baarle |
19 juni 2006 15:18 |
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door vlijmscherp
(Bericht 1764431)
efkes voortborduren op een thema van een andere thread.
Stel dat Vlaanderen onafhankelijk wordt, het eist en verkrijgt alles wat nu Vlaanderen is.
Wat als de faciliteitengemeentes en Voeren een referendum houden dat ze bij Wallonië willen? . stel dat een meerderheid dit wilt? zeker de gemeentes die aan Wallonië grenzen. en kom, niet ondenkbeeldig.
ten eerste: mogen zij dit referendum houden van de Vlaams-nationalisten en ten tweede: gaat iedereen zich erbij neerleggen??
|
Vermits we het hier niet hebben over volkeren die een eigen staat willen (als SG-Rode zich zou afscheuren is het niet om een eigen staat te beginnen maar om aan te sluiten bij Brussel of Wallonië), is een regeling sui generis aangewezen.
In Zwitserland, zoals geweten het enige democratische land in Europa, hebben ze voor dit soort interne afscheidingen een regeling die nog zo stom niet is, en ik elk geval het bestuderen waard.
Als een gemeente daar van kanton wil veranderen (kantons hebben nogal wat bevoegdheden die bij ons bijvoorbeeld bij de gewesten zitten), of een nieuw kanton wil oprichten, moet het afscheidings- en/of samenvoegingsvoorstel een meerderheid halen in een referendum in de afscheidende eenheid zowel als in de eenheid waarvan afgescheiden wordt.
Zoiets is in 1978 gebeurd met enkele gemeenten die van het kanton Bern wilden afschuren en een eigen, Franstalig kanton Jura wilden oprichten. Ter info: het voorstel heeft het gehaald en Jura is het 23ste kanton van de federatie geworden.
Zie http://www.admin.ch/ch/d/schweiz/political.html en http://www.jura.ch
Het voordeel van het systeem is dat beide politieke eenheden tevreden zijn met de uiteindelijke regeling. Het zal best ook wel nadelen hebben.
Dit alles gaat over een interne politiek-administratieve indeling. Het spreekt vanzelf dat bij grenswijzigingen tussen staten - en dat zouden Vlaanderen, Wallonië en eventueel Brussel bij een scheiding zijn - andere realiteiten gelden. Zo erkent de EU bij afscheiding uitsluitend de bestaande interne grenzen als nieuwe staatsgrens. Voor een eventuele separatistische meerderheid in SG-Rode zit er dus niets anders op dan heel lief te onderhandelen met de Vlaamse regering.
|