Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Frits van Egters
Onlangs had ik een gesprek met een collega die een paar jaar jonger is dan ik. Hij had ergens in een tekst 'gij had' geschreven en bleek niet te weten dat daar een ‘t’ achter hoort.
Ik moest terugdenken aan mijn tijd in de lagere school. Ik heb nog geleerd dat de tweede persoon enkelvoud en meervoud 'gij' was. En de regel was: ‘gij’ drinkt altijd ‘t’. Van 'jij', 'jou' of 'jullie' was er geen sprake.
|
Voor de tegenwoordige tijd is het STAM+T ja, maar toch niet voor de verleden tijd?! Of is hadden een Vlaams werkwoord, anders dan de verleden tijd van hebben?
Het enige wat ik er verder van weet, is dat in 1973 officieel is vastgesteld dat het Nederlands de taal van Vlaanderen is, maar dat had waarschijnlijk eerder te maken met de toen net verkregen culturele autonomie. Meer over de taalgeschiedenis van het Nederlands in Vlaanderen:
http://www.ned.univie.ac.at/publicat.../nl/vlaams.htm
De gij-vorm wordt in Nederland inderdaad alleen plechtig gebruikt.