Los bericht bekijken
Oud 27 april 2006, 17:17   #71
Cunning linguist
Staatssecretaris
 
Geregistreerd: 6 juni 2004
Locatie: Amsterdam
Berichten: 2.523
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Jan van den Berghe Bekijk bericht
Dit klopt niet. Immers, er wordt meerdere keren in de Byzantijnse liturgie zoals gecelebreerd door de Ruthenen LUIDOP en GEZONGEN gebeden voor de paus (in de tekst staat er letterlijk "de paus van Rome". Op diezelfde plaatsen bidden de Russisch-orthodoxen voor de patriarch van Moskou. Dit hebben de mensen wel bemerkt.
Waarschijnlijk wel. Maar bedenk eens dat het om grotendeels analfabete boeren ging die je van alles wijs kon maken. Ik kan me voorstellen dat ze werd verteld dat de paus van Rome hun nieuwe patriarch was. Meer hadden ze niet nodig. Er werd de Nederlandstaligen in België al eeuwen later - in de 19e en de 20e eeuw - voorgehouden dat ze niets met Nederland te maken hadden, maar wel altijd deel van de door God geschapen onverdeelbare België hadden uitgemaakt en dat "den Ollander" hun grootste vijand was en toch geloofden velen dat en doen dat nu nog. Je zou je vast kunnen voorstellen dat er met mensen uit de 16e en de 17e eeuw minstens net zo makkelijk viel te manipuleren.

Overigens hadden de Roethenen niets met de patriarch van Moskou te maken. Sinds de Kievse grootvorst Wolodymyr Roethenië had laten kerstenen in 988, was de Roetheense orthodoxe kerk formeel ondergeschikt aan de patriarch van Konstantinopel. Het patriarchaat van Moskou is pas in 1589 ontstaan. In 1654 is Oost-Roethenië, inclusief Kiev, een persoonlijke unie met de Russische tsaar aangegaan. In 1686 hebben de Russen Turkse ministers omgekocht, waarna deze de patriarch van Konstantinopel dwongen om de Oost-Roetheense parochies aan zijn Moskouse tegenhanger af te staan.

Citaat:
De latere opdoeking in de Russische gebieden was een machtspelletje van de Russen, waarmee de Ruthenen helemaal niet opgezet waren.
Ja, vanzelfsprekend.
Cunning linguist is offline   Met citaat antwoorden