Los bericht bekijken
Oud 8 juni 2024, 08:51   #82
Jan van den Berghe
Secretaris-Generaal VN
 
Jan van den Berghe's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 7 september 2002
Locatie: Waregem
Berichten: 178.701
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Rr00ttt Bekijk bericht
Er was het vredesvoorstel van maart 2022 en van Ukraine opslokken was daarin geen sprake.

De hoofdpunten waren geloof ik

- erkennen van de Krim als Russisch
- Ukraine neutraal
- Erkenning en bescherming voor de Russischsprekende minderheid
- Quod Donbass nog te discussiëren.

Als je de status nu ziet was het dan waard om dat vredesakkoord te saboteren?
Het werd niet gesaboteerd. Het was voor de Oekraïners gewoon onaanvaardbaar. Alleen al de Krim de jure erkennen als deel van Rusland is voor iedere Oekraïense politicus zijn politiek doodvonnis. Zelensky had trouwens tijdens de presidentsverkiezingen duidelijk onderstreept dat er geen sprake kon zijn om ook maar één vierkante centimeter Oekraïens gebied af te geven.

Daarnaast ging die neutraliteit verder dan alleen maar "geen lid worden van de NAVO". Er was ook de eis van de Russen om Oekraïne te demilitariseren, om het Oekraïens leger te reduceren tot een soort operettelegertje. Alleen al zoiets was en is nog steeds onverteerbaar in de Oekraïense samenleving.

Alleen al die twee Russische voorstellen gaan veel verder dan u denkt. Ze hebben ook een onmiddellijk gevolg voor de stabiliteit van de Oekraïense samenleving. Een president die zoiets zou goedkeuren, zou onmiddellijk te maken krijgen met betogingen, sociale onrust... Net zoals nu in Georgië gebeurt. En dat is wat de Russen eigenlijk al zolang nastreven in Oekraïne: de destabilisatie van het land.


Citaat:
The Russian proposal to neutralize and demilitarize Ukraine in exchange for peace is also an instrument for triggering polarization between the more hawkish and the more dovish sectors of Ukrainian society. Ukraine’s neutrality and demilitarization have become unpopular in large sections of Ukrainian society since Russia’s massive invasion on 24 February 2022, and subsequent Russian war crimes against Ukrainian civilians. An attempt by Kyiv, under Western pressure or in response to dovish sentiments within Ukraine, to follow such a plan might result in political destabilization and even domestic conflict within Ukraine. Such an internal escalation would only be welcomed in the Kremlin as providing the pretext for new Russian meddling in Ukraine.
https://sceeus.se/publikationer/a-ne...c-perspective/

Er bestaat trouwens niet zoiets als een homogeen blok van een of ander "Russischsprekende minderheid". In Oekraïne is het taalgebruik heel divers. Er zijn Oekraïners die Russisch thuis spreken, maar zich door en door Oekraïens voelen en het ook normaal vinden dat hun kinderen in het Oekraïens schoollopen. Er is een groot deel van die mensen die helemaal niet zit te wachten op een of andere "bescherming" die dan nog geforceerd werd door Moskou. Daarnaast zijn er natuurlijk de etnische Russen, de Russen en Oekraïners die Surzhyk spreken, een soort mengtaal tussen Russisch en Oekraïens. Er is ook het gegeven dat jongeren soms onder elkaar Oekraïens spreken, maar Russisch thuis. Enzovoort. Die homogeniteit waarover Moskou spreekt, bestaat niet. Het is slechts een zoveelste excuus om zich te mengen met de interne zaken van buurland Oekraïne.
Jan van den Berghe is offline   Met citaat antwoorden