Vlaamse onafhankelijkheid niet langer een must voor Bart De Wever (N-VA) als confederalisme goed werkt
Als het confederalisme goed functioneert, hoeft een onafhankelijk Vlaanderen niet langer voor Bart De Wever. Hiermee lijkt de N-VA-voorzitter terug te komen op artikel 1 van de statuten van zijn partij, dat stelt dat de partij streeft naar een onafhankelijke republiek Vlaanderen, lidstaat van een democratische Europese Unie. Hij raadt ook lokale N-VA-mandatarissen aan om samenwerking met Vlaams Belang zoveel mogelijk te mijden. Het voorstel van potentiële coalitiepartner Vooruit voor gratis schoolmaaltijden vindt hij dan weer niet zo'n goed idee.
"Het confederalisme is de logische volgende stap", zegt Bart De Wever in Het Ontbijt, op Radio 1. "Ik zal nog meer zeggen: als dat functioneert, volstaat dat ook voor mij. Ik heb geen obsessies voor wat dat betreft. Nationalisme is een instrument om goed te kunnen besturen. Dat is geen doel op zichzelf."
Als confederalisme ertoe leidt dat je je eigen financiële verantwoordelijkheid hebt, dat je welvaart in Vlaanderen kan versterken en beschermen, volstaat dat voor mij
N-VA-voorzitter Bart De Wever
Hiermee stelt De Wever eigenlijk artikel 1 van de statuten van zijn partij in vraag. "In haar streven naar een beter bestuur en meer democratie kiest de Nieuw-Vlaamse Alliantie logischerwijs voor de onafhankelijke republiek Vlaanderen, lidstaat van een democratische Europese Unie", staat letterlijk in dat artikel. "Als het confederalisme ertoe leidt dat je je eigen financiële verantwoordelijkheid hebt, dat je welvaart in Vlaanderen kan versterken en beschermen, dan volstaat dat voor mij", zegt de N-VA-voorzitter vandaag.
"De droom van de Vlaamse beweging is altijd onafhankelijkheid geweest", geeft hij toe. "De vraag is wat betekent onafhankelijkheid in de 21e eeuw, in een geopolitieke context die er niet lief uitziet? Dat betekent dat je ook naar grotere schaal moet kijken."
"Wij zijn de partij die nu het confederalisme wil omdat het Belgisch federalisme spijtig genoeg een mislukking is geworden en heel veel geld kost, en een staat heeft gecreëerd waarin een kat haar jongen niet meer terugvindt." Confederalisme verwijst naar een bond van verschillende deelstaten die in een soort verdrag overeenkomen om kwesties als defensie of buitenlands beleid samen te regelen.
Bekijk: Voor Bart De Wever volstaat het confederalisme, als het ook wérkt
Niet met Vlaams Belang, ook niet lokaal
Tijdens de campagne heeft Bart De Wever zich ook duidelijk uitgesproken tegen samenwerking met Vlaams Belang. Op federaal niveau is dat sowieso zo goed als onmogelijk omdat Vlaams Belang uit zichzelf niet staat te springen om toe te treden tot een Belgische regering, maar op Vlaams niveau is dat theoretisch wel mogelijk als N-VA en Vlaams Belang samen een meerderheid halen.
Vooral de manier waarop Vlaams Belang Vlaamse onafhankelijkheid wil bereiken vindt De Wever totaal onrealistisch. Door op Vlaams niveau met het VB samen te werken zou De Wever zichzelf trouwens uitsluiten bij de Franstalige partijen op federaal niveau. Bron: VRT NWS
Voor N-Vb is onafhankelijkheid nooit een must geweest, zie daarover vroegere links.
Wij pleiten al jaren voor Belgium Flandria en Belgium Wallonia
voor de koning zal wel een oplossing gevonden worden
Wat betreft het lokale cordon sanitaire,
BDW kan wel zeggen dat hij daar ook geen samenwerking met VB wil, maar wat zeggen de lokale verkozenen?
Als die wel met het VB samengaan kunnen ze door BDW wel uit de partij gezet worden, en dan?
Dan zeggen de N-Va verkozenen: dan stappen we uit de partij en worden "onafhankelijken"
het belooft spannend te worden en boeiend
