In het
NRC Handelsblad van 15 april 2004 stond een artikel van Peter van Ham over de Armeense genocide. Hij begon zijn artikel als volgt:
"Het is wonderlijk hoe selectief ons historisch besef is. Terwijl de jodenvervolging een prominente plaats in de westerse geschiedenisboeken inneemt, zijn andere massamoorden gladweg vergeten. En hoe langer geleden en verder weg de genocide werd gepleegd, hoe zwakker de emotionele echo wordt. Dit geldt ook voor de Turkse genocide op de Armeense bevolking die in 1915 ruim één miljoen burgers het leven heeft gekost en die volgende week overal ter wereld wordt herdacht."
Het volledige artikel is overigens te vinden op de website van het Instituut Clingendael:
http://www.clingendael.nl/cli/publ/m...2004_04_15.htm
Van Ham heeft het 'slechts' over "ruim één miljoen" slachtoffers in 1915 en dat cijfer klopt ook wel, maar in de jaren daarvoor en daarna zijn nog eens honderdduizenden Armenen (en Grieken en Assyriërs) vermoord. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de bevindingen van de genocide-expert R.J. Rummel, die onder meer op zijn website zijn te vinden:
www.hawaii.edu/powerkills/SOD.CHAP5.HTM
Nu ben ik sowieso tegen de toetreding van Turkije tot de Europese Unie, aangezien het zowel cultureel als geografisch niet tot Europa hoort, maar ik vind het ook nogal opvallend dat er nauwelijks Europese regeringen zijn die de Armeense genocide hebben erkend.
Een positieve uitzondering is Frankrijk, die in 2001 de betreffende genocide in een resolutie heeft erkend. De reacties van Turkije waren fel: „De relatie met Frankrijk zal ernstige schade oplopen indien de Franse regering geen maatregelen neemt om de resolutie alsnog in te trekken”, waarschuwden de Turkse president Ahmet Sezer en premier Bulent Ecevit. „Parijs heeft een ernstige historische en humanitaire fout begaan door deze resolutie te aanvaarden”, aldus een Turkse regeringsverklaring van januari 2001.
Het wordt tijd dat België en Nederland - in navolging van Frankrijk - de Armeense genocide erkent en er op aandringt dat Turkije dat zelf ook doet. Waar een land als Duitsland terecht herhaaldelijk excuses heeft aangeboden voor de misdaden tijdens nazi-Duitsland, zou Turkije dat ten opzichte van de Armeense nabestaanden ook moeten doen.
Achtergrond-informatie over de Armeense genocide is overigens te vinden op:
www.armenian-genocide.org en
www.freedomsnest.com/rummel_turkey.html