Milieu profiteert van vliegverbod
Het milieu is een van de weinige partijen die profiteren van het vliegverbod in grote delen van het Europese luchtruim. Dat de vliegtuigen al enkele dagen aan de grond staan, is een positief effect. Daar staat echter tegenover dat de vulkaanuitbarsting die het allemaal veroorzaakt, weer niet zo best is voor de natuur.
Door het vliegverbod is per dag tussen de 200 en 400 kiloton (1 miljoen kilogram) minder koolstofdioxide uitgestoten. Om 400 kiloton CO2 te compenseren is 56.000 hectare bos nodig.
"Maar de vulkaan op IJsland stoot ook nog CO2 uit", nuanceert een woordvoerster van het Planbureau voor de Leefomgeving de positieve geluiden. De vulkaan spuwt dagelijks tussen de 10 en 20 kiloton aan broeikasgassen uit. Ook moeten alle mensen die niet met het vliegtuig kunnen reizen een bus, trein of huurauto nemen om op de plaats van bestemming te komen. Deze voertuigen stoten ook gassen uit, alleen ligt deze emissie veel lager.
De vulkaan van de Eyjafjallajökull (Eilandbergengletsjer) op IJsland stoot dagelijks 150.000 �* 300.000 ton kooldioxide uit. Dat komt overeen met de uitstoot van een kleine of middelgrote Europese economie.
Het langdurige vliegverbod is daarnaast een zegen voor trekvogels. Vooral trekvogels op grote hoogte lopen nu geen gevaar om tegen een vliegtuig te pletter te vliegen. Op dit moment zijn honderdduizenden trekvogels op weg naar hun broedgebieden en sommige soorten kunnen hoogten tot 9000 meter bereiken.
|