Discussie: Aan Nederland
Los bericht bekijken
Oud 15 maart 2008, 10:28   #121
I amsterdam
Minister-President
 
I amsterdam's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 15 maart 2007
Berichten: 5.368
Standaard

Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Montalcino Bekijk bericht
Dat dit Nederlands identiteitsgevoel pas ontstond door een gemeenschappelijke strijd, nl tegen de religieuze onverdraagzaamheid van Filips II. Dat is behoorlijk dunnetjes en eenmaal in een confederale republiek, konden de gewesten het niet laten om elkaar een kloot af te trekken. Eenheid in het nodige, vrijheid in het niet-nodige, in beide de liefde. Alleen dat laatste wilde wel eens een probleem zijn, vooral in de Generaliteitslanden, maar ook in Drenthe dat niet vertegenwoordigd was in de Staten-Generaal.

Toch behoorlijk vreemd voor een natie?

Neen, dat natiebesef kwam pas later en is pas ontstaan in de Republiek. Dat er een gevoel van lotsverbondenheid bestond lijkt me nogal logisch, maar verwar dat alstublieft niet met nationalisme, want dat bestond toen nog niet. Had Filips II religieuze tolerantie getoond, dan waren wij nu nog allen deel van dat Spaanse rijk (onder voorbehoud van andere zaken).
De Opstand ,Revolutie en later oorlog tegen Spanje was niet alleen een godsdienststrijd.
Het was ook een sociale Revolutie en een Handels oorlog.
Spanje had van de paus het monopolie gekregen voor overzeese handel.
Holland moest zich nog steeds beperken tot de Oostzee.

Het is toch niet voor niets dat er massaal Vlaamse kooplieden en arbeiders naar Holland verhuisden om de Spaanse invloed te ontvluchten?
De Vlaamse steden stroomden half leeg.
Dacht u dat dit alleen om de godsdienst was??

Laatst gewijzigd door I amsterdam : 15 maart 2008 om 10:29.
I amsterdam is offline   Met citaat antwoorden