België heeft een traditie in frauderen. We zijn er zelfs in vele gevallen trots op. Met de glimlach verduisteren we ons geld, geven we niet alles braafjes aan bij de belastingen, en zo voort. We zijn er voor gekend in het buitenland: Luxemburg werd er mede groot door.
Maar het zijn niet alleen burgers die frauderen met hun eigen geld, neen, ook overheidsambtenaren en instellingen frauderen met het geld dat ze van burgers afnamen.
In Nederland begon een ijverige accountant, Leo Verhoef, de rekeningen van Nederlandse gemeenten en provincies na te kijken. Wat bleek? Zij zijn rijk!
De conclusies van Verhoef vielen niet in de smaak. Een dikke tien jaar geleden werd hij ontslagen na kritiek van diverse gemeenten en andere overheidsinstellingen. Daarna ging hij echter ... de rekeningen controleren!
Zijn constataties zijn verbluffend:
- Amsterdam beweerd in de periode 1998-2005 een "luttele" 112 miljoen overgehouden te hebben. In werkelijkheid was het 2,5 miljard
- Apeldoorn: 4 miljoen, in werkelijkheid 89 miljoen
- Eindhoven: 75 miljoen, in werkelijkheid 250 miljoen
en zo voort, in totaal gaat het dus om miljarden euro's per jaar.
Lees de conclusies, die zijn bevestigd door de gemeenten en provincies in kwestie, na op zijn
website.
Waarom doet de overheid dat?
- Men wil meer geld. Simpel. Als ze de zaken slecht voorstellen, versterken ze een coërcief betalingsgevoel en kunnen ze hogere belastingen verantwoorden.
- Men weet niet wat te doen. Je kan niet blijven besteden. Men vraagt dus te véél belastingen en wenst dat te verdoezelen.
Leo Verhoef is niet bijster rijk, zijn onderzoek kost veel centjes. Daarom krijgt hij steun van het steunfonds van het Libertarisch Centrum (LIFHAS - Libertarisch Fonds voor HulpActieS).
Ik vraag mij af wanneer we dit in België eens gaan doen. In een land van frauderingstraditie -en goedpraterij zou de slotsom wel eens verbluffend kunnen zijn. Kandidaten?