Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door circe
Raar genoeg volgt de staat dit toch zelf niet?
|
Inderdaad. En dit is ook duidelijk merkbaar in de personenbelasting.
Samenwonen �* la carte
(c) De Standaard 18/06/07
Samenwonen is op het vlak van personenbelasting de meest ideale samenlevingsvorm, omwille van de flexibiliteit ervan. Door de administratieve eenvoud waarmee de wettelijke samenwoning tot stand komt en ook weer beëindigd wordt - via een formele verklaring -kan men naar believen en afhankelijk van de inkomenssituatie het kleedje van de wettelijke samenwoning aantrekken en weer afwerpen. Zo hebben samenwonende eenverdienergezinnen er alle belang bij om zich te laten registreren als wettelijk samenwonend, terwijl wettelijk samenwonenden waarvan één of beiden een werkloosheidsuitkering genieten, best verder door het leven gaan als feitelijk samenwonenden.
Jan en An wonen ongehuwd samen. Jan heeft in 2006 een jaarloon van 50.000 euro. An heeft geen belastbare inkomsten.
Optie 1: zij wonen feitelijk samen. Zij betalen 19.400 euro belasting.
Optie 2: zij legden in 2005 een verklaring van wettelijke samenwoning af op de burgerlijke stand van hun gemeente. Ze betalen slechts 15.590 euro belasting. De wettelijke samenwoning levert hen jaarlijks 3.810 euro op. Een besparing die ze ook zouden realiseren indien ze in 2005 huwden.
Zelfde situatie, maar An geniet nu wel een inkomen, namelijk een werkloosheidsuitkering van 12.000 euro.
Optie 1: zij wonen wettelijk samen. Zij betalen 21.446 euro belasting.
Optie 2: één van hen beëindigde in 2006 de wettelijke samenwoning. Ze betalen 19.400 euro belasting. De feitelijke samenwoning levert hen jaarlijks 2.046 euro op.
Hetzelfde fenomeen doet zich voor bij gehuwden, maar daar is het offer voor de goedkopere belastingfactuur wel erg drastisch: echtscheiding of feitelijke scheiding