Waarom zien we nu in 1 keer (eigenlijk zagen enkele slimme koppen het al een tijd langer aankomen) zo'n heisa rond "netcapaciteit"?
Iemand zijn cent is gevallen, het is een leuke bangmaker, en bange mensen betalen graag. BOE, en nu zit ge in't donker, eng he.
Nu, er is een probleem. Onze politici kloten firma's die elektriciteit maken op een technische manier die onze politici niet kunnen of willen begrijpen. Zonnepaneeltjes op bomma's dak krijgen voorrang, die moeten stroom leveren als ze het kunnen. Dat er een gascentrale ferm op de rem moet trappen, en dus de infrastructuur die bedoeld is om 300-500 megawatt efficient te leveren, maar 100 megawatt meer moet "pruttelen", daar liggen de neuspeuterende zetelzitters niet wakker van.
Dat de vele kleine "private leveranciers" maar een druppel op de gloeiende plaat zijn maakt ze niet minder irritant voor een grootschalig en gecentraliseerd net.
Want dan komen er nog eens de windmolenparken bij. En die zijn irritant, voldoende groot om echte invloed te hebben, maar wel onstuurbaar, en ze krijgen nog eens -bureaucratese voorrang... Want hernieuwbaar moet leveren, wat de rest ook doet.
En dat is wat het net zo kloot, en de netbeheerder in het haar laat krabben.
Ja, een paar 1000 gigawattuur opslaan in snel regelbare opties ( gepompte waterkracht, accu's of zelfs het inefficiente waterstof) zou dit euvel kunnen opvangen, maar net zoals met kerncentrales, we hadden die capaciteit 20 jaar geleden al moeten opbouwen. Dat nu even schijten word wel moeilijk.
En daar komen de politiek/bureaucratie/ambetantenaren weer om de hoek kijken.
Probeer maar eens een bouwvergunning te krijgen voor iets groter dan een rijhuis... (kuch, gascentrales, kuch, hoogspanningsleidingen, kuch voetbalstadium, kuch, nieuwe verbrandingsinstallatie enzoverder....)
__________________
De meeste mensen gaan naar het werk om geld te krijgen, niet om het te verdienen.
|