Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Mambo
Het woord Communisme komt van het Latijn. De Latijnse woorden communis en communio betekenen gemeenschappelijk of gemeenschap. Dus eigenlijk zegt de naam dat het communisme voor iedereen gelijk is. De ideeën van het communisme komen wel voor een groot deel van het marxisme maar Che zelf was geen communist.
Che Guevara was een marxistisch revolutionair. Veel mensen denken ook dat hij een communist is. Dit is volgens ons onjuist omdat Che het niet eens was met bepaalde delen van het communisme, namelijk het communisme lost wel de economische problemen op maar beperkt wel de vrijheid van de mensen.
Bij het communisme komt de leider namelijk aan de macht door een staatsgreep.
Ook zei Che over zichzelf dat hij geen communist was.
|
Hola hola... Geen verkeerde beweringen maken. Communisme slaat op een klassenloze maatschappij, een economische fase waar er een stelsel is van gemeenschappelijk bezit van productiemiddelen. Socialisme daarentegen verschilt daarin dat het de fase is waar productiemiddelen gesocialiseerd worden of gemeenschappelijk bezit worden.
Terzijde - in die zin zouden eigenlijk de (klein)burgers zich vooral anti-socialistisch en niet anti-communistische moeten noemen, omdat dat de fase is waarin het eigendom afgepakt wordt van de kapitalisten, maar we wijden uit.
Marxisme daarentegen is een wetenschappelijke maatschappijleer die het mogelijk maakt om de geschiedenis, de economie en de samenleving te analyseren op een dialectische en materialistische manier. Wie marxistische conclusies trekt, is zowiezo socialist (en dus ook communist, aangezien het slechts een kleine nuance verschilt). Dus Ché was zeker socialist, als hij een marxist was.
Communisten/socialisten hebben op zich niets te maken met staatsgrepen. Wel streven marxisten naar een socialistische revolutie waar de kapitalistische elite wordt met geweld afgezet en wordt vervangen door een socialistisch bestuur, dat vanwege zijn socialistische karakter de grootst mogelijke vorm van democratie moet hebben.
Overigens, Ché was reeds lang voor de revolutie een overtuigd socialist. Castro daarentegen heeft zich enkel bij het socialistische kamp aangesloten omdat de VS hem geen keuze lieten; zij wilden per se Batista terug.
Wat jij bedoeld is waarschijnlijk dat Ernesto geen echte stalinist was. Daar heb je deels gelijk in. Guevara geloofde niet in de bureaucratie in de sovjet-unie en stoorde zich aan het feit dat de cubaanse revolutionairen een relatief beter leven hadden na de revolutie dan het gewone volk.