Uitvinder dodelijke injectie verdedigt zichzelf
Jay Chapman.
Dood door injectie ligt in de Verenigde Staten steeds meer onder vuur. De methode zou in strijd zijn met het grondwettelijk verbod op wrede straffen. Critici zeggen dat Chapmans methode haastig is bedacht en dat sommige terdoodveroordeelden vreselijk lijden zonder dat ze het kunnen uitschreeuwen. Uitvinder Jay Chapman houdt vol dat het een humane methode is.
Mengsel
Dertig jaar geleden liep dokter Chapman het kantoor van een congreslid in Oklahoma binnen en dicteerde aan hem een mengsel van drie substanties, waaronder een pijnstiller. Die middag stelde het congreslid voor over te schakelen op dodelijke injecties en Oklahoma deed dit als eerste staat. In totaal maken nu 37 Amerikaanse staten, de federale regering en het Amerikaanse leger gebruik van dodelijke injecties. Negenhonderd veroordeelden zijn ermee omgebracht.
Politieke correctheid
Chapman ziet de injectie nog steeds als de meest humane methode om zware criminelen ter dood te brengen. "Tegenwoordig draait het allemaal om politieke correctheid; iedereen wil tegenwoordig slachtoffer zijn", zegt Chapman. "Opeens is de terdoodveroordeelde een slachtoffer. Ik verwerp die redenering in zijn algemeenheid, omdat deze personen ervoor kozen om te doen wat ze deden."
Onnodig lijden
Californië herziet momenteel de wijze waarop doodvonnissen worden voltrokken. Een federale rechter is tot de conclusie is gekomen dat de dodelijke injectie een aantal malen op verkeerde wijze is toegediend, met als gevolg dat veroordeelden mogelijk onnodig geleden hebben. Negen staten, waaronder Californië, hebben executies door dodelijke injecties opgeschort terwijl ze de methode tegen het licht houden.
Incompetenté uitvoerders
Het e-zine PLoS Medicine meldde onlangs dat sommige terdoodveroordeelden extreme pijn lijden vanwege foutieve doseringen. De drie ingrediënten zijn een pijnstiller, een spierverlammer en een hartstopper. Chapman geeft de schuld aan incompetente uitvoerders. Zijn methode werkt als die goed wordt toegepast, dat weet hij zeker.
Wetenschappelijk onderzoek?
Maar advocaten, dokters en activisten zetten vraagtekens bij de hoeveelheid wetenschappelijk onderzoek die voorafging aan de invoering van de dodelijke injectie. Chapman zegt dat hij een toxicoloog en twee anesthesisten raadpleegde, maar dat uitgebreid onderzoek onnodig was omdat dokters de drie ingrediënten goed kennen. De dodelijke injectie komt volgens Chapman neer op het toedienen van een extreem sterke verdoving.
En als mensen toch een andere methode willen, dan heeft Chapman een voorstel. "Er is helemaal niets mis met de guillotine", zegt hij ongeduldig. "Een idioot kan hem bedienen en het is een bijzonder effectief instrument." (novum/hln)
Is het niet om gek te worden.
Ter dood veroordelen moeten er vaak jaren in de dodecel wachten tot het hun beurd is, vaak zitten ze in isolatie en moeten ze zeer lang wachten op herzieningen en beroepsprocedures.
De ter dood veroordeelde brengd zijn laatste jaren dus door in eenzame hoop op redding, zelfs vaak tot het laatste ogenblik hopend op gratie van de goeverneur.
En dan gaat men er problemen over maken dat ze pijn lijden tijdens het sterven. Nu moeten een hoop ter dood veroordelen dus weer eens wachten, tot justitie de manier van sterven heeft onderzocht en goedgekeurd.
Zelf de Chinezen en moslimlanden zijn nog humaner tegenover hun ter dood veroordeelden, zij zijn binnen de kortste uit hun lijden verlost en kosten de gemeenschap bijna geen geld.
Wat zijn die Amerikanen nu eigenlijk van zin?