Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Firestone
De gevaarlijkste mythes zijn volgens mij deze die de mens wijsmaken dat elke individuële actie, elke vorm van militantisme, ..., nutteloos zijn.
|
Zeer interessant. Een fijne wetenschapper met kennis van zaken in de chaostheorie en de speltheorie heeft eens mooi aangetoond hoe een klein groepken van mensen het 'tipping point' kan worden van massale verandering. Veel hebt ge dikwijls niet nodig.
Ook: cooperatie die het individu overstijgt en collectieve intelligentie zijn bij zulke revoluties zeer belangrijk, hoewel de mini-massa (van 'revolutionairen' zeg maar) anderzijds niet volstaat; ge moet ook uitzonderlijke leiders hebben die als individu een dikwijls bizarre maar cruciale richting aangeven en de mini-massa voortrekken.
http://www.worldchanging.com/archives//005085.html
http://www.worldchanging.com/archives//003171.html
http://radio.weblogs.com/0107127/sto...etVersion.html
Lenin, vijf man en ne paardekop: gewonnen. April-thesen op het Finland Station. De revolutie is gebakken.
Lenin's theorie over het model van de voorhoedepartij en over de kracht van een handvol beroepsrevolutionairen is vandaag op wetenschappelijke gronden onderbouwd.
De geschiedenis had zijn idee al kracht bijgezet (zie Lenin's eigen ervaring, en uiteraard het prototype-voorbeeld van de Cubaanse Revolutie, waarbij twaalf revolutionairen tegen alle verwachtingen in miljoenen op de been brengen en de macht grijpen.)
Vandaag heerst het fatalisme: de consumptiemaatschappij, de globalisering, het neoliberale kapitalisme zouden zogezegd 'onafwendbaar', 'natuurlijk' en 'noodzakelijk' zijn. Individuele acties of de handelingen van een paar maffe 'alternativos' zouden niks kunnen uithalen. Niets is natuurlijk minder waar. Volgens Lenin én volgens de wetenschap kunnen ze wel degelijk mass social change induceren. Maar ze moeten dan wel de juiste tactieken op het juiste moment weten toe te passen.