1handclapping |
30 september 2007 18:05 |
De redenen voor het bestaan van België gedurende 177 jaar zijn vanzelfsprekend variabel. In 1830 "triggerde" de belgische liberale revolutie tal van liberale revoluties die een herstel zochten van de waarden van de franse revolutie van 1789. Ze werd door de "Restauratiemachten" getolereerd omdat er vooral een Brits belang aanwezig was om te vermijden dat het "Empire" zou geconfronteerd worden met een "grootmacht" aan de andere kant van de Noordzee.
België bleef intact als succesverhaal van de 2de industriële revolutie
en vooral door de ontstane afkeer van de "Protestantse Hollanders"
In de jaren 1840 en later waren in het toenmalige Nedrland de Katholieken "de gebeten hond"..
Op het einde van de 2de industriële revolutie heerste er een malaise in Europa
& de wereld. (Ik sla gemakkelijkheidshalve de periode 1848 en de duits-franse oorlog van 1871 inclsief de commune van Parijs over). Dit leidde tot de 1ste Wereldoorlog en ontketende een grote propagandaslag waarin België figureerde als "het kleine landje" dat door de arrogante wrede teutoonse hunnen bezet was. deze oorlog veroorzaakte dus behalve het vlaamse aktivisme dus in één trek ook een nogal extreem belgisch nationalisme,
dat de staat belgiÊ Hielp in stand houden.
WO II bracht ons weer nieuwe verschrikkingen die het belgisch nationalisme voedden, maar ook een opkomend Europa-integrisme. De eerste beneficiant hiervan was Nederland, dat door de meer langdurige Nazibezetting economisch totaal "uitgekleed " was - de oprichting van deBenelux was een idee om de Nederlandse Industrie terug op te bouwen dank zij de intact gebleven Waalse Industrie. Het idee sloeg zodanig aan dat men zelfs overwoog de
"Fritalux" op te richten : een bondsstaat van Frankrijk + Italië +
Benelux.. Het Belgisch Nationalisme mondde op die manier volledig uit in de drang om België te doen "verdampen".
Heden beleven we een revival van het klein-nationalisme zowat overal, vandaar de gekende moeilijkheden. Velen verkeren in hun politiek denken in een echte spagaat - wat het samenleven in België betreft huldigen ze totaal andere denkbeelden ivgl. met wat een Europese Integratie zou kunnen zijn.
|