Los bericht bekijken
Oud 7 augustus 2003, 22:40   #1
Groen Valkje
Banneling
 
 
Groen Valkje's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 12 juni 2003
Berichten: 474
Standaard

Tuchtsanctie voor 63 agenten
Antwerpse politie gedraagt zich het slechtst

BRUSSEL -- De Algemene Inspectie van de politiediensten (AIP) -- zeg maar de dienst Interne Zaken- behandelde het voorbije jaar 436 klachten tegen politiemensen. [size=6]De klachten variëren van drankmisbruik, machtsmisbruik, en racisme tot geweldpleging. De AIP stelde voor 63 agenten een tuchtstraf voor. Beste klanten van de dienst waren de agenten van de Antwerpse lokale politie. [/size]

De Algemene Inspectie van de Politiediensten, zeg maar de dienst Interne Zaken, bestaat nog maar twee jaar. De dienst werd opgericht in het kader van de politiehervorming om misbruiken en dysfuncties bij de lokale en federale politie op te sporen en te onderzoeken. Zo houdt de AIP zich nu bezig met het onderzoek naar de mistoestanden bij de Antwerpse politie. Als gevolg van hun onderzoek werd dit jaar onder andere korpschef Luc Lamine geschorst.

De 74 agenten van de AIP werken parallel met het comité P, het comité dat de politiediensten controleert. Het onderscheid tussen beide diensten is niet echt duidelijk. Ook voor henzelf niet trouwens,zo blijkt, want ze zijn er tot op vandaag niet geslaagd een duidelijke taakverdeling af te bakenen.

Uit het jaarverslag voor het jaar 2002 blijkt dat de AIP in dat jaar 487 klachten tegen politiemensen ontving waarvan het er 436 behandelde. De rest was ofwel ontontvankelijk ofwel niet de bevoegdheid van de Inspectie. De meeste van de klachten gingen over het gedrag van de lokale politie en niet van de federale agenten. Op zich is dat niet zo uitzonderlijk omdat de lokale politie meest in contact komt met de bevolking. Van de 436 resterende klachten bevond de AIP er 22 gegrond en 105 niet gegrond. De andere klachten zijn nog in behandeling of zijn overgemaakt aan de gerechtelijke autoriteiten.

Het grootste aantal klagers (39) bekloeg zich over vermeend gewelddadig gedrag van de agenten. Op de tweede plaats komen de klachten over onjuistheden bij de vaststellingen (19) en willekeur van de politie (19). Zes personen deden hun beklag over vermeend racistisch gedrag, drie over zedenfeiten, twee over drugszaken.

In totaal constateerde de AIP tegen 63 agenten tuchtfeiten als gevolg van haar onderzoek. Voor twee van hen eiste de AIP de zwaarste sanctie: ontslag. Voor zestig anderen vroeg ze een lichtere sanctie: ze werden teruggezet in graad of kregen een blaam of een verwittiging. Uiteindelijk is het de tuchtoverheid die over de sancties moet beslissen: voor de lokale politie is dat de korpschef en -voor zware inbreuken- de burgemeester. Bij de federale politie is dat de dienstchef of -voor zware inbreuken- de directeur-generaal.

[size=7]Opmerkelijk: de beste ''klanten'' bij de AIP waren in 2002 de agenten van de lokale Antwerpse politie. Vijftien van de 63 agenten tegen wie tuchtfeiten aan het licht kwamen, komen uit dat korps. [/size]

Zijn we nu van dat resultaat geschokt ?
Groen Valkje is offline   Met citaat antwoorden