Citaat:
Oorspronkelijk geplaatst door Sjaax
Ad 4.
Griekenland is inderdaad niet competitief. Maar de vraag is of ze dat kunnen worden. Dat kan, maar dat kost wat welvaart voor de Grieken. En het zal ook niet voor morgen zijn.
Maar de strik strakker aanhalen rond Griekenland werkt contraproductief. Dure leningen voor Griekenland betekent dat het land nog meer in de problemen raakt.
De keuze is tussen Europeser maken - eigenlijk meer invloed van Duitsland - van de economische politiek van de eurozone of het verlies van leden van de eurozone (na Griekenland staan ook Portugal en Spanje er problematisch voor).
|
Feit is dat de lonen/kosten in Griekenland serieus naar beneden zullen moeten om competitief te kunnen zijn.
Ah ja, als ze nu al niet competititief zijn en Duitsland een beleid van heel sterke loonmatiging voert is er niet echt een andere optie.
In het verleden deed men dat door de Drachme te devalueren, waardoor het voor de bevolking makkelijker te verkroppen viel, i.e. het resultaat is hetzelfde maar psychologisch komt het toch behoorlijk anders over.
Met de euro is die optie er niet meer en lijkt de enige optie dus zowel extra belastingen als zwaar snoeien in bepaalde uitgaven. Het beeld dat ik van Griekenland heb doet me niet geloven dat dit mogelijk is. I.e. de weerstand van het overheidsapparaat en 'militant links' lijkt me te groot. Ik voorspel dus nog een paar maand potverteren met nieuw geleend geld om dan alsnog overkop te gaan.
Ik zou als EU in die paar maand respijt dat nu zijn afgekocht maar dringend aan een plan gaan werken over wat te doen in bovenstaand scenario.
Ik heb nog wat meer over Griekenland gelezen en voor mij zijn alle signalen erg negatief.
Bvb: De economie is zeer afhankelijk van toerisme. Het lijkt me een zekerheid dat ook dat toerisme zwaar zal tegenvallen dit jaar (gezien algehele crisis en zeker in de VS). Direct is dat ongeveer 7% van hun BNP, indirect 16%!
Verder hebben ze nog enorme bijkomende schulden - voornamelijk maar niet exclusief - aan privé-firmas die met een truukje uit de begroting zijn gehouden en staan hun belangrijkste banken er alles behalve goed voor.
Tenslotte: maar dit heb ik indirect - ik kan geen grieks - ben ik een paar keer de vermelding tegengekomen dat in de Griekse media zelf heel de crisis wordt afgedaan als de schuld van iedereen behalve de Grieken zelf. Als dat effectief waar is, zal de maatschappelijke weerstand tegen wijzigingen nog veel groter zijn dan ik al vreesde.