dalibor |
25 februari 2025 16:05 |
Terreurverdachten veroordeeld - de samenleving is een stuk veiliger
Citaat:
Neonazi (24) uit Diepenbeek in tranen na zware veroordeling: “Onrustwekkend hoe hij jongeren bleef opjutten tot terreuracties”
UPDATE“Wij moeten hen de kelen oversnijden zoals een varken.” Zo jutte Daan Crals (24) uit Diepenbeek zijn aanhangers online op met racistische en antisemitische praat. Maar volgens zijn advocaten was het ook niet meer dan dat: stoer doen met woorden, en geen daden. De openbare aanklager vorderde tien jaar celstraf. De rechtbank toonde zich bij het vonnis vanmorgen “zeer ongerust” over de anti-democratische ingesteldheid van Daan Crals. De uitgesproken straf was navenant.
Daan Crals kwam in 2023 in beeld van de Staatsveiligheid na een tip van de Nederlandse veiligheidsdiensten. De toen 23-jarige uit Diepenbeek, die tot dan enkel bekend stond als lid van de Vlaamsgezinde organisatie Voorpost, had zich laten gelden in chatgroepen van de internationale, neonazistische groep ‘The Base’. Daarop infiltreerde een undercoveragent van de federale politie in de bewuste chatgroepen, waar hij ontdekte dat Daan Crals ook een eigen neonazistisch chatkanaal had opgericht op de app Telegram.
Daan noemde zijn chatgroep ‘Sturmjäger Division’, naar analogie met SS-divisies van het naziregime. Voor het beheer van het chatkanaal kreeg hij de hulp van zijn vriendin Kayley W. (22). Hij wist in heel Europa zo’n 200 gelijkgezinden rond zich te verzamelen, met wie hij chatgesprekken voerde die bol stonden van rassenhaat en antisemitisme, en die aanzetten tot geweld en terreuraanslagen.
Maar op 5 november 2023 werden Daan Crals, Kayley W. en hun chatvriend Christof S. uit Blankenberge opgepakt. Eerder deze maand verschenen ze voor de strafrechter in Antwerpen, waar de federale procureur meende dat ‘Sturmjäger Division’ een terroristische organisatie was met één ultiem doel: het stichten van een blanke etnostaat.
De chatgroep van Daan Crals werd 'Sturmjäger Division' gedoopt, naar analogie met SS-divisies van het naziregime.
De chatgroep van Daan Crals werd 'Sturmjäger Division' gedoopt, naar analogie met SS-divisies van het naziregime.
“Sieg heil, go outside and kill your neighbour n*gger”, zo beschreef de aanklager de toon waarop Daan Crals onder zijn schuilnaam ‘Whynot’ constant communiceerde. “Hij ronselde constant nieuwe leden en verwelkomde hen met opruiende berichten zoals ‘Broer, klaar om te vechten?’.”
De leden wisselden ook video’s van gruwelijke aanslagen uit, terwijl Daan Crals iedereen aanmoedigde om ernaar te kijken — kwestie van zulke taferelen ‘gewoon te worden’. “Geen genade voor Joden”, jutte Crals iedereen op. “Joden zitten er altijd tussen. Wij moeten hen de kelen oversnijden zoals een varken.”
De openbare aanklager stipte aan dat die haatspraak, het onversneden racisme en het antisemitisme niet zonder gevolgen bleef. Zo werden in Kroatië groepsleden van amper 14 en 16 jaar oud opgepakt, bij wie de brandbommen al klaarlagen om een aanslag te plegen tegen het huis van een transgender. En ook in Frankrijk, de VS, Litouwen, Denemarken en Roemenië viel de politie binnen bij gelijkgezinden die door Daan Crals opgejut werden om tot actie over te gaan.
Voor Daan Crals werd een effectieve celstraf van 10 jaar gevorderd, voor leiderschap van een terroristische organisatie, en een boete van 12.000 euro. De man staat sinds zijn arrestatie in november 2023 onder elektronisch toezicht. Voor Kayley W. werd 40 maanden cel gevorderd, voor Christof S. 30 maanden — al dan niet deels met uitstel.
Daan Crals zou de vele na?*zi-tat?*toos die hij op zijn bovenli?*chaam heeft, willen verwijde?*ren. Zijn nazivlag en het portret van Hitler heeft hij al weggedaan
Advocaat Brecht Horsten
Daan Crals toonde tijdens de behandeling van de zaak veel spijt. Naar eigen zeggen wilde hij slechts stoer doen en genoot hij van de aandacht die hij van zijn internationale aanhangers kreeg. Ook zou hij de vele nazi-tattoos op zijn bovenlichaam willen verwijderen. Zijn nazivlag en het portret van Hitler heeft hij al weggedaan.
Johan Platteau en Brecht Horsten, de advocaten van Daan Crals, vroegen de rechters om het dossier tot zijn ware proporties te herleiden. Dat de chatberichten “degoutant” waren en niet door de beugel konden, daar waren ze het over eens. Maar volgens de advocaten was het ook niet meer dan dat. Nooit zou er enige concrete aanzet tot actie geweest zijn. De verdediging vond de gevorderde 10 jaar cel dan ook fel overdreven en legde die strafeis in de weegschaal met de veroordeling tot 12 jaar cel van moslimterrorist Fouad Belkacem.
Voor vriendin Kayley W. vroeg de verdediging opschorting of een straf met uitstel, gezien haar kleine rol in het onderzoek. Ook Christof S. vroeg de rechters om mild te zijn. “Ik heb spijt van die chatberichten. Maar het waren slechts woorden, geen daden.”
Huilende verdachten
De rechters oordeelden vanmiddag dat de neonazistische en racistische propaganda die Daan Crals in zijn chatgroepen en bij hem thuis had verzameld “ontluisterend” was. Het is bewezen dat hij een blanke etnostaat nastreefde, zoals dat ook het doel was van zijn grote voorbeeld, de verboden organisatie ‘The Base’. Crals bleef tot het bittere einde jongeren in het buitenland opjutten tot terreuracties. “Dat stemt ons tot grote ongerustheid”, stelden de rechters.
Ook zijn vriendin Kayley W. die zeven jaar een relatie had met Crals, was niet onwetend zoals zij trachtte voor te houden. Zij moest wel op de hoogte zijn van de neonazistische sympathieën van haar vriend. Zijn lichaam stond volgetatoeëerd met nazisymbolen. Hij toonde haar foto’s waarop hij de Hitler-groet bracht. En zij was de backup voor het beheer van de chatgroepen.
De rechtbank: “Wanneer Daan Crals uit de chatgroepen werd gegooid wegens zijn neonazistische ideeën, zorgde zij ervoor dat hij terug toegang kreeg.”
Daan Crals wordt veroordeeld tot 8 jaar celstraf en een boete van 12.000 euro boete. Zijn vriendin Kayley W. krijgt 40 maanden celstraf maar wel volledig met probatie-uitstel. Eén van de voorwaarden is dat zij een job moet zoeken. Allebei worden zij uit hun burgerrechten ontzet. Derde verdachte Christof S. is veroordeeld tot 2 jaar celstraf en 4.000 euro boete.
De openbare aanklager vorderde de onmiddellijke aanhouding van Daan Crals. De man zit sinds zijn arrestatie thuis met een elektronische enkelband. Crals vroeg dat hij niet opnieuw naar de gevangenis zou gestuurd worden. “Ik heb afstand genomen van het verleden en laat mij volop begeleiding. Die begeleiding wil ik graag verder zetten met een enkelband”, zei Crals.
De rechtbank wees de onmiddellijke aanhouding af. Waarop Kayley W. zich in de armen van Daan Crals wierp en samen met hun familie in tranen de rechtbank verlieten.
|
Uiteraard met het berouwvol gesnotter achteraf dat het allemaal niet zo bedoeld was.
Daan Crals zijn uitlatingen verschillen trouwens amper van het soort extremisme dat je hier haast elke dag leest.
|