PAJOT |
20 november 2007 21:29 |
communautaire doorbraak
De blikken trommel van Leterme
20/11/2007 16:00 Knack
Formateur Yves Leterme heeft de laatste hand gelegd aan zijn nota voor 'een nieuwe institutionele consensus', die het land moet toelaten de maatschappelijke uitdagingen van de 21e eeuw aan te gaan. 'De nota', zegt een ontgoocheld CD&V-kopstuk, 'lijkt de blikken trommel te worden van formateur Leterme.' De ontgoocheling in CD&V-rangen slaat op de manier waarop elke kans op een ernstige staatshervorming, die nodig is om het voortbestaan van de sociale zekerheid veilig te stellen, wordt afgeblokt.
In zijn nota heeft formateur Leterme het over wetsontwerpen die met een gewone meerderheid kunnen worden goedgekeurd, en die de samenwerking en de afstemming tussen de federale overheid en de gewesten en gemeenschappen regelen.
Waar in een vorige versie nog een lijst stond met mogelijke samenwerkingsakkoorden in verband met werkgelegenheid, de aanpak van de werkloosheid en de gezondheidszorg, en investeringen door gewesten in het spoorvervoer, werden die in de ultieme versie na een eis van CDH-voorzitter Joëlle Milquet geschrapt.
Als er al van een echte staatshervorming, waarvoor een tweederdemeerderheid nodig is, sprake is, dan wordt die toevertrouwd aan een zogeheten Conventie, voorgezeten door de voorzitters van de Kamer en de Senaat, Herman Van Rompuy (CD&V) en Armand De Decker (MR). In die Conventie, met twintig Vlamingen en twintig Franstaligen, hebben zeven vertegenwoordigers van de regering zitting - de ministers die behoren tot de kern, en de twee ministers van Institutionele Hervormingen.
In liberale kringen viel te vernemen dat aan N-VA-voorzitter Bart De Wever wordt gedacht als Vlaams minister van Institutionele Hervormingen.
Daarnaast zouden ook twaalf vertegenwoordigers van gewesten en gemeenschappen in de Conventie zitting hebben, naast een vertegenwoordiger van de Duitstalige regering en twee van de Brusselse regering - een Vlaming en een Franssprekende.
Het bureau van de Conventie zou afwisselend worden voorgezeten door de voorzitters van de Kamer en de Senaat. Maken deel uit van het bureau: acht leden (één per partij), aan te duiden door de Conventie.
De aanwezigheid van de partijen in de Conventie zou worden geregeld volgens het systeem-D'Hondt. Het probleem van de aanwezigheid van het Vlaams Belang zou worden omzeild door de Conventieleden een verklaring te doen afleggen waarin ze hun aanhankelijkheid aan België bevestigen. De grondwettelijkheid van een dergelijke eis werd niet onderzocht.
De Vlaamse liberalen, zeer tegen de zin van CDH, staan erop dat Lijst Dedecker deel kan uitmaken van de Conventie.
Wat de Conventieformule voor een aantal Vlaamse onderhandelaars onverteerbaar maakt, is dat de voorzitters van de Kamer en de Senaat zich bij het indienen van voorstellen bij de Conventie vooraf moeten vergewissen van de eventuele vereiste meerderheid en de overeenstemming tussen Vlamingen en Franstaligen. Wat neerkomt op nog maar eens een grendel.
De zwakte van deze nota is volgens CD&V-kopstukken dat niets is voorzien voor het moment dat het probleem Brussel-Halle-Vilvoorde op de tafel van de nieuwe regering belandt, en dat ook geen enkele timing werd opgesteld - noch voor de Conventie, noch voor de overdracht van bevoegdheden die met een gewone meerderheid kan worden geregeld.
Zowel de CD&V-stuurgroep als kartelpartner N-VA beraadt zich momenteel over zijn antwoord op de nota. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat N-VA op basis van deze nota in een oranje-blauwe regering stapt.
Voor het geval formateur Leterme zou mislukken, wordt in liberale kringen gedacht aan een uitbreiding van de bevoegdheden van de aftredende regering, die eventueel zou worden aangevuld met observatoren van christendemocratische gezindte. Intussen zou een echte Conventie, gedragen door alle democratische partijen en door de gewesten en gemeenschappen, worden samengeroepen om zich tegen de regionale verkiezingen van 2009 over de toekomstige organisatie van het land te beraden.
Rik Van Cauwelaert
__________________________________
De Belgen hebben het weer eens voor elkaar gekregen ! :-P :-D
|