Antigone |
23 maart 2006 17:13 |
nazigeweld tegen Roma
Roma
In Slowakije kunnen Roma vaak niet naar een restaurant, een koffiehuis, een disco of een hotel. Op muren staat gekalkt: "Zigeuners aan het gas." Het leven is voor de Roma in Slowakije geen pretje. De Europese Unie heeft Slowakije vanwege de behandeling van minderheden dan ook uitgesloten van de eerste groep landen die voor toetreding in aanmerking komen.
In beide delen van het voormalige Tsjechoslowakije leven ongeveer 800.000 Roma in de meest armoedige omstandig*heden. Negentig procent is werkeloos. Tweederde van de Roma kinderen gaat naar speciaal onderwijs. Romafamilies leven onophoudelijk in angst voor aanvallen van skinheads. Ze weten dat de politie ze niet tegen de skinheads zal beschermen. Zowel in Tsjechië als in Slowakije zijn Roma omgekomen bij racistische aanvallen.
De Slowaken laten de Roma kilometers buiten hun dorpen wonen in getto's zonder elektriciteit, stromend water of toiletten. De Slowaakse bevolking slaat ze regelmatig in elkaar. Het is niet ongebruikelijk dat de burgemeester van het plaatsje meedoet. De kinderen moeten kilometers naar het dorp lopen om naar school te kunnen. Geen bus neemt ze mee. Romakinderen komen bijna altijd in het speciaal onderwijs terecht of ze dat nu nodig hebben of niet. Negentig procent van de leerlingen in het speciaal onderwijs is Roma. Het lijkt erop dat het speciaal onderwijs in Slowakije is bedoeld om de Roma gescheiden te houden van Slowaakse leerlingen.
De gezondheid van de Roma in hun getto's is rampzalig. Tuberculose, difterie en levercirrose zijn wijdverbreid. Sinds 1972 gebruikt de Slowaakse overheid de gezondheidszorg om Romavrouwen te steriliseren. Een voorbeeld van een dorp in Slowakije, Jasov. Als er moeilijkheden zijn met de Roma gaat de burgemeester Meszaros naar het zigeunergetto en slaat daar alles kort en klein. Daarna, beweert hij, is alles weer rustig. Van de 2400 inwoners van zijn dorp zijn er 1600 Roma. Geen één van de Roma heeft werk bij de gemeentelijke overheid. Volgens de burgemeester kan dat ook niet omdat ze daar te laag voor zijn opgeleid. Behalve de burgemeester komt ook politieofficier Lukas regelmatig langs bij de Roma en slaat er een paar in elkaar. Kinderen vergeet hij niet.
-------------------------------------
Het is misschien geen heel recent artiekel maar ik werk enkele weken met een paar Roma-kindjes die net in België zijn aangekomen. (Nederlands leren e.d.) En dit is voor mij vrij interessant (omdat dit de rede is van hun vertrek uit Slowakije).
|