Niet alleen worden de nieuwe partijen niet vernoemd als optie in de Stemmenkampioen, maar bovendien blijkt er nog geknoeid te worden ook met dit systeem.
In feite is de stemmenkampioen een mooie afspiegeling van de uitslag van de verkiezingen: onjuist en gemanipuleerd.
VLD knoeit met peiling
document.write('');
De Antwerpse VLD vraagt de militanten om vrienden en familieleden te mobiliseren voor betere resultaten in een opiniepeiling.
Stephan Bogaert, de voorzitter van de VLD Groot-Antwerpen, heeft de VLD-kopstukken - van schepen over parlementair tot districtsraadslid - een mail gestuurd, waarin hij oproept tot actie tegen het slechte resultaat van zijn partij in de ,,Stemmenkampioen'' van
Het Laatste Nieuws . In de eerste Antwerpse aflevering van die peiling tuimelde de VLD dinsdag van zeventien naar tien procent en was enkel Groen! kleiner in de Scheldestad.
,,Gisteren hebt u het resultaat kunnen lezen van een zogenaamde peiling uitgevoerd via de 'Stemmenkampioen'. Het is duidelijk dat de militanten van de CD&V zich hiervoor massaal hebben geregistreerd om hun stem via deze website uit te brengen. We beschouwen de peiling dan ook niet als relevant maar het probleem is dat naar buiten uit alweer een negatief imago van de VLD wordt opgehangen'', aldus Bogaert, tevens voorzitter van de Antwerpse districtsraad.
De voorzitter roept de militanten daarom op zich samen met familie en vrienden te registeren. ,,Op die wijze kunnen we dit vertekend beeld volgende maal rechttrekken.'' Bogaert verdenkt er de CD&V van hetzelfde te hebben gedaan, omdat de partij in de ,,Stemmenkampioen'' steeg naar 19,4 % en daarmee in zetels even groot zou worden als de SP.A.
Een gelijkaardige mail vertrok twee jaar geleden vanop het kabinet van staatssecretaris Vincent Van Quickenborne, die samen met volksvertegenwoordiger Bart Tommelein de leden opriep om meer positieve lezersbrieven te schrijven naar de kranten, om het blazoen van de VLD op te poetsen
(DS 19 maart 2004). Van Quickenborne zei toen dat een kabinetsmedewerker buiten zijn medeweten om auteur was van de mail.
De ,,Stemmenkampioen'' van
Het Laatste Nieuws loopt via het internet en wordt begeleid door professor Frank Thevissen van de VUB. Het nationale panel bestaat op dit ogenblik uit 22.500 deelnemers, het Antwerpse uit 1.948 geregistreerde deelnemers. Thevissen zegt dat hij in zijn panelonderzoek, dat zich onderscheidt van klassieke opiniepeilingen, voldoende sleutels en filters heeft ingebouwd om manipulatie te dwarsbomen. ,,Er zijn al veel pogingen geweest, ik ken zelfs oproepen van ministers om de uitslag te beïnvloeden, net zoals er allerhande fanatici en politieke groeperingen zijn geweest die het probeerden. Onze computer detecteerde het snel, en bovendien stellen we vast dat zij die proberen het nooit lang volhouden.''
Thevissen vindt de pogingen overigens zielig. ,,We stellen koorts vast in een bepaalde politieke partij en dan zegt die partij dat de thermometer niet deugt, eerder dan zich af te vragen hoe het komt dat ze koorts heeft.''