Citaat:
|
Oorspronkelijk geplaatst door ossaert
Citaat:
|
Oorspronkelijk geplaatst door De Vliegende Hollander
Toch ga ik niet ontkennen dat Turkije zich op bepaalde vlakken ronduit misdadig gedraagt. De behandeling van minderheden is al veelvuldig genoemd, maar ook de invloed van het leger vind ik nog steeds te groot.
|
De invloed van het leger is inderdaad vrij groot, maar als men de geschiedenis van Turkije bekijkt, is net het leger de grootste bewaker van het 'westerse' karakter van het land, gevestigd in het kemalisme. De drie, vier staatsgrepen die het leger gepleegd heeft, gebeurden telkens wanneer de (verkozen) regering van het 'rechte pad' bleek af te wijken. Turkije zal pas echt een westers land zijn wanneer de dito waarden niet 'van buitenaf' van staatswege moeten opgelegd worden.
Het is trouwens even frappant hoe in het land het jacobijnse staatsdenken nog zo wordt gepropageerd, onder meer op de Turkse televisie (met schabouwelijke Engelse ondertitels). Ik heb er ernstige vragen bij hoe een land dat nog zo sterk vasthoudt aan de (souvereiniteit van de)natiestaat wel oprecht deel wil uitmaken van de Europese Unie, anders dan om economische berekening.
|
We hebben het al over een aantal mogelijke probleem-factoren van Turkije gehad in verband met haar toetreding tot de Europese Unie:
De economie, de onderdrukking van de minderheden, de invloed van het leger, de geografische ligging, de structurele achterstand van grote gebieden, de godsdienst.
Maar een bijkomend probleem is dat Turkije met bijna al haar buurlanden ruzie maakt. Uit de CIA-World Factbook lees ik het volgende:
International disputes:
*complex maritime, air and territorial disputes with Greece in Aegean Sea;
*Cyprus question;
*Hatay question with Syria;
*ongoing dispute with downstream riparians (Syria and Iraq) over water development plans for the Tigris and Euphrates Rivers