Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Milieu (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=168)
-   -   Kostenexplosie energie-eiland in de Noordzee (naar 7 miljard euro) (https://forum.politics.be/showthread.php?t=273033)

reservespeler 26 oktober 2024 06:58

Kostenexplosie energie-eiland in de Noordzee (naar 7 miljard euro)
 
Bert Wollants: “Kostenexplosie van energie-eiland is onhoudbaar”
Gepubliceerd op donderdag 24 oktober 2024
Kamerlid Bert Wollants uitte donderdag felle kritiek op minister van Energie Tinne Van der Straeten vanwege de kostenexplosie van haar prestigeproject, een energie-eiland in de Noordzee. De geraamde kosten zouden gestegen zijn van 2 miljard naar een alarmerende 7 miljard euro.

“Uw droom van een energie-eiland is een financiële nachtmerrie geworden”, zei Wollants. “De tarieven van netbeheerder Elia zullen met 80 procent stijgen. Als deze kostenraming klopt, is dit een ongeziene extra last voor de burgers en bedrijven”, waarschuwde hij.

Weinig transparantie
Het gelijkstroomgedeelte van het eiland zou volgens Wollants de grootste kostenpost zijn. Hij vroeg zich dan ook af of de bouw van dat gedeelte niet tijdelijk on hold kon worden gezet. Minister Van der Straeten toonde in haar antwoord weinig transparantie. “Onaanvaardbaar”, vond Wollants. “De extra kosten van dit wanbeleid zullen worden afgewenteld op onze burgers en bedrijven. Zij hebben recht op duidelijkheid.”


Is daar ergens meer informatie over?
Dit komt van de N-VA website


Op het HLN zit het achter een betaalmuur.
https://www.hln.be/binnenland/energi...ppen~aed7d50b/

reservespeler 26 oktober 2024 07:00

In De Tijd is het wel vrij te lezen.


De kosten van het energie-eiland, een knooppunt voor kabels naar buurlanden en nieuwe offshorewindparken in de Noordzee, dreigen op te lopen tot 7 miljard euro, een veelvoud van de 2,2 miljard euro die aanvankelijk was ingeschat. Die meerkosten kunnen de energiefactuur van gezinnen en bedrijven de komende jaren verzwaren.

De baggerbedrijven DEME en Jan De Nul zijn volop bezig met de bouw van een artificieel eiland voor de Belgische kust dat door de stroomnetbeheerder Elia gebruikt zal worden als een energiehub op zee. Het Prinses Elisabeth Eiland moet dienen als aansluitpunt voor drie zeewindparken die tegen 2030 gebouwd worden en voor nieuwe onderzeese kabels naar het Verenigd Koninkrijk of andere Noordzeelanden.

https://www.tijd.be/ondernemen/milie.../10570650.html


Kan er nog iets gedaan worden aan de oplopende kosten? ‘Ook al heb ik daar eigenlijk niets mee te maken - dat is iets tussen Elia en de CREG - heb ik een brief aan de CREG gericht’, zegt Van der Straeten. De minister vraagt om de kostenstijging te beperken via de oprichting van een werkgroep. Die moet ‘met de kaasschaafmethode naar kostenreductie en transparantie kijken’, verklaarde ze (Tine VDS) in de Kamer.

reservespeler 26 oktober 2024 07:10

Fa Quix



Veruit de slechtste minister van energie ooit, de groen-e TinneVdS, valt opnieuw door de mand met haar superduur energie-eiland. Komt bovenop haar desastreuze #kernuitstap, gesubsidieerde #gasinstap, waterstof-luchtkastelen,… Burgers en bedrijven betalen voor dit wanbeleid.

24/10/2024, 18:06

reservespeler 26 oktober 2024 07:11

Jurgen Depoorter



Nutteloos energie-eiland van 7 miljard
Denemarken dat duur stroomkabel-project stopt
Onhaalbaar H2 transport vanuit Afrika
Kernenergie saboteren en dan schaliegas importeren

Iemand nog vragen waarom ik TinneVdS incompetent en staatsgevaarlijk vind?

tijd.be/ondernemen/mil…

fox 26 oktober 2024 08:50

Ik zou graag wat meer inzicht krijgen in dit project.

Originele begroting van 2 miljard met de toen berekende terugverdieneffecten en tijd. Huidige begroting van 7 miljard met de nieuw berekende terguverdieneffecten en tijd. Samen met de variantieanalyse van die 5 miljard.


Hoe dan ook, bedankt Tinne. Je maakt nogmaals duidelijk waarom de Groenen best zover mogelijk van beleid gehouden worden. Zelfs op dossiers die hen zouden moeten liggen, verprutsen ze het.

reservespeler 26 oktober 2024 09:41

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door fox (Bericht 10425997)
Ik zou graag wat meer inzicht krijgen in dit project.

Originele begroting van 2 miljard met de toen berekende terugverdieneffecten en tijd. Huidige begroting van 7 miljard met de nieuw berekende terguverdieneffecten en tijd. Samen met de variantieanalyse van die 5 miljard.


Hoe dan ook, bedankt Tinne. Je maakt nogmaals duidelijk waarom de Groenen best zover mogelijk van beleid gehouden worden. Zelfs op dossiers die hen zouden moeten liggen, verprutsen ze het.

Ik heb eigenlijk nog nooit iets goeds van Groen gezien.

Dadeemelee 26 oktober 2024 09:55

Niks nieuws voor Belgische mega-projecten. Oosterweel kost ook al ongeveer het dubbele van wat origineel begroot is.

Het ligt volgens mij simpelweg aan de betrokken bedrijven die geen realistische prijsinformatie geven in de hoop dat het project opgestart geraakt. Eens begonnen kan de Overheid dan niet meer terug.
Kassa, kassa,…

Dadeemelee 26 oktober 2024 10:12

Betere uitleg extra kosten:

https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20241025_93066456

Citaat:

Waarom zijn die prijzen zo hoog?

“Het grote probleem vandaag is het zeer krappe aanbod aan HVDC-technologie (kabels en omvormers, red.)”, zegt Dirk Van Hertem, professor elektrotechniek aan de KU Leuven en directeur van het competentiecentrum rond energietransmissie van Energyville. Tegelijk is door de trend naar elektrificatie van onze economie de vraag naar HVDC veel groter geworden. De technologie is vooral interessant voor het transport van elektriciteit over lange afstanden of voor ondergrondse kabels.

“Er zijn maar drie leveranciers in Europa. Hun orderboekje zit vol tot het einde van het decennium”, zegt Van Hertem. Het gaat om Hitachi, Siemens Energy en General Electric. “Ze kunnen dus vragen wat ze willen. We zijn in korte tijd van een buyers- (wanneer er genoeg aanbod is, red.) naar een sellers-market (wanneer er een tekort is, red.) gegaan.”

Ter vergelijking: de Nemo?*verbinding met Groot-Brittannië, een HVDC-kabel van 1 gigawatt, kostte zes jaar geleden 650 miljoen euro. Elia zou nu voor een HVDC-verbinding van 1,4 gigawatt ongeveer 5 miljard moeten betalen, weliswaar met zes dure omvormers in plaats van twee. De plaatsing ervan op het energie-eiland zal wel substantiële extra kosten veroorzaken, maar het blijft een zeer sterke toename van de kosten, bevestigt Van Hertem. (Lees verder onder de foto).

De Nederlandse netbeheerder Tennet sloot vorig jaar contracten af voor 23 miljard euro om 22 gigawatt aan windenergie met het land te verbinden via HVDC, in dit geval niet met energie-eilanden, maar met een platform. Hiermee vergeleken is het energie-eiland meer dan dubbel zo duur. Experts vermoeden dat de grote bestelling van Tennet de aanvoerketen nog meer onder druk heeft gezet, maar daarnaast zal ook het gebruik van een eiland, waarmee geen ervaringen bestaan, de kostprijs geen deugd hebben gedaan.
Blijkbaar heeft Elia geen prijsafspraken met HVDC leveranciers gemaakt vooraf.

DewareJakob 26 oktober 2024 10:21

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler (Bericht 10426045)
Ik heb eigenlijk nog nooit iets goeds van Groen gezien.

Als je dan nog bedenkt dat Groen dat soort kiezers probeert aan te trekken die totaal geen uitstaans hebben met milieu, dierenbescherming, ecologische voetafdruk enzoverder... Dat geeft aan het woord hypocretie een totaal nieuwe dimensie. Dank je Tine.

Dadeemelee 26 oktober 2024 10:23

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler (Bericht 10426045)
Ik heb eigenlijk nog nooit iets goeds van Groen gezien.

Ik heb nog nooit iets goeds van NVA of VB gezien.

U ziet: ik kan ook banale en gratuite uitspraken doen. :lol:

DewareJakob 26 oktober 2024 10:31

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10426091)
Ik heb nog nooit iets goeds van NVA of VB gezien.

U ziet: ik kan ook banale en gratuite uitspraken doen. :lol:

Dat is een understatement.:roll:

maddox 26 oktober 2024 10:33

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10426091)
Ik heb nog nooit iets goeds van NVA of VB gezien.

U ziet: ik kan ook banale en gratuite uitspraken doen. :lol:

Ik heb sowieso geen enkel vertrouwen meer in Belgische politici en kabinetaards.

Als ik ons huishouden zo zou beheren als die figuren waren de deurwaarders 25 jaar geleden mijn onderbroeken aan't verkopen, sharts en al.

Oma 26 oktober 2024 10:36

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler (Bericht 10425954)
………
Kan er nog iets gedaan worden aan de oplopende kosten? ‘Ook al heb ik daar eigenlijk niets mee te maken - dat is iets tussen Elia en de CREG - heb ik een brief aan de CREG gericht’, zegt Van der Straeten. De minister vraagt om de kostenstijging te beperken via de oprichting van een werkgroep. Die moet ‘met de kaasschaafmethode naar kostenreductie en transparantie kijken’, verklaarde ze (Tine VDS) in de Kamer.

Ah, tinne heeft daar niks mee te maken? :roll:
Had ze als minister van energie niet beter al een werkgroep opgericht en een studie gemaakt voor de kosten met ons belastinggeld VOOR tinne met de federale regering de goedkeuring gaf???
5 januari 2022:
Citaat:

https://www.elia.be/nl/nieuws/persbe...-energy-island

Federale regering geeft groen licht voor energie-eiland.
De Belgische transmissienetbeheerder Elia is tevreden dat de ministerraad op donderdag 23 december, op voorstel van de Ministers van Energie en van de Noordzee, het concept van de uitbreiding van het modulaire offshore net voor de Prinses Elisabethzone heeft goedgekeurd.
Beslissing en goedkeuring door de federale regering de croo/viv-aldi voor energie-eiland op 23 december 2021.
En de toenmalige federale minister van energie was.....liegebeest tinne van der straeten.

Inzicht in dit project?
1 maart 2024
Citaat:

https://news.belgium.be/nl/het-prins...ot-constructie

Het Prinses Elisabeth?Eiland: van ontwerp tot constructie

Op vrijdag 1 maart wordt het Koninklijk Besluit voorgelegd aan de Ministerraad dat Elia de domeinconcessie verleent voor de bouw en de exploitatie van het Prinses Elisabeth Eiland.
De domeinconcessie wordt toegekend voor een periode van 40 jaar, met de mogelijkheid tot verlenging.
Daarnaast is het energie-eiland geselecteerd voor een subsidie van 3,7 miljoen euro van de Europese Commissie in het kader van het LIFE-programma.
De subsidie wordt specifiek ingezet om een omgeving te bevorderen waarin vogels zich kunnen nestelen en vestigen.
Dit is opnieuw een stap in de richting van de (nabije) constructie van het Prinses Elisabeth Eiland.
Zodra de domeinconcessie is toegekend, kan de voorbereiding van de bouw van het energie-eiland beginnen.
Deze domeinconcessie wordt verleend voor een periode van 40 jaar, met de mogelijkheid tot verlenging.
Het energie-eiland wordt voor minstens een eeuw geïnstalleerd.
Het Prinses Elisabeth Eiland, een wereldprimeur, is een artificieel eiland dat zich op 45 km van de Belgische kust bevindt.
Het Prinses Elisabeth Eiland is een uitbreiding van het elektriciteitsnet in de Noordzee. Het verbindt de windmolenparken op zee met het vasteland en legt nieuwe verbindingen met het buitenland, zoals met Denemarken en het Verenigd Koninkrijk.
De huidige planning voorziet de plaatsing van de caissons in 2024 en 2025, met de plaatsing van 8 tot 12 caissons in 2024.
De elektrische infrastructuur wordt geplaatst na de werken aan het eiland zelf. In 2026 is de bouw van het eiland voltooid.

Geïnspireerd door de natuur: een subsidie van 3,7 miljoen van het EU-programma LIFE
Met het project Nature Inclusive Design van het energie-eiland stonden duurzaamheid en respect voor het zeeleven centraal tijdens het hele ontwerpproces van het energie-eiland. “We gaan van gestapelde betonblokken naar een structuur die het zeeleven verwelkomt, zowel boven als onder water”, verklaart Tinne Van der Straeten, minister van Energie.
In november heeft de federale overheid 10 miljoen euro vrijgemaakt voor de medefinanciering van het natuurinclusief ontwerp, specifiek voor grindbedden en steentapijten.
Voor natuurinclusieve ingrepen boven water werd een subsidieaanvraag ingediend bij LIFE, het financieringsinstrument van de EU voor milieu en klimaatactie.

Deze week heeft de Europese Commissie aangekondigd dat het energie-eiland is geselecteerd in het kader van deze oproep: een subsidie van 3,7 miljoen euro zal specifiek worden toegewezen aan het project NID4BIRDLIFE, dat zich richt op vogels.
Dankzij deze subsidie zal de basisstructuur van het eiland worden uitgerust om een klif na te bootsen en vogels nestgelegenheid te bieden in de supratidale zone (boven het getij).
De focus ligt op de drieteenmeeuw (Larus tridactylus) die op de Rode Lijst voor vogels staat.
Het project zal worden uitgevoerd door het volgende consortium van partners: KBIN (Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen); INBO (Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek); Renewables Grid Initiatives en Elia.

Tinne Van der Straeten, minister van Energie: “België toont dat hernieuwbare energie en biodiversiteit hand in hand gaan. We bouwen het eerste energie-eiland ter wereld en houden daarbij rekening met het zeeleven. De federale regering maakt middelen vrij om van het Prinses Elisabeth Eiland een natuurinclusief eiland te maken. We geven de biodiversiteit in de Belgische Noordzee een boost. Dat kan dankzij enkele slimme aanpassingen aan het ontwerp die tot stand zijn gekomen in samenwerking met natuurverenigingen. Zeevogels, talloze vissen, oesters, mosselen, algen en zeeanemonen: het eiland zal boven en onder water krioelen van het leven. België zet zo de toon voor vele toekomstige projecten in de Noordzee, het centrum van de Europese ambities voor wind op zee.”
Paul Van Tigchelt, minister van Noordzee: “Met deze domeinconcessie zetten we vandaag een belangrijke volgende stap in de ontwikkeling van de tweede offshore wind zone, de Prinses Elisabeth zone. Belgische bedrijven pionieren opnieuw in innovatieve technieken om groene duurzame energie te winnen op zee. Nog dit jaar start de bouw van het eiland dat in 2026 af moet zijn. In 2028 zullen de eerste nieuwe windmolens in dienst worden genomen.”
Deze uitbreiding van het elektriciteitsnet in de Noordzee verbindt de windmolenparken op zee met het vasteland en legt nieuwe verbindingen met het buitenland, zoals met Denemarken en het Verenigd Koninkrijk.
Betalen al deze eu/buurlanden dan ook mee aan de bouw van dat eiland en aan de elektrische infrastructuur die nog geplaatst moet worden na de werken aan het eiland zelf voor al deze de europese doelstellingen?
Of moeten de belgische belastingbetalers dat alleen ophoesten dankzij onze politieke paljassen? :evil:

Dadeemelee 26 oktober 2024 10:49

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door maddox (Bericht 10426108)
Ik heb sowieso geen enkel vertrouwen meer in Belgische politici en kabinetaards.

Als ik ons huishouden zo zou beheren als die figuren waren de deurwaarders 25 jaar geleden mijn onderbroeken aan't verkopen, sharts en al.

Er is hier een kolossale flater begaan door Elia. En dat is een beursgenoteerd bedrijf.
Ik vraag me af wat voor ‘specialisten’ daar rondlopen en wat hun connecties zijn met de bedrijfswereld.

kelt 26 oktober 2024 11:24

Welaan

dat men er dan een Prison-island van maakt hé.... :roll:


echt,GEEN ENKEL project van de laatste decennia lijkt nog ergens over te gaan of binnen zelfs maar een ruime raming van tijd en kosten te liggen....


o....."specialisten" genoeg hoor,veelal staatsbetaalde professionele nietsnutten die het allemaal wel "wisten"......ACHTERAF...(het is veelzeggend dat dergelijke sujetten NIET te vinden zijn in bedrijven als DEME en Stadsbader en zo)

En Kelts belastingsgeld..........de zee in,letterlijk....:evil:

quercus 26 oktober 2024 12:09

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door DewareJakob (Bericht 10426104)
Dat is een understatement.:roll:

Inderdaad. Groen aan het roer is veeleer een echte ramp ingevolge hun pro-gas en anti-kernenergie houding.

reservespeler 27 oktober 2024 07:59

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10426063)
Niks nieuws voor Belgische mega-projecten. Oosterweel kost ook al ongeveer het dubbele van wat origineel begroot is.

Het ligt volgens mij simpelweg aan de betrokken bedrijven die geen realistische prijsinformatie geven in de hoop dat het project opgestart geraakt. Eens begonnen kan de Overheid dan niet meer terug.
Kassa, kassa,…

Het dubbele?
Hier is het al meer dan 3 keer zoveel.

reservespeler 27 oktober 2024 08:00

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10426091)
Ik heb nog nooit iets goeds van NVA of VB gezien.

U ziet: ik kan ook banale en gratuite uitspraken doen. :lol:

Ik kan mijn uitspraak onderbouwen.
Kunt u dat ook?

Dadeemelee 27 oktober 2024 09:48

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door reservespeler (Bericht 10426402)
Ik kan mijn uitspraak onderbouwen.
Kunt u dat ook?

Ja, op dezelfde wijze als u dat kan.

Vlad 28 oktober 2024 17:07

We waren twintig - of is het al dertig jaar geleden - beter nieuwe kerncentrales beginnen bouwen ipv de wet op de kernuitstap te stemmen. Fok groenlinks. Echt fok ze. Godverdomme.


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 18:21.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be