IB 02-02-23, 06:15 Laatste update: 06:56 Bron: BELGA
Het vijfdollarbiljet is het enige biljet met de beeltenis van een Britse vorst in Australië.
Lees ook
Eerste muntstukken met portret koning Charles gaan in omloop
Eerste muntstukken met portret koning Charles gaan in omloop
Voor het ontwerp van het nieuwe biljet zal de inheemse bevolking worden geraadpleegd, zodat de "de cultuur en de geschiedenis van de oorspronkelijke bewoners" geëerd worden, aldus de Reserve Bank of Australia.
Het ontwerpen en drukken van het nieuwe biljet zal "een aantal jaren" in beslag nemen, klinkt het nog. De bankbiljetten met een afbeelding van de in september vorig jaar overleden koningin, die al in omloop zijn, blijven een wettig betaalmiddel.
Oproep tot afschaffing van de monarchie
De dood van koningin Elizabeth op 8 september vorig jaar leidde tot openbare rouw in Australië, maar was ook aanleiding voor veel Australiërs om op te roepen tot afschaffing van de monarchie. Australië is een constitutionele monarchie, een democratie met Charles III als staatshoofd. Sommige inheemse groepen protesteerden ten tijde van de rouw om Elizabeth tegen de destructieve invloed van het koloniale Groot-Brittannië.
De beslissing om geen beeltenissen van Britse monarchen meer op bankbiljetten te plaatsen wordt volgens de centrale bank gesteund door de centrumlinkse Labour-regering van premier Anthony Albanese, die voorstander is van een Australische republiek.
Voor het ontwerp van het nieuwe biljet zal de inheemse bevolking worden geraadpleegd, zodat “de cultuur en de geschiedenis van de oorspronkelijke bewoners” geëerd worden, aldus de centrale bank. Het ontwerpen en drukken van het nieuwe biljet zal “een aantal jaren” in beslag nemen, aldus de bank.
|
|