| Den Duisteren Duikboot |
16 juli 2007 14:27 |
Waarom Kim Clijsters zo geliefd is
De populariteit van Kim Clijsters is blijkbaar nog niet opgebrand. Haar tenniscarrière zit erop, ze heeft alleen nog betekenis in de verleden tijd, en toch staat half Vlaanderen op zijn kop omdat het meisje uit Bree getrouwd is met een onbeduidend heerschap waarvan roep en naam mij zijn ontglipt.
Hoe kunnen we deze massahysterie verklaren? Heel eenvoudig: Kim Clijsters verhoudt zich tot Justine Henin als kitsch tot kunst. Ze heeft een 'instant appeal', spreekt mensen onmiddellijk aan en kent geen mysterie. Henin daarentegen is net als kunst minder doorgrondelijk, ze gooit een drempel op die alleen de geoefende klimmer en doorzetter kan overstijgen, om uiteindelijk geconfronteerd te worden met een meer abstracte, eeuwige schoonheid.
Het hoeft geen betoog dat mensen te lui zijn voor zulke drempels. Alles moet zo 'plat' mogelijk zijn (*): 'plat' in de zin van 'zonder drempel', maar dus ook in de zin van 'vulgair'. Dat Kim (een voornaam) een lager I.Q. heeft dan Henin (een achternaam) is daarbij handig meegenomen. Kim staat dichter bij het volk, en het volk bevestigt met haar adoratie voor Kim dat ze niet houdt van mensen die intelligenter zijn, die 'hoger' staan.
Kortom: Clijsters is populair omdat ze geen eisen stelt aan haar publiek. Clijsters is pornografie in het volle daglicht; Henin is erotiek in de zwoelte van de schemer. Eisen stellen aan het publiek, dat ligt gevoelig: voor je het weet wordt de intellectuele luiheid van onze cultuur blootgelegd, terwijl het taboe daarover er juist een fundament van vormt.
(*) Grapjassen die hierin een voorzet zien voor een of andere stupiede opmerking aangaande Henins borsten: toon voor één keer dat u tot meer in staat bent.
|