Los bericht bekijken
Oud 21 oktober 2008, 14:50   #1
Politics.be
Redactie
 
 
Politics.be's schermafbeelding
 
Geregistreerd: 27 november 2004
Berichten: 28.704
Standaard Vivant :Nele Lijnen en Willem-Frederik Schiltz willen studentenarbeid ontketenen

Volgens een peiling van De standaard (20/10) klust de helft van de studenten hoger onderwijs bij tijdens het academiejaar, deels om hun studiekosten maar vooral om hun andere kosten te betalen. Een tendens waar senator Nele Lijnen en volksvertegenwoordiger Willem-Frederik Schiltz zich al langer van bewust waren. Juist daarom hebben zij een tijdje terug een wetsvoorstel ingediend ter versoepeling van de regeling rond studentenarbeid. Want daar is dringend nood aan!

Het studentenstatuut zoals het er nu ligt, voorziet veel te weinig ruimte voor die zelfstandige rol van studenten. Het stimuleert hen niet genoeg en zowel studenten, ouders, werkgevers en jobdiensten worstelen met de ondoorzichtigheid ervan. De huidige wetgeving blinkt dan ook uit in complexiteit en ketent de student vast aan een aantal sociale en fiscale keurslijven die hem niet eens rechtstreeks ten goede komen.
De overheid wil studentenarbeid langs de ene kant stimuleren door een verlaagd RSZ-tarief toe te passen, maar maakt deze regeling tegelijk zo complex dat de studenten er liever geen gebruik van maken, of kunnen maken, uit vrees in een onoverzichtelijk kluwen terecht te komen en achteraf van de RSZ een gepeperde rekening gepresenteerd te krijgen. Open Vld heeft een veel eenvoudiger en flexibeler systeem uitgewerkt op maat van de werkgevers, werknemers en studenten. Willem-Frederik Schiltz en Nele Lijnen stellen voor om studenten gedurende 400 u te laten werken aan een solidariteitsbijdrage en dat het hele jaar door. Beslist de student om meer dan 400 u te werken, dan zal de student pas vanaf het 401ste uur moeten werken aan de normale sociale bijdrage. De 400 u aan lager RSZ-tarief hebben ze dus sowieso verworven.
Eén van de grootste missers in het huidige systeem is dat het allerminst beantwoordt aan de noden van de eigentijdse student. Dat jongeren bijklussen past binnen het verwachtingspatroon dat we van hen hebben. Ze moeten immers uitgroeien tot zelfredzame, flexibele, creatieve en weerbare volwassenen en de nodige werkervaring en arbeidsethos hebben wanneer ze op de arbeidsmarkt terecht komen. De tijd dat studenten een vakantiejob deden voor een brommer of een citytrip behoort nu eenmaal tot het verleden. Van alsmaar meer studenten wordt verwacht dat ze zelf hun steentje bijdragen. Zelf je kot en studies betalen is al lang niet meer zo abnormaal.
Niemand zal dan ook ontkennen dat studenten graag een goede cent bijverdienen, maar nog belangrijker: studenten staan ook op hun vrijheid en dat vereist een volledig nieuwe aanpak rond studenten in de vorm van een vrijheidsloon voor de student. Kinderbijslag, fiscale aftrekbaarheid en studiebeurzen komen immers in de meeste gevallen nog steeds aan de ouders toe. Willem-Frederik Schiltz en Nele Lijnen willen de fiscale aftrekbaarheid afschaffen en dat geld in de vorm van een verhoogde kinderbijslag vanaf 18 jaar over hevelen naar de jongeren zelf. Ook het systeem van de studiebeurzen zou daarbij moeten betrokken worden. Op die manier beschikken jongeren vanaf hun 18e levensjaar over een inkomen waardoor ze vrijer de verhouding tussen studeren, werken en vrije tijd kunnen invullen. Zo geven we jongeren meer verantwoordelijkheid waardoor we ze klaarmaken voor de toekomst. Want onze jongeren verdienen beter.



Bron: politics.be
Politics.be is offline   Met citaat antwoorden