In het interview geeft Norman Finkelstein interessante duiding bij het Israëlische geweld in de Gazastrook. Doel van de oorlog is volgens Finkelstein het herstellen van de “deterrence capacity” van Israël. “Dat betekent het herstellen van de angst voor Israël onder de Arabieren in de regio.” Na de nederlaag tegen Hezbollah en de onmogelijkheid om Iran aan te vallen, was een aanval tegen Hamas bijna onvermijdelijk, meent Finkelstein.
Finkelstein gelooft ook niet dat Israël alleen een oorlog voert met Hamas. “Israël voert een oorlog met de internationale gemeenschap, Iran inbegrepen.” Finkelstein verwijst naar
de meest recente stemming in de algemene vergadering van de VN eind november 2008. De stemming was 164 tegen 7 voor een onderhandelde oplossing voor het Palestijns conflict en een terugkeer naar de grenzen van 1967. Ook Iran stemde voor.
Finkelstein voegt er aan toe dat
ook Hamas zich achter die oplossing schaart. In april vorig jaar liet de belangrijke Hamasleider Khaled Meshal in een interview met een Palestijnse krant weten dat
ook Hamas voorstander is van een Palestijnse staat binnen de grenzen van 1967. Het was de Israëlische krant Haaretz die het bericht overnam. Toch blijft Israël (en ook veel Westerse media) herhalen dat Hamas de vernietiging van Israël nastreeft.
Je kan het hele interview (en de transcriptie) hier bekijken:
http://mrzine.monthlyreview.org/finkelstein030109.html