Politics.be

Politics.be (https://forum.politics.be/index.php)
-   Maatschappij en samenleving (https://forum.politics.be/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Interesseert de politiek zich (genoeg) voor de jeugd? (https://forum.politics.be/showthread.php?t=88857)

Havana 4 mei 2007 17:47

Interesseert de politiek zich (genoeg) voor de jeugd?
 
Recent onderzoek wijst uit dat de jeugd interesse toont voor politiek. Maar is dat omgekeerd ook zo? Interesseert de politiek zich genoeg voor de jeugd?

De leefwereld van jongeren veranderde het laatste decennia enorm. Ik heb het als mid-twintiger al soms moeilijk om de trends te volgen die leven onder pubers, laat staan dat een senator, leunend tegen een mid-life crisis, zich een deftig beeld kan vormen van de wereld van de jongere van vandaag.

Daarom...
Zou een onderzoek getiteld "Interesseert de politiek zich (genoeg) voor de jeugd?" niet boeiend zijn?

Citaat:

Jeugd geboeid door politiek, niet door partijen


Partijpolitiek kan Belgische jongeren niet boeien. Maar dat wil niet zeggen dat ze niet geïnteresseerd zijn in politieke en maatschappelijke thema's. Die conclusies, op een zucht van de federale verkiezingen bekendgemaakt, komen uit een grootscheeps onderzoek bij 6.000 zestienjarigen door het Centrum voor Burgerschap en Democratie van de KU Leuven.

"Wie een generatiekloof met de ouders verwacht, is verkeerd", aldus professor Marc Hooghe van de KU Leuven. "Jongeren zijn net evenveel of even weinig met politiek bezig als volwassenen."

De studie Jongeren, school en politiek, die net in boekvorm is verschenen, toont aan dat jongeren niet warmlopen voor partijpolitiek. Van alle maatschappelijke instellingen hebben ze het minste vertrouwen in politieke partijen en 65 procent van de jongeren is het eens met de stelling dat "politieke partijen alleen geïnteresseerd zijn in stemmen en niet in de mening van mensen". Zeven op de tien menen ook dat "politieke partijen en het parlement te veel macht hebben in vergelijking met de burger".

Slechts een goede 3 procent van de tieners is ervan overtuigd dat ze later een lidkaart van een politieke partij op zak zullen hebben. Nog eens 17 procent twijfelt. Acht op de tien denken dat ze zich nooit in die mate zullen identificeren met een partij. Toch is het merendeel van de jongeren wel begaan met politiek. Zo zegt twee derde dat ze toch nog zouden gaan stemmen, mocht de stemplicht in ons land vervangen worden door stemrecht. Bij adolescenten met hoger opgeleide ouders loopt dat op tot bijna 75 procent.

Voor het merendeel van de jongeren behoort 'gaan stemmen' tot de taken van een goede burger. Dat takenpakket blijkt trouwens door de meerderheid van de jongeren erg conservatief ingevuld te worden: naast stemmen scoren ook de wetten gehoorzamen, mensen steunen die het minder goed hebben en het politieke nieuws volgen, hoog.

"Het beeld dat jongeren totaal niet met politiek bezig zijn, klopt dus niet", aldus Hooghe. "Ze denken erover na, ze willen gaan stemmen. Maar ze zijn ook conservatief in die zin dat ze niets anders willen dan hun ouders. Op dat vlak keren we terug naar de jaren vijftig: er is geen breuk meer tussen de generaties."

Bepalend voor het al dan niet hebben van politieke interesse is dan ook in eerste instantie de thuissituatie. Op een gedeelde tweede plaats komen de school, die vooral voor een open klimaat moet zorgen, en het verenigingsleven. De studie zal over twee jaar herhaald worden bij dezelfde groep jongeren om te zien of hun meningen veranderd zijn. (dm)

Bhairav 4 mei 2007 17:53

Neen.
Ze intresseert zich alleen wat de jeugd gaat worden, als ze geen jeugd meer zijn.

duveltje382 4 mei 2007 17:55

Jeugd en politiek passen beter samen nu dan in 1970 ;) Wees daar maar zeker van!!!!(ik vind dit een heel goede zaak !! )


Alle tijden zijn GMT +1. Het is nu 22:52.

Forumsoftware: vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content copyright ©2002 - 2020, Politics.be