Waalse kinderen in de rij om Nederlands te leren
Waalse kinderen in de rij om Nederlands te leren
Ondanks succes krijgen leerkrachten geen benoeming in Wallonië
GINGELOM - In de Immersion-school van Ans bij Luik volgen zo'n honderd vijftig leerlingen les in het Nederlands. In het eerste leerjaar van het basisonderwijs zitten vijfentwintig leerlingen. Voor volgend jaar zijn er zestig kandidaten voor het eerste jaar. Nu al is er een wachtlijst tot 2009. Leerkrachten zijn in de wolken met de evolutie, maar de Waalse Gemeenschap weigert hen vast te benoemen.
Het staat in de gemeenten aan de taalgrens netjes om Nederlands te leren. Jaarlijks neemt het aantal Immersion-scholen toe. Het succesverhaal komt ook aan deze kant van de taalgrens voor. In de gemeentescholen van Jeuk en Montenaken is al een derde van de leerlingen Franstalig. Ouders brengen hun kinderen van ver over de grens naar Vlaamse scholen. De gemeente Gingelom doet daarvoor grote financiële inspanningen.
,,We krijgen geen werkingstoelagen voor de Waalse kinderen. De gemeente is bereid inspanningen te doen, maar er moet dringend een oplossing komen'', zegt hoofdonderwijzeres Miette Heeren uit Jeuk.
Veronique Duchamps uit Gelinden staat al zes jaar in de Immersion-afdeling van de Ecole du Tilleul in Ans, Mieke Simal uit Herstappe is er zeven jaar, Davina Roe uit Overrepen negen jaar en Katrien Machiels uit Kortessem vijf jaar. Sara Vanlangenaeker tenslotte is er al vijf jaar kleuterleidster.
,,De vraag naar Nederlandstalig onderwijs langs de taalgrens breidt nog uit. Crisnée, Bierset en Visée dienden al een aanvraag in. De Waalse kinderen zijn echt gemotiveerd om Nederlands te leren. Kinderen en ouders zijn ons dankbaar. Waalse ouders zien meer en meer het nut van de tweetaligheid in. Na het basisonderwijs keren de leerlingen terug naar het Franstalige stelsel of ze komen in Vlaamse scholen terecht. Enkele volgen les in Tongeren'', vertelt Mieke Simal.
In Immersion-scholen krijgen Waalse kinderen een taalbad Nederlands. Ze volgen alle vakken in het Nederlands. Zes lesuren per week worden aan de les Frans besteed.
Het Waalse Gewest beschouwt de Immersion-scholen al vijftien jaar als proefprojecten. De werking blijft tijdelijk. Leerkrachten hebben daardoor geen beroepszekerheid. ,,Na al die jaren zijn we de situatie beu. We hebben alles gedaan. Vakbonden ingeschakeld, politici aangesproken, gestaakt en gedreigd met stakingen. Het heeft niets uitgehaald. Als het erop aankomt, vervalt de Waalse overheid in muggenzifterij en houdt de boot af. Het hele dossier is één warboel, wij staan met de rug tegen de muur'', klaagt Veronique Duchamps de toestand aan.
Burgemeester en senator Ludwig Vandenhove (SP.A) drong onlangs nog bij de minister van Onderwijs Frank Vandenbroucke (SP.A) aan op een tussenkomst bij zijn Waalse collega Maria Arena (PS).
Egide LISMOND26/04/2005 (regionale katern Limburg van Het Volk)
Zoals in Vlaanderen trekken ook in Wallonië de beleidsmakers zich blijkbaar weinig aan van wat de bevolking wenst. Anders zou dit prachtige project dat mensen langs beide zijden van de taalgrens ten goede komt al lang gesubsidieerd worden en nog beter kunnen uitbreiden. Maar ja, langs beide zijden heeft men geen tijd want BHV moet gesplitst worden ookal ligt niemand (behalve een uitstervende minderheid) er van wakker. Jammer. het zoveelste bewijs van brave burgers die samenwerken over de talen heen en zuchten onder het wanbeleid van een eigen-zak-eerst politiek profitariaat.
|