Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Mobiliteit & verkeersveiligheid (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=210)
-   -   Electrische bussen "gaan langer mee" (bron De Lijn) (https://forum.politics.be/showthread.php?t=273566)

Micele 27 januari 2025 11:01

Electrische bussen "gaan langer mee" (bron De Lijn)
 
Ter info... en de Lijn heeft electrische bussen bijbesteld, vaneigens.

Citaat:

https://www.hbvl.be/cnt/dmf20250126_97571911

Meer dan honderd De Lijn-bussen in Limburg zijn te oud: “Problemen stapelen zich op”


Hasselt - Een kwart van de Limburgse bussen van De Lijn is ouder dan 15 jaar, en dus in principe te oud om nog rond te rijden. Bovendien leggen die bussen in onze provincie langere afstanden af dan elders in Vlaanderen. “Meer dan een miljoen kilometer op de teller is in veel stelplaatsen de standaard.”

Thomas Jansen Vandaag om 03:00

Maar liefst 111 bussen van De Lijn in Limburg zijn 15 jaar of ouder. Eén bus is zelfs twintig jaar oud. Dat blijkt uit de antwoorden van Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA) op een parlementaire vraag van Bogdan Vanden Berghe (Groen). “Nochtans rekent De Lijn er zelf op dat bussen na 14 jaar trouwe dienst vervangen moeten worden”, zegt Vanden Berghe. “Voor elektrische bussen is dit na 16 jaar.” Bijgevolg is naar schatting een kwart van de Limburgse vloot te oud om nog te rijden. En dat heeft zo zijn gevolgen, zo blijkt uit cijfers die Vlaams parlementslid An Christiaens (CD&V) opvroeg bij diezelfde minister. “In 2024 bleef elke maand gemiddeld twintig procent van de bussen buiten dienst wegens technische problemen”, zegt de Tongerse. Het gaat daarbij om een algemeen beeld van Vlaanderen, maar de situatie in Limburg is vergelijkbaar. “De problemen bij De Lijn stapelen zich op. Ondertussen rijden bussen niet uit en blijven reizigers in de kou staan”, zegt Christiaens.
LEES OOK. Lijnbus moet aan de kant door motorbrandje in Pelt: buschauffeur kan zelf vlammen blussen

Vervuilendere bussen

Om de vloot op leeftijd te houden, zouden er in Vlaanderen elk jaar 145 nieuwe bussen aangekocht moeten worden. Maar dat aantal wordt al sinds 2020 niet meer gehaald. Sinds drie jaar koopt De Lijn immers enkel nog emissievrije bussen aan. Maar bij de verdeling daarvan, staat Limburg niet vooraan in de rij. “De regelgeving rond lage-emissiezones speelt de provincie in het nadeel”, zegt Stan Reusen, federaal secretaris van de socialistische vakbond ACOD. “Er zijn, in tegenstelling tot provincies in het centrum, geen regels rond dieselmotoren, waardoor De Lijn oudere en dus vervuilendere bussen naar de buitengebieden verplaatst.” Een praktijk die bij De Lijn niet ontkend wordt. “Het klopt dat we soms bussen moeten overhevelen om de dienstverlening te garanderen, bijvoorbeeld in Antwerpen en Brussel”, zegt Marco Demerling van De Lijn. “Dit gebeurt echter in alle regio’s en niet specifiek ten nadele van Limburg. De oudste bussen worden niet exclusief daar ingezet. De Lijn streeft naar een evenwichtige verdeling van voertuigen over heel Vlaanderen.”

Bussen leggen in Limburg, door de lagere bevolkingsdichtheid en het gebrek aan grote steden, gemiddeld langere trajecten af. Maar dat blijkt niet alleen een nadeel. “Als je zou gaan kijken in een stelplaats als Kinrooi, zal je zien dat een teller met meer dan een miljoen kilometer er de standaard is”, zegt Reusen. “Maar daar betekent ook dat de Limburgse bussen op technisch vlak minder afzien. Denk aan minder remmen, stoppen en weer optrekken, deuren die minder open en dicht moeten, minder ongevallen of aanrakingen met straatmeubilair. Daardoor ziet de bus dus minder af. Dat maakt dat die bussen wel meer kilometers hebben, maar qua leeftijd wel iets langer mee kunnen.” Voor De Lijn blijft de kilometerstand echter de bepalende factor. “En het is inderdaad zo dat bussen in Limburg gemiddeld langere afstanden afleggen”, bevestigt Demerling.

Elke bus veilig

De Lijn benadrukt wel, net zoals de bevoegde minister, dat elke bus veilig is. “Onze bussen worden regelmatig preventief onderhouden en grondig geïnspecteerd in onze werkplaatsen”, zegt Demerling. “Daarnaast worden ze om de zes maanden onderworpen aan de verplichte technische controle. Voor die controle voeren we in onze werkplaatsen al een uitgebreide inspectie uit. Een bus die niet aan deze vereisten voldoet, wordt niet ingezet. Zelfs bij een hoge kilometerstand blijft de veiligheid van onze voertuigen gegarandeerd.”

De Vlaamse Regering trekt nu 400 miljoen euro uit voor de broodnodige verjonging en vergroening van de busvloot. “Deze investering moet niet alleen zorgen voor een betrouwbare, comfortabele en stiptere busrit voor elke reiziger, maar ook bijdragen aan de klimaatdoelstellingen”, zegt Christiaens. “Moderne en milieuvriendelijke bussen kunnen bovendien helpen om het beroep van buschauffeur aantrekkelijker te maken, wat noodzakelijk is om het personeelstekort aan te pakken.” Bij De Lijn zijn door die investeringsimpuls al 323 elektrische bussen besteld, waarvan 59 in gebruik. Dit jaar wordt nog een levering van 200 nieuwe bussen verwacht.

PeterCC 28 januari 2025 19:56

Een bus aandrijven vormt op zich geen zware inspanning voor een degelijke dieselmotor.
Mits goed onderhoud zou 1 miljoen km geen probleem mogen zijn.
Ik vind op meerdere sites dat vrachtwagenmotoren, die doorgaans zwaarder belast worden, mits goed onderhoud normaal 1.5 - 2 miljoen km halen.

Natuurlijk, de rest van de bus: versnellingsbakken, assen, lagers, stuurmechanismen, deurmechanismen enz zullen mogelijk eerder de geest geven.

Of elektrische bussen in de praktijk echt langer meegaan is volgens mij nu helemaal niet bekend. Daarover zal de Lijn pas na 10 - 20 jaar ervaring met dergelijke voertuigen een goed beeld kunnen vormen.

daiwa 28 januari 2025 22:20

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door PeterCC (Bericht 10464031)
Een bus aandrijven vormt op zich geen zware inspanning voor een degelijke dieselmotor.
Mits goed onderhoud zou 1 miljoen km geen probleem mogen zijn.
Ik vind op meerdere sites dat vrachtwagenmotoren, die doorgaans zwaarder belast worden, mits goed onderhoud normaal 1.5 - 2 miljoen km halen.

Natuurlijk, de rest van de bus: versnellingsbakken, assen, lagers, stuurmechanismen, deurmechanismen enz zullen mogelijk eerder de geest geven.

Of elektrische bussen in de praktijk echt langer meegaan is volgens mij nu helemaal niet bekend. Daarover zal de Lijn pas na 10 - 20 jaar ervaring met dergelijke voertuigen een goed beeld kunnen vormen.

Dan zullen we pas zien hoe lang die peper dure batterijen meegaan.

Micele 28 januari 2025 23:25

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door daiwa (Bericht 10464084)
Dan zullen we pas zien hoe lang die peper dure batterijen meegaan.

We? :lol: De Lijn vertelt leugens? :lol:

Dat weten ze al (De Lijn) van nog oudere Chinese bussen of EV van BYD (taxis in Brussel). Of de oudste Tesla's whatever.

Citaat:

“Nochtans rekent De Lijn er zelf op dat bussen na 14 jaar trouwe dienst vervangen moeten worden”, zegt Vanden Berghe. “Voor elektrische bussen is dit na 16 jaar.
Daarom dat de Lijn [url="https://www.hln.be/binnenland/chinese-byd-haalde-bestelling-bij-de-lijn-louter-op-prijs-binnen-slechtere-score-op-duurzaamheid-en-waarborg~af71ee54b/"]ook de nieuwste BYD bussen bestelde (betere LFP batterijen, en BLADE design, linkje 2021))

Bovendien zijn die batterijen en e-motor ondertussen niet duurder dan plofmoteurkes. Toch als men vergelijkbare motorisaties = vermogen vergelijkt bij dezelfde uitrusting.

Gewoon eens een poepnormale garage met showroom bezoeken zoals ik regelmatig doe bij Skoda.

Heb ik verleden jaar ook nog ergens in een autoboekje gelezen.
Zelfs de electrische wagen Skoda Elroq is een half maatje groter (+10 cm L en +4 cm B) en ruimer dan de Skoda Karoq plofmodel.
Daarmee je ook een linkje hebt:
Citaat:

https://www.autointernationaal.nl/20...t-skoda-elroq/
Slimme koop: test Skoda Elroq

9 december 2024

Skoda breidt haar gamma aan elektrische modellen uit met een kleine broer van de Enyaq. Met deze compacte elektrische SUV wordt het Tsjechische automerk actief in de prijsklasse onder de 43 mille. Een test op de deels natte wegen van het Spaanse Mallorca moet uitwijzen hoe de slaagkansen zijn van de nieuwe Elroq.

De naam ‘Elroq‘ is de afkorting van ‘Elektrische Karoq. Lekker simpel dus zonder hoogdravende PR praat. Dat past natuurlijk prima bij Skoda. Daar waar de Enyaq in zekere zin het elektrische alternatief is voor de Kodiaq, meent het Tsjechische automerk in de vorm van de Elroq een goed product in handen te hebben voor mensen die de Karoq groot genoeg vinden, maar die vinden dat het tijd geworden is om over te stappen op een elektrisch model. En dat zonder daarvoor een extra financieel offer te vragen want de Elroq is als Business Edition zelfs 1.000 euro goedkoper dan de Karoq 1.5 TSI met hetzelfde uitrustingsniveau.

Skoda noemt de Elroq het elektrische alternatief voor de Karoq, maar hij is met 4,48 meter afgerond 10 centimeter langer. Ook is de wielbasis met 2,77 meter een stuk forser. Daardoor is er sprake van een genereus ruimteaanbod in het interieur, ondanks dat de elektrische SUV circa 16 centimeter korter is dan de Enyaq. Ook heeft de 1,84 meter brede en 1,62 meter hoge nieuwe Skoda een flinke kofferbak. De bagageruimte heeft een volume 470 liter (oftewel 115 liter minder dan de Enyaq biedt) en kan worden vergroot tot 1.580 liter. Eén van de extra slimmigheidjes in de kofferbak is een opbergnet voor de laadkabel onder de hoedenplank. Waarom heeft geen enkele andere autofabrikant dat eerder bedacht?
De Belgische prijzen vind je overigens in ook in autogids. Configureer maar eens.

Het kan verkeren zei Bredero.

Lijkt wel of ze de plofwagenprijzen nog wat extra opdrijven en de BEV prijzen verminderen. :-D

Ze willen ook Europese CO2 boetes ontlopen.

Dadeemelee 28 januari 2025 23:44

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Micele (Bericht 10464102)
We? :lol: De Lijn vertelt leugens? :lol:

Dat weten ze al (De Lijn) van nog oudere Chinese bussen of EV van BYD (taxis in Brussel). Of de oudste Tesla's whatever.



Daarom dat de Lijn ook de nieuwste BYD bussen bestelde (beste LFP batterijen)

Bovendien zijn die batterijen en e-motor ondertussen niet duurder dan plofmoteurkes. Toch als men vergelijkbare motorisaties = vermogen vergelijkt bij dezelfde uitrusting.

Gewoon eens een poepnormale garage met showroom bezoeken zoals ik regelmatig doe bij Skoda.

Heb ik verleden jaar ook nog ergens in een autoboekje gelezen.
Zelfs de electrische wagen Skoda Elroq is een half maatje groter (+10 cm L en +4 cm B) en ruimer dan de Skoda Karoq plofmodel.
Daarmee je ook een linkje hebt:


De Belgische prijzen vind je overigens in ook in autogids. Configureer maar eens.

Het kan verkeren zei Bredero.

Lijkt wel of ze de plofwagenprijzen nog wat extra opdrijven en de BEV prijzen verminderen. :-D

Ze willen ook Europese CO2 boetes ontlopen.

Als het klopt: hoera!

Als het niet klopt dan vermoed ik dat het een ongecontrolleerde beweging/uitlating van een autist is. ;-)

Micele 28 januari 2025 23:48

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10464107)
Als het klopt: hoera!

Alvast een samenzwering van de socialistische woke-overheid die Chinese bussen koopt. :lol:

En de NVA laat dit allemaal gebeuren.

Citaat:

https://antwerpspersbureau.be/jan-ja...ilometer-meer/

BRUSSEL – De openbare vervoersmaatschappij De Lijn kwam afgelopen week herhaaldelijk in het nieuws, met de invoering van het nieuwe vervoersplan in het kader van de uitrol van de basisbereikbaarheid waardoor veel bushaltes sneuvelden, de vraag om meer budgettaire middelen, de aankoop van elektrische bussen van de Chinese firma BYD en een eventuele verhoging van de ticketprijzen. In de plenaire vergadering van het Vlaams Parlement debatteerden de fracties vanmiddag drie uur lang met de ministers van de Vlaamse Regering over de actuele situatie bij De Lijn.

Op sociale media kwam de meerderheid niet uniso naar buiten maar tijdens het debat sloot men de rangen. CD&V toonde zich een beetje kritisch maar N-VA en Open Vld verdedigden het nieuw vervoersplan. De drie partijen vonden dat het debat – vier dagen na de opstart – veel te vroeg kwam en stelden dat er zal bijgestuurd worden indien nodig. De oppositie liet van het beleid echter geen spaander heel.

Jos D’Haese (PVDA Borgerhout): ‘De klachten over dit plan zijn niet meer bij te houden. Ik denk alleen maar aan de vele jongeren die niet meer op tijd op school zijn. Het kan niet dat jullie dit als meerderheid niet hebben zien afkomen. Dit is het resultaat van vijftien jaar besparingen. En opeens, vanuit het niets, vragen nu ook Open Vld en CD&V meer budgetten. De besparingen bij De Lijn zijn begonnen toen Ben Weyts nog aan het roer zat. Hij heeft twintig procent bespaard. Weyts beloofde 1 000 elektrische bussen. Die zijn er nooit gekomen. En nu staan scholieren in de kou. 36 procent heeft aangegeven dat ze door de nieuwe regeling te laat op school komen, zeventien procent geraakt er gewoon niet.’ Weyts antwoordde dat het aantal klachten van scholen die hij had gezien ‘best meevielen’.

‘En wat gezegd over de aankoop van de nieuwe bussen? Overal in de wereld rijden bussen rond van Van Hool uit Koningshooikt. Heel de wereld benijdt ons hiervoor en wat doet De Lijn? Zij bestellen bussen in China en gaat ze laten maken in Hongarije terwijl arbeiders bij Van Hool zonder werk zitten.’

Dadeemelee 28 januari 2025 23:51

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Micele (Bericht 10464109)
Alvast een samenzwering van de socialistische woke-overheid die Chinese bussen koopt. :lol:

Overal woke groene autisten, in de US Musk, in China Xi en die wokers willen ons elektrisch doen rijden. :-(

Micele 28 januari 2025 23:54

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10464110)
Overal woke groene autisten, in de US Musk, in China Xi en die wokers willen ons elektrisch doen rijden. :-(

pak nog een anti woke pilletje. ;-)

Nee serieus bezoek eens een doodgewone showroom als je op onderhoud moet met je vroem vroem tootje.

Dadeemelee 28 januari 2025 23:55

Denk je dat ik dan een woke Tesla ga kopen? :-P

Micele 28 januari 2025 23:58

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10464114)
Denk je dat ik dan een woke Tesla ga kopen? :-P

Lees nog eens terug.

Ik onderhoud mijn vroem vroem bij Skoda. Daar lees je de prijzen en kun je al eens in zo een karretje zitten en proefrijden.

Kom eens buiten.

Dadeemelee 28 januari 2025 23:59

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Micele (Bericht 10464116)
Lees nog eens terug.

Ik onderhoud mijn vroem vroem bij Skoda. Daar lees je de prijzen en kun je al eens in zo een karretje zitten en proefrijden.

Kom eens buiten.

Skoda’s zijn woke. ;-)

Micele 29 januari 2025 00:00

ppsst het gaat over EVs (Bussen) die 2 jaar langer meegaan. Samenzwering. :lol:

Dadeemelee 29 januari 2025 00:05

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Micele (Bericht 10464119)
ppsst het gaat over EVs (Bussen) die 2 jaar langer meegaan. Samenzwering. :lol:

Micele, ik adviseer u een Dodge Ram, dat gaat uw wokeness drastisch verlagen. ;-)

Herr Flick 29 januari 2025 09:36

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door daiwa (Bericht 10464084)
Dan zullen we pas zien hoe lang die peper dure batterijen meegaan.

Wel dat is ook mijn bedenking.

Theoretisch gezien zou de levensduur van die bus langer moeten zijn omdat er gewoon veel minder bewegende onderdelen inzitten. Dus minder slijtage, dus langere levensduur.

Maar hoe de batterij belast wordt, geladen wordt etc. heeft ook een impact.

Natuurlijk heeft zo een bus op elektriciteit in een stadscentrum een voordeel, minder stank en fijn stof.

Herr Flick 29 januari 2025 09:42

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Dadeemelee (Bericht 10464121)
Micele, ik adviseer u een Dodge Ram, dat gaat uw wokeness drastisch verlagen. ;-)

Met in den bak vanachter een laag batterijen die diesel elektrisch worden opgeladen door de zware V6 cummings in het vooronder.

Pandareus 29 januari 2025 15:07

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Herr Flick (Bericht 10464177)
Wel dat is ook mijn bedenking.

Theoretisch gezien zou de levensduur van die bus langer moeten zijn omdat er gewoon veel minder bewegende onderdelen inzitten. Dus minder slijtage, dus langere levensduur.

Maar hoe de batterij belast wordt, geladen wordt etc. heeft ook een impact.

Natuurlijk heeft zo een bus op elektriciteit in een stadscentrum een voordeel, minder stank en fijn stof.

Momenteel gaan de dieselbussen van De Lijn 14 jaar mee, aan 100.000 km/jaar en halen dus 1,4 mio kilometer.

Hoe groot is de kans dat die electrische bus dat haalt ?

Pandareus 29 januari 2025 15:07

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Herr Flick (Bericht 10464181)
Met in den bak vanachter een laag batterijen die diesel elektrisch worden opgeladen door de zware V6 cummings in het vooronder.

6 in lijn ;-)

fox 29 januari 2025 16:17

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Micele (Bericht 10464119)
ppsst het gaat over EVs (Bussen) die 2 jaar langer meegaan. Samenzwering. :lol:

Dus de elektrische bussen die in gebruik werden genomen in 2009 worden nu vervangen? Of hoe zit dat juist?

Micele 29 januari 2025 17:10

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door fox (Bericht 10464324)
Dus de elektrische bussen die in gebruik werden genomen in 2009 worden nu vervangen? Of hoe zit dat juist?

Die 16 jaar hebben betrekking op moderne bussen neem ik aan.

Aurora_Borealis 29 januari 2025 18:19

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door fox (Bericht 10464324)
Dus de elektrische bussen die in gebruik werden genomen in 2009 worden nu vervangen? Of hoe zit dat juist?

Die levensduur is geëxtrapoleerd uiteraard.

Hopelijk komt men er, en ervaart men niet zoals sommige Canadese steden:

* Edmonton: 60 Proterra elektrische bussen in dienst vanaf 2020, in 2023 nog maar 16 op de baan, de rest defect of in onderhoud https://www.cbc.ca/news/canada/edmon...erra-1.7035186

* St. Albert: 7 BYD bussen in 2018, waarvan al 3 een nieuwe batterij behoefden. Van de beloofde 18 jaar levensduur is deze teruggeschroefd naar 12 jaar (toevallig ook de garantieperiode op de batterij...) https://www.thealbertan.com/beyond-l...pected-8038425

Ja, het is daar kouder dan hier wat een nadeel is voor EV-bussen, maar dat wisten de betrokken verantwoordelijken voor de aankoop toch ook ?


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 17:42.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be