Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Godsdienst en levensovertuiging (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=111)
-   -   De paus wil af van vooroordelen (https://forum.politics.be/showthread.php?t=73008)

Judokus 24 december 2006 14:49

De paus wil af van vooroordelen
 
De oorzaak van haat, geweld en oorlogen ligt het vooroordeel over de andere. De religieuze leider van de Rooms-Katholieke Kerk, paus Benedictus XVI heeft opgeroepen om werk te maken aan Wereldvrede.

We moeten oorlog, haat en geweld met de wortel uitroeien. En in onze eigen boezem durven kijken. In de mens leven zoveel vooroordelen, die ons hart doen verstenen.

Citaat:

De paus wil af van vooroordelen

(Novum/AP) - Paus Benedictus XVI heeft op de dag voor Kerstmis opgeroepen tot het overwinnen van vooroordelen. In de aanloop naar Kerstmis zou iedereen die terzijde moeten schuiven. "Jezus is gekomen om de mensen van de wereld met elkaar te verzoenen."

Barrières tussen mensen moeten verdwijnen, voegde de paus daaraan toe. Tegenstellingen die groepen uit elkaar drijven, zouden moeten worden opgeheven. Alleen dan komt een wereld van vrede en gerechtigheid binnen bereik, zei Benedictus.

Morgen zegent Benedictus de stad en de Wereld (Urbi et Orbi). Zijn voorganger Johannes Paulus II gebruikte de kersttoespraak doorgaans om oorlogen te bekritiseren, armoede aan de kaak te stellen en het consumentisme te laken. Verwacht wordt dat Benedictus ook zal doen.
Bron: www.nieuws.nl

Judokus 25 december 2006 14:39

Citaat:

Verwacht wordt dat Benedictus ook zal doen.
Bron: www.rknieuws.net

Citaat:

VATICAANSTAD (RKnieuws.net) - Paus Benedictus XVI heeft maandag opgeroepen tot het opvoeren van de dialoog tussen Israeli’s en Palestijnen en tot het einde van het geweld in Irak. Hij pleitte ook voor een democratisch Libanon. De paus deed dat in zijn kerstoespraak uitgesproken vanop het balkon van de Sint-Pietersbasiliek.

Aan duizenden gelovigen zei de paus dat de mens van de post-moderne maatschappij meer dan ooit nood heeft aan een Redder. De toespraak van de paus werd rechtstreeks via 61 televisiestations uitgezonden in 42 landen.

Benedictus XVI riep ook om een einde te maken aan het geweld in Darfur en aan de conflicten in overige Afrikaanse landen. Hij pleitte ook voor verzoening in Sri Lanka.

De paus stak niet onder stoelen of banken dat hij erg bekommerd is om de toestand in het Midden-Oosten. Hij sprak de wens uit dart er een duurzame vrede komt in respect voor de onvervreembare rechten van alle volkeren die er wonen. Hij verheugde zich alvast over de nieuwe dialoog tussen Israeli en Palestijnen. Er moet ook een democratisch Libanon komen, zei de paus en in Irak moet het bloedige geweld gestopt worden.

Het Vaticaan heeft maandag een boodschap aan de katholieken van het Midden-Oosten gepubliceerd waarin hij hen verzekert van zijn spirituele nabijheid.

De paus sprak zijn zegen Urbi et orbi (over de stad en over de wereld) uit in 62 talen, onder meer in het Esperanto. (tb)

lombas 25 december 2006 15:23

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Judokus (Bericht 2272324)
We moeten oorlog, haat en geweld uitroeien.

Goed verwoord, moet ik zeggen. Heel ironisch.

cor 26 december 2006 14:12

Doen de christenen toch al 2000 jaar?

Judokus 27 december 2006 17:50

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door cor (Bericht 2276347)
Doen de christenen toch al 2000 jaar?

Het belang van het vredesgetuigenis komt meer dan ooit naar voren. Ik ben er van overtuigd dat juist dit punt zeer verrijkend is voor de Rooms-katholieke Kerk als kerk die geroepen is vrede tot stand te brengen. Over het vredesgetuigenis van de Rooms-katholieke Kerk wil ik vijf punten naar voren brengen.

1) Het rooms-katholieke vredesgetuigenis is een vertroebeld getuigenis. Christelijke kerken raakten in de loop der geschiedenis verstrengeld met politieke macht. Denk aan de situatie van Rijkskerk vanaf het eind van de vierde eeuw en door de Middeleeuwen heen. Ze ontwikkelden daarbij een denken, waarin de gedachte dat oorlog soms gerechtvaardigd is een rol ging spelen. Die gedachte is in de christelijke traditie het eerst te vinden bij Augustinus, maar het is geen religieuze gedachte. Augustinus ontleende het idee van de gerechtvaardigde oorlog aan de ‘profane’ Cicero. Het denken over de gerechtvaardigde oorlog ontwikkelde zich verder tot een denken over een heilige oorlog, dat veronderstelt dat God een oorlog kan willen. Dit speelde een belangrijke rol in de kruistochten (‘Dieu le veut’) en de godsdienstoorlogen. Het vredesgetuigenis van de Rooms-katholieke Kerk heeft dus niet altijd zuiver geklonken.
Katharen zijn pijnlijk genoeg daarbij slachtoffer geworden van genaamde katholieken. Ook katholieken kennen het lot van vervolging, maar nooit door kathaarse handen (wel door die van anglicanen, lutheranen, calvinisten). Het martelaarschap is dus wel een gedeelde ervaring, maar katholieken hebben hier ook om vergeving te vragen aan de slachtoffers van katholieke vervolging.


2) Ondanks dat vertroebelde geluid is er ook altijd een onderstroom geweest van katholieke vredestichters: vaak asceten, monniken, rondtrekkende predikers. Zij zorgden voor een tegengeluid en behoren evengoed tot de traditie van de kerk. De benedictijnse spiritualiteit laat zich bijvoorbeeld samenvatten in het woord ‘pax’, vrede. In het jubeljaar 2000 heeft de Rooms-katholieke Kerk in de ‘dag van vergeving’ en het zojuist genoemde document Herinnering en verzoeking expliciet gekozen voor het vredesgetuigenis toen de kerk vergeving vroeg voor het gebruik van geweld en voor geloofsdwang die in het verleden is uitgeoefend door katholieke gelovigen.


3) De Rooms-katholieke Kerk is bezig afscheid te nemen van de doctrine van de gerechtvaardigde oorlog. In het officiële spreken van de kerk en in de protesten van paus Johannes Paulus II tegen bijvoorbeeld de oorlogsplannen van president Bush neemt zij er geleidelijk afscheid van. Er blijft slechts een zeer gelimiteerd gebruik van de term over: een oorlog is enkel nog gerechtvaardigd als daarmee een genocide kan worden voorkomen. Anders gezegd: de leer van de gerechtvaardigde oorlog is er niet om oorlog te legitimeren, maar om oorlog te limiteren en te voorkomen. Ik hoop dat de Rooms-katholieke Kerk op deze weg verder mag groeien als vredeskerk, mede door de dialoog met de doopsgezinden.


4) Vrede komt niet vanzelf. Je moet er iets voor doen. Ook van rooms-katholieke zijde zijn er veel vredesinitiatieven. Op de website conciliation resources (http://www.c-r.org/) staan vredesinitiatieven van lokale katholieke groepen. De gedachte wint terrein dat vrede niet vanzelf komt, maar gemaakt moet worden. Vrede ontstaat als werk van gerechtigheid (pax opus iustitiae) of van solidariteit, zoals de huidige paus zegt (pax opus solidaritatis). Vrede is iets dat je tot stand moet brengen. Een van die initiatieven is de peace making van de San Egidio gemeenschap, een in Rome ontstane katholieke beweging. In Mozambique hebben zij bijvoorbeeld bewerkstelligd dat er een staakt-het-vuren kwam tussen regering en de rebellen van Renamo.


5) Dit alles wordt geschraagd door een katholieke theologie en spiritualiteit van de vredeskerk. Daarin wordt de kerk gezien als ‘teken en instrument van de eenheid van heel het menselijke geslacht’. Deze gedachte komt uit de dogmatische constitutie over de kerk, Lumen Gentium, van het Tweede Vaticaans Concilie. Als de kerk wordt gezien als teken en instrument van de eenheid van de mensheid kan daarmee elk particularisme, de oorzaak van veel oorlogen, worden uitgebannen. Daarom is het vredeswerk essentieel voor de Rooms-katholieke Kerk. Zij is vanuit haar wezen geroepen om solidariteit te bewerken en vrede te bevorderen.
Ook de katholieke gelovigen afzonderlijk zijn geroepen tot heiligheid, dus tot navolging van Jezus en tot een leven dat geleefd wordt volgens de wet van de liefde. De volledige navolging van Christus is niet voor iedereen weggelegd, maar elke christen is wel geroepen zich te laten leiden door de wet van de liefde. Dat impliceert zelfs de roeping te bidden voor je vijand. In de navolging van Jezus speelt geweldloosheid een centrale rol. Het geweldloze getuigenis van christenen draagt bij aan het opbouwen van een Rijk van vrede. Christenen én de kerk als geheel zijn geroepen te getuigen, in woord en daad, privé en publiek, dat ‘vrede mogelijk is’. Die overtuiging is geworteld in het besef dat Jezus zelf onze vrede is:
Citaat:

(Ef. 2,14-16): [14] Want hij is onze vrede, hij die met zijn dood de twee werelden één heeft gemaakt, de muur van vijandschap ertussen heeft afgebroken [15] en met zijn geboden en voorschriften de wet buiten werking heeft gesteld, om uit die twee in zichzelf één nieuwe mens te scheppen. Zo bracht hij vrede [16] en verzoende hij door het kruis beide in één lichaam met God, door in zijn lichaam de vijandschap te doden.
Het vredesgetuigenis is in de kerkelijke documenten vanaf Pacem in Terris van Johannes XXIII (1963) tot de recente encyclieken van de paus verbonden met vredemaken, vooral door vier instrumenten: 1. bevorderen en beschermen van de mensenrechten, 2. bevorderen van integrale menselijke ontwikkeling, 3. ondersteunen van het internationaal recht en de internationale organisaties, en 4. opbouwen van solidariteit tussen volken en naties.

De kerk verzet zich tegen een ‘cultuur van de dood’, waar oorlog en geweld deel van uitmaken, en zij leert dat geweld geen oplossing is van conflicten, maar alleen tot nog meer geweld leidt. Die spiraal van geweld wil zij doorbreken.

KrisKras 27 december 2006 17:56

typische miss-belgië wens :D

cor 27 december 2006 19:28

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Judokus (Bericht 2279902)
Het vredesgetuigenis van de Rooms-katholieke Kerk heeft dus niet altijd zuiver geklonken.

Ik stel voor dit uit te roepen tot understatement van het jaar.

Judokus 27 december 2006 20:31

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door cor (Bericht 2280159)
Ik stel voor dit uit te roepen tot understatement van het jaar.

Vele Rooms-Katholieken hebben heel hun leven voor de vrede gewerkt met heel hun hart. Zowel in de geschiedenis (waarvan er ook heilig zijn verklaard), maar ook in deze tijd.
Velen kregen ook internationale erkenning. Zo zijn er vele Rooms-Katholieke Nobelprijswinnaars voor de Vrede:

Mgr. Lars Söderblom, John Mott, Georges Pire, Sean Mc Bride, Betty Williams, Moeder Theresa, Adolfo Pérez Esquivel, Alfonzo Garc�*a Robles, Lech Walesa, Desmond Tutu, Oscar Arrias, Rigoberta Menchu, Mgr. Carlos Belo, John Hume, Kim Dae Jung,

Maar ook die zich inzetten in Pax Christi, Caritas International, Broederlijk Delen, Welzijnszorg en ontelbaar meer andere organisaties die gedragen worden door Rooms-Katholieke vrijwilligers.

Dave Brocatus 27 december 2006 20:43

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Judokus (Bericht 2280368)
Vele Rooms-Katholieken hebben met heel hun hart en heel hun leven voor de vrede gewerkt. Zowel in de geschiedenis (waarvan er ook heilig zijn verklaard), maar ook in deze tijd.
Velen kregen ook internationale erkenning. Zo zijn er vele Rooms-Katholieke Nobelprijswinnaars voor de Vrede:

Mgr. Lars Söderblom, John Mott, Georges Pire, Sean Mc Bride, Betty Williams, Moeder Theresa, Adolfo Pérez Esquivel, Alfonzo Garc�*a Robles, Lech Walesa, Desmond Tutu, Oscar Arrias, Rigoberta Menchu, Mgr. Carlos Belo, John Hume, Kim Dae Jung,

Maar ook die zich inzetten in Pax Christi, Caritas International, Broederlijk Delen, Welzijnszorg en ontelbaar meer andere organisaties die gedragen worden door Rooms-Katholieke vrijwilligers.

Sinds wanneer heeft Desmond Tutu zich bekeerd tot het katholicisme ;-)?

Het is inderdaad jammer dat sommige mensen enkel het slechte willen zien en blind zijn voor al het goede. Daarnaast is het trouwens verkeerd om historische personen/organiasties te beoordelen naar hedendaagse maatstaven.

Judokus 27 december 2006 20:48

:oops: oeps. Desmond Tutu is inderdaad geen Rooms-Katholiek maar een Anglicaan. Ook zij hebben een bisschopensysteem.

Judokus 27 december 2006 20:52

Citaat:

Het is inderdaad jammer dat sommige mensen enkel het slechte willen zien en blind zijn voor al het goede. Daarnaast is het trouwens verkeerd om historische personen/organiasties te beoordelen naar hedendaagse maatstaven.
Klopt!

cor 28 december 2006 09:35

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Judokus (Bericht 2280368)
Vele Rooms-Katholieken hebben heel hun leven voor de vrede gewerkt met heel hun hart. Zowel in de geschiedenis (waarvan er ook heilig zijn verklaard), maar ook in deze tijd.
Velen kregen ook internationale erkenning. Zo zijn er vele Rooms-Katholieke Nobelprijswinnaars voor de Vrede:

Mgr. Lars Söderblom, John Mott, Georges Pire, Sean Mc Bride, Betty Williams, Moeder Theresa, Adolfo Pérez Esquivel, Alfonzo Garc�*a Robles, Lech Walesa, Desmond Tutu, Oscar Arrias, Rigoberta Menchu, Mgr. Carlos Belo, John Hume, Kim Dae Jung,

Maar ook die zich inzetten in Pax Christi, Caritas International, Broederlijk Delen, Welzijnszorg en ontelbaar meer andere organisaties die gedragen worden door Rooms-Katholieke vrijwilligers.

En BECEL is het allerbeste voor op uwen boterham. Er is niks beter dan BECEL. Eigenlijk zou iedereen verplicht moeten zijn BECEL te eten. Het zit vol omega-x, het is goed voor de bloedsomloop, voor het hart, voor de lever, voor de nieren, voor de piemel en de kut, eigenlijk voor alles. BECEL deed ook in het verleden zijn werk prima, maar dat werd niet voldoende ingezien. Er zijn zelfs nog steeds mensen die blijven beweren dat andere margarines even goed smeren als BECEL, een duidelijke onmogelijkheid.

labyrinth 28 december 2006 21:39

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door lombas (Bericht 2274313)
Goed verwoord, moet ik zeggen. Heel ironisch.

Hij kon natuurlijk ook gezegd hebben : ' het negatieve ontmoedigen '.
Een goede poging.

labyrinth 28 december 2006 21:40

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door Judokus (Bericht 2272324)
De oorzaak van haat, geweld en oorlogen ligt het vooroordeel over de andere. De religieuze leider van de Rooms-Katholieke Kerk, paus Benedictus XVI heeft opgeroepen om werk te maken aan Wereldvrede.

We moeten oorlog, haat en geweld met de wortel uitroeien. En in onze eigen boezem durven kijken. In de mens leven zoveel vooroordelen, die ons hart doen verstenen.


Bron: www.nieuws.nl

Het werd tijd ! :-D

Morghodius 8 januari 2007 22:47

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door KrisKras (Bericht 2279921)
typische miss-belgië wens :D

nou die laatste miss belgie is die marokkaanse die israel wilt bombarderen met kernbommen en haar vriendje heeft een oud vrouwtje half dood gemarteld met een hamer

ElFlamencoLoco 9 januari 2007 11:16

Citaat:

Oorspronkelijk geplaatst door cor (Bericht 2281415)
En BECEL is het allerbeste voor op uwen boterham. Er is niks beter dan BECEL. Eigenlijk zou iedereen verplicht moeten zijn BECEL te eten. Het zit vol omega-x, het is goed voor de bloedsomloop, voor het hart, voor de lever, voor de nieren, voor de piemel en de kut, eigenlijk voor alles. BECEL deed ook in het verleden zijn werk prima, maar dat werd niet voldoende ingezien. Er zijn zelfs nog steeds mensen die blijven beweren dat andere margarines even goed smeren als BECEL, een duidelijke onmogelijkheid.

En wanneer gaat BECEL eens het voortouw nemen, wanneer het erop aankomt om zich op indringende en diepgravende wijze te bezinnen over de vraag hoe we van dit ondermaanse een betere levensomgeving kunnen maken voor IEDEREEN ZONDER OOK MAAR ÉÉN UITZONDERING, en niet alleen voor diegenen die het zich toevallig kunnen veroorloven?


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 02:22.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be