Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door tony p
Ik vind het nogal logisch dat het socialisme in de Sovjet-Unie gefaald heeft. Het was de eerste keer in de geschiedenis dat men het effectief in de praktijk probeerde te brengen en het was vrij onwaarschijnlijk geweest als het zou gelukt zijn. Klinkt misschien vrij defaitistisch maar zonder echte praktijkervaring (behalve misschien de Commune van Parijs, maar dat was relatief kleinschalig) en met alleen maar min of meer vage theorieën is het serieus moeilijk om zomaar een nieuwe maatschappij op te bouwen.
|
heel terecht. en dat is nu ook wat ik probeer te doen: lessen trekken uit waar de SU de foute weg is opgegaan.
vaak beweren trotskisten dat ze allemaal al weten: de bureaucratie. en daar ben ik het resoluut mee oneens, want veel trotskisten (daarom niet trotskis
me) vragen zich niet af hoe die bureaucratie er gekomen is, en of de kiemen ervan niet al ergens in lenin's schrijfsels of zelfs die van marx zitten.wat ze vaak zeggen is dat 'men' de bureaucratie maar had moeten bestrijden, maar daar stoppen ze dan ook met hun kritiek. hoe bestrijden? waarmee bestrijden? enz.
wat veel stalinisten (in de breedste zin van dat woord) dan weer doen, lijkt mij, is beweren dat de SU, China, Vietnam,... het best mogelijke was op dat moment, maar dat lijkt me weer veel te gemakkelijk.
en beiden lijkt het me dat ze zo reageren omdat ze lenin zelfs niet gedeeltelijk in vraag durven stellen. enfin, dat is toch mijn nederige mening
Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door tony p
Stellen dat we vandaag nergens staan met het socialisme is alle goede en slechte socialistische ervaringen van de 20ste eeuw negeren. Die ervaringen dienen om lessen uit te trekken (dat noemen ze ook wel de dialectiek van theorie en praktijk). Een van die lessen is dat een authentiek democratisch systeem onontbeerlijk is.
|
ok, 'nergens' was inderdaad wel een te sterk woord. ik bedoelde alleen dat het socialisme nergens meer een internationale 'haven' van betekenis heeft. de laatste 30 jaar staan we over praktisch de hele wereld in het defensief (al is dat natuurlijk wel aan het beteren). en we zijn het dus inderdaad wel eens dat een werkelijk democratisch systeem onontbeerlijk is om erop vooruit te gaan.