Los bericht bekijken
Oud 26 januari 2006, 07:55   #247
C uit W
Perm. Vertegenwoordiger VN
 
C uit W's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 11 januari 2003
Locatie: Vlaanderen
Berichten: 12.249
Standaard

Citaat:
Consument betaalt vorige olielening nog af

De prefinanciering van 100 miljoen euro door de oliesector is geen primeur. Eind 2004 gaf hij de overheid al een lening.
De voorbije dagen is veel heisa ontstaan over de lening van 100 miljoen waarmee 16 oliemaatschappijen de stookoliekorting van de federale regering moesten prefinancieren. Het is niet de eerste keer dat de sector opgeroepen werd een inspanning te doen om een sociale maatregel van paars te helpen betalen.

Eind 2004 kondigde minister van Maatschappelijke Integratie, Christian Dupont (PS), de oprichting aan van een sociaal fonds voor stookoliegebruikers. Dankzij het fonds konden mensen met een beperkt inkomen vorige winter voor het eerst op een tussenkomst van 150 euro rekenen. Dat bedrag werd intussen opgetrokken tot 195 euro.

Het sociaal fonds wordt gestijfd door een heffing van 0,16 eurocent per liter stookolie. Bij de oprichting van het fonds in oktober 2004 was de kas echter nog leeg. Omdat de winter voor de deur stond, moest iemand geld op tafel leggen. Wachten tot de heffing genoeg had opgebracht, zou betekenen dat het fonds pas met een jaar vertraging kon starten.

De regering wilde zelf geen geld in het sociaal fonds pompen. Daarom werden enkele bedrijven uit de oliesector vriendelijk verzocht de vereiste 17 miljoen euro voor te schieten.

De terugbetaling van de renteloze lening voor het fonds gebeurt via een bijkomende heffing van 0,28 eurocent per liter stookolie. Het mechanisme is identiek aan het systeem waarmee de regering de stookoliekorting dit jaar wilde laten terugbetalen via een bijkomende heffing van 0,65 eurocent.

Op 31 maart zal de 17 miljoen terugbetaald zijn aan de sector. Vreemd genoeg is dat precies het ogenblik waarop de nieuwe heffing in werking zou treden. Nu die afgevoerd is, moet een liter stookolie binnenkort 0,28 eurocent goedkoper worden. Tenzij natuurlijk beslist wordt die prijsdaling niet aan de consument toe te kennen, maar ze bijvoorbeeld te gebruiken om de stookoliekorting te financieren.

Van onze redacteur Steven Samyn
Of hoe eenmalige noodgrepen een beleid zijn geworden....
C uit W is offline   Met citaat antwoorden