13 december 2024, 15:06
|
#2
|
|
Secretaris-Generaal VN
Geregistreerd: 16 januari 2011
Berichten: 41.859
|
De groene waanzin 6 menselijk ingrijpen in natuurherstel.
https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2024/12...-van-de-aarde/
Na de COP (Conference of the Parties) over biodiversiteit in Cali (Colombia) en die over klimaat in Bakoe (Azerbeidzjan) loopt momenteel COP16 over verwoestijning en droogte in Riyadh (Saudi-Arabië) op zijn einde. Deze VN-top is misschien minder bekend, maar niet minder belangrijk: heel wat gebied verschraalt en verdort door de klimaatopwarming.
8 keer Frankrijk
Gebied wordt onleefbaar door de oprukkende droogte, grond wordt onvruchtbaar. De Verenigde Naties berekenden dat er tussen 1990 en 2020 maar liefst 4,3 miljoen vierkante kilometer aan woestijn of verdord land bijkwam in de wereld - dat is ongeveer 140 keer de oppervlakte van België of bijna 8 keer Frankrijk.
Op dit moment is al ruim 40 procent van alle landoppervlakte op aarde (Antarctica niet meegerekend) woestijn. De voorbije 3 decennia is zowat 75 procent van het landoppervlak op aarde permanent droger geworden. Naar schatting 2,3 miljard mensen voelen een directe en concrete impact ervan.
Niet enkel een probleem in verre woestijnen
Dat de verwoestijning toeneemt, komt voor een groot deel door de klimaatopwarming. Daardoor verdampt er meer water, maar het leidt ook tot weersextremen met bijvoorbeeld lange droge periodes en intense hittegolven waardoor bomen en struiken sterven. En als het regent, regent het vaker te veel ineens, waardoor vruchtbare grond wegspoelt, samen met de zaden.
Verwoestijning en droogte hebben een grote impact op fauna en flora, maar ook op de mens. Lokale leefgemeenschappen moeten soms verhuizen. Ook oogsten komen onder druk te staan en dat zullen niet enkel leefgemeenschappen in Afrika of elders voelen.
Ook de prijzen in onze supermarkten voor geïmporteerd voedsel stijgen. Zo werden Spaanse olijven de voorbije 2 jaar duurder door de extreme droogte in het zuiden van Spanje.
De VN noemt Europa een hotspot voor verdorring en verdroging, en al zeker het zuiden en de regio rond de Middellandse Zee, een gebied waar veel voedsel wordt geteeld. Zo kwam Italië uitgebreid in het nieuws in 2022 toen de regio van de Po-vlakte, een van de voedselschuren van Europa, in zware nood kwam door de droogte.
"Probleem is Europa al binnengeslopen"
Ook delen van de VS, Brazilië en Azië worden genoemd als verdrogings-hotspots. Bij verwoestijning moeten we heus niet enkel denken aan de Sahelregio in Afrika of woestijnen elders in de wereld, zegt ook Patrick Van Damme, decaan van de tropischelandbouwfaculteit aan de landbouwuniversiteit van Praag.
"Ook in Europa is het al binnengeslopen. Denk aan de droogte die er dit voorjaar was in Griekenland, met natuurbranden tot gevolg. Of denk aan de waterbom in de regio van Valencia." De gevolgen van de waterbom in het oosten van Spanje waren zo erg onder meer omdat de regio net met grote droogte te kampen had gehad.
Deze COP gaat over centen...
Op deze COP gaat het - opnieuw - over centen. Want de noden zijn het hoogst in armere landen, die de nodige investeringen vaak amper of niet kunnen betalen. Volgens een rapport van de VN is er dagelijks een miljard dollar nodig om verwoestijning, landverschraling en droogte tegen te gaan. Opgeteld voor de hele periode tussen nu en 2030, gaan schattingen over "ten minste 2.600 miljard" dat nodig is.
Of dat bedrag uit de bus zal komen, is maar zeer de vraag. Dat bleek ook al tijdens COP29, de VN-klimaattop in Bakoe, waar de arme landen uiteindelijk veel minder krijgen van het Westen dan wat ze volgens wetenschappelijke rapporten nodig hadden. "Het is vaak veel vragen om weinig te krijgen", zegt Van Damme. "Nochtans is het geld nodig."
... maar ook gender
Naast geld om bijvoorbeeld bomen en struiken aan te planten - denk aan de Great Green Wall in Afrika - gaat de COP ook over principes, schetst Van Damme in De Ochtend: "Je moet toegang hebben tot grond als je bomen en struiken wil planten. Lokale gemeenschappen in een gebied moeten mogen planten. Dat vraagt om een beleid dat doorheen de landen wordt afgestemd."
Zo is ook gender een thema: "Vrouwen toegang geven tot land, maar ook tot meststoffen, tot zaaizaad, of items die hen moeten toelaten om land goed te kunnen gebruiken. Het gaat ook over het beschermen van grond tegen erosie."
Dat laatste is bijvoorbeeld een probleem in Gambia, vertelde een onderhandelaar voor het land ons nog op COP29 in Bakoe. Wat ook de precieze uitkomst van de COP in Riyadh wordt, het zal volgens experts sowieso te weinig zijn om de noden grondig en kordaat aan te pakken.
Chinees paviljoen is druk bezocht
Op COP16 in Riyadh is het Chinees paviljoen in trek. Dat komt omdat China heel wat expertise heeft opgebouwd in de strijd tegen oprukkende woestijnen. Zo zijn verschillende projecten al succesvol gebleken, onder meer het Shelterbelt Forest Program. Sinds 1978 kon al 320.000 km² opnieuw worden bebost, ruim 10 keer de oppervlakte van België. Ook heel wat grasland kon worden hersteld.
In de noordelijke Chinese provincie Hebei, in Saihanba, ligt het grootste door de mens gemaakte bos ter wereld. China heeft intussen een internationale voorbeeldfunctie gekregen en deelt die expertise graag in Riyadh.
Voedsel tot 30 procent duurder
Het is beter om nu voldoende te investeren om het probleem tegen te gaan, dan te wachten, waarschuwt de VN. Want later zullen de kosten nog hoger oplopen. "Het probleem zal leiden tot migratie, en de oogsten zullen tegen 2050 tot 50 procent lager uitvallen in sommige regio's. Voedselprijzen zullen daardoor tot 30 procent stijgen."
Een VN top rond problematiek van verschraling en woestijnvorming en in Vlaanderen wil men natuurgebieden verschralen...
Rare jongens, die Vlamingen....

__________________

Stemtip federaal: PVDA. Stop genocide ! Stemtip Vlaams: PVDA. Stop genocide ! Stemtip Europa: PVDA. Stop genocide !
Ooit was Bart De Wever de dikke steur vol eitjes voor N-VA; nu is hij de vis die de vijver levenloos maakt.
|
|
|