Black Girlke |
23 oktober 2005 17:54 |
Voorpost, NSV en NJSV krapuul verstoren opvoering 'Stomme van Portici'
Vlaamse militanten verstoren opvoering 'Stomme van Portici'
Vlaamse militanten verstoren opvoeding 'Stomme van Portici'
Een groep militanten van de Vlaams-nationalistische organisaties Voorpost, NSV en NJSV hebben vanmiddag een opvoering van de opera 'De Stomme van Portici' in de Gentse Bijloke verstoord. De opera werd in concertvorm uitgevoerd naar aanleiding van 175 jaar België, wat voor de Vlaams-nationalisten reden was om het concert te onderbreken met 'De Vlaamse Leeuw'. Daarna verlieten ze rustig de zaal.
De opvoering was een initiatief van de culturele vereniging Lyrica en kaderde in de herdenkingen van het 175-jarige bestaan van België. Tijdens een uitvoering van dezelfde opera in 1830 brak in Brussel een volksopstand uit die uitmondde in de onafhankelijkheid van België.
"Voor 't Belgiekske niekske"
Voor de leden van Voorpost, NSV en NJSV was het concert van vanmiddag dan ook een uitgelezen gelegenheid om te protesteren tegen het voortbestaan van het koninkrijk en de onafhankelijkheid van Vlaanderen en de hereniging met Nederland te eisen.
Aan de ingang van het concertgebouw De Bijloke in de Gentse Kluyskensstraat deelden zij pamfletten uit aan de bezoekers en zongen 'De Vlaamse Leeuw' en 'De Blauwvoet'. Een 40-tal Vlaamse militanten nam ook plaats in de concertzaal zelf. Aan het einde van het tweede bedrijf, net voor de aria 'L'amour sacré de la patrie' werd ingezet, stelden de Vlaams-nationalisten zich recht en hieven opnieuw 'De Vlaamse Leeuw' aan. Nadien verlieten ze de zaal, terwijl ze slogans als 'Voor 't Belgiekske niekske, voor Vlaanderen alles' en 'België barst' riepen.
Publiek reageerde nauwelijks
Het publiek bleef tijdens het incident kalm en reageerde nauwelijks. Dat had de voorzitter van 'Lyrica' en organisator van het concert John Boeren ook gevraagd. "We gaan niet op provocaties ingaan en hen rustig hun ding laten doen", zei de man nog voor het concert. "Voor hen is dit een politieke aangelegenheid, voor ons gaat het enkel om het culturele en muzikale aspect. Maar die mensen zouden er misschien goed aan doen hun geschiedenis er wat beter op na te kijken. Tenslotte heeft deze opera heel weinig te maken met het ontstaan van ons land." laatste nieuws
Na een korte onderbreking werd het concert hernomenDit kan niet meer , precies Duitsland 1937...
|