België hypothekeert EU-akkoord asiel
BRUSSEL - In Luxemburg speelt zich vandaag normaal de laatste aflevering af in het Europees feuilleton ,,Naar een gezamenlijk asiel- en migratiebeleid''. De kwestie moet tegen zaterdag geregeld zijn. Maar een akkoord, dat alleen kan met unanimiteit, zal allicht zonder België moeten. De ministers Dewael en Onkelinx zitten niet op dezelfde lijn. Ons land zou zich onthouden.

8)
Het VN-Commissariaat voor de Vluchtelingen en Amnesty International richten vandaag voor de zoveelste keer alle aandacht op de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken van de Europese Unie. Die komen bijeen in Luxemburg voor een ultieme poging om voor 1 mei een akkoord te bereiken over minimumnormen voor het statuut van asielzoekers. VN-commissaris Ruud Lubbers en Amnesty International vinden dat de Europese voorstellen te restrictief zijn inzake de toekenning van asiel.
De datum van 1 mei hebben de vijftien EU-landen zichzelf opgelegd omdat de kwestie met unanimiteit moet beslist worden. Het gaat om vier richtlijnen die de basis van het ,,Gemeenschappelijk Europees Asielstelsel'' vormen, met de minimale normen die in alle EU-landen gelden. Daarmee moet vermeden worden dat vluchtelingen binnen de EU shoppen waardoor het land met het gunstigste stelsel de meeste vluchtelingen krijgt.
Op de ultieme vergadering van vandaag, en mogelijk ook morgen, moet alleen nog de richtlijn waarin de minimumnormen staan voor de asielprocedures, goedgekeurd worden. Dat is een moeilijke kwestie. Vooral Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Oostenrijk zijn bijzonder weigerachtig en eisten dat vluchtelingen uit zogenaamd ,,veilige derde landen'' sowieso teruggestuurd kunnen worden. Maar de vijftien worden het maar niet eens over wat een ,,veilig derde land'' is.
Ierland stelt daarom een systeem voor waarbij het zoveel mogelijk aan de lidstaten wordt overgelaten om te beslissen welke landen ze veilig vinden. De Commissie is daar lange tijd principieel tegen geweest. Maar gisteren liet een woordvoerder uitschijnen dat ze haar verzet liet varen. De Commissie zou overigens snel een nieuw voorstel indienen.
Binnen de Belgische regering is er nog wel een probleem. Minister van Binnenlandse Zaken Patrick Dewael wil de kwestie laten passeren om opportuniteitsredenen. Als er vandaag geen akkoord komt, dan is er geen asielsysteem tegen 1 mei en moet er straks met 25 landen unanimiteit bereikt worden. Maar minister van Justitie Laurette Onkelinx vindt dat er te veel interpretatieruimte wordt gelaten aan de lidstaten en is minder soepel.
Gisteravond werd de zaak op een regeringstop bekeken. In de omgeving van premier Verhofstadt werd gezegd dat er een Belgische onthouding komt als er gisteravond geen akkoord zou zijn in de regering.
